Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Elektroliz Deneyi Nedir?

Su Arıtma Elektroliz Deneyi Nedir?

Su arıtma elektroliz deneyi: suyun kirli olduğunu yada içileme olduğunu gösteren bir deney değildir. Su arıtma pazarlamacılarının sıkça yaptığı bu deney aslında bir nevi aldatmacadır.

Avrupa Ülkesinde Bu Deney İle Mahkemelik Olan Satıcı Mevcuttur

Son yıllarda dünyanın birçok ülkesine olduğu gibi Almanya’da da satışı oldukça artan ve birçok ailenin şebeke suyunun içilmesinde sakınca gördüğünden dolayı tercih ettiği su arıtma cihazları ile ilgili bir test, mahkemelik oldu.

Stuttgart yakınlarında artıma cihazı satıcısının yaptığı testten etkilenerek 2 bin Euro’dan fazla ödeme yaparak cihazı satın alan bir müşteri daha sonra testin suyun arıtılması ile ilgisinin olmadığını öğrenerek mahkemeye başvurdu. Bilirkişi raporlarını inceleyen mahkeme müşteriyi haklı buldu.

Kimyagerler piyasada sık rastlanan kirli su, temiz su testinin aslında çok basit bir elektroliz olayı olduğunu ve suyun temiz ya da kirliliğinin delili olmayacağını ifade ediyor. Söz konusu testte bir bardak şebeke suyuna ve bir bardak arıtma cihazından çıkan suya test cihazının ucundaki iki elektrot batırılıyor. Cihaz çalıştırıldığında şebeke suyunun renginin kahverengiye dönüştüğü ve çözelti oluştu görülüyor. Arıtılmış su bulunan bardakta ise bu durum izlenmiyor. Uzmanlar elektrolizde kullanılan elektrotların genellikle çelik olduğunu ancak bu tür test cihazlarında anot ucunda yoğun demir kaplaması yapıldığına dikkat çekiyor.

su arıtma elektroliz deneyi

Su iletken olduğundan test sırasında demir serbest kalıyor ve suyun rengi kahverengileşiyor. Su klorlu olduğu zaman iletkenliği daha da arttığından kahverengi renk daha da koyulaşıyor, demir ve klor tepkimesinden dolayı tortu da oluşabiliyor. Test sırasında arıtılmış suyun bulunduğu bardağa biraz sofra tuzu atıldığında da aynı manzara ile karşılaşılıyor.

Su Arıtma Elektroliz Test Deneyi

Bir bardak suya çeşme suyu diğer bardağa da arıtılmış su koyuyoruz sonra eletroliz cihazını çalıştırdığımızda iletkenliği yüksek olan çeşme suyu renklenmeye başlıyor, iletkenliği düşük olan arıtma suyu ise ya sararır yasa hiç bir renk değişimi olmaz. Bu durum arıtma suyunun temiz şebeke suyun kirli olduğunun göstergesi değildir.

Bu deneylere kanıp arıtma cihazına para verip aldıysanız sizde soluğu mahkemede alabilirsiniz.

Su arıtma cihazlarında ‘deney’ yalanı

Su arıtma cihazı satan bazı art niyetli kişilerin, karşılaştırma yapılan sulara deney adı altında adeta ilüzyon yaparak halkı kandırdıklarını zaman zaman haberlerde konu olmaktadır. bu tür satıcılardan arıtma cihazı almayın.

Elektroliz Deneyi Nedir?

su arıtma elektroliz deneyi

Su arıtma cihazı pazarlayabilmek için zengin mineralli doğal kaynak suları elektrolizle bulanıklaştırıp, arıttıkları çeşme suyu ile mukayese ediyorlar. Özellikle evlere ve işyerlerine giden arıtma cihazı satıcıları görsel olarak tüketicileri etkilemekte, uyguladıkları “Suyun Elektrolize Edilmesi” yöntemi ile adeta bir çeşit illüzyon yapmaktadır. Suyun elektrolize edilmesi demek “elektrik akımı” verilmek suretiyle doğal kaynak suyunun içerisindeki doğal minerallerin “ayrıştırılması” demektir. Suya verilen elektrik akımı sayesinde sudaki sağlığa yararlı ve gerekli doğal mineraller tabiattaki doğal renklerine geri dönüşür ve suyun rengi bir anda değişir. 

Su Arıtma Elektroliz Deneyi Bilimsel Açıklaması

Yapılan çalışmada biri alüminyum biri demir olan iki elektrot su içerisine aynı anda batırılarak elektrotlara akım uygulanmakta, meydana gelen elektroliz olayı sırasında demir elektrottaki demir çözünmekte ve demir (III) hidroksit ortaya çıkmaktadır. Bu sırada da suda renklenme ve partiküller oluşmaktadır.

su arıtma elektroliz deneyi

Renklenme kullanılan elektrotun demir, mangan, bakır gibi değişik metallerin cinsine göre de aynı suda değişik renkte olacaktır. Bu iyon hızı suda çözünmüş madde miktarına ve uygulanan elektriğin optimum voltajına bağlıdır. Çözünmüş maddesi az olan sular elektriği daha az ilettiğinden demir elektrotun çözünmesi daha yavaş olur ve suda daha az renklenme olur.

Örneğin saf su, elektriği hiç iletmediği için (söz konusu pazarlamacıların kapı kapı dolaşarak halka satmaya çalıştığı filtrelerden elde edilen su saf sudur ve hiçbir mineral içermediği için insan sağlığına her hangi bir olumlu katkısı yoktur) elektroliz olayı gerçekleşmeyecek, dolayısıyla demir katodun suda çözünmesi gerçekleşmeyecek ve suda renklenme olmayacaktır.

Demir elektrodu ile oluşan renk, demir yerine bakır kullanılırsa mavi-yeşil, mangan kullanılırsa siyaha yakın olacaktır. Bu renklenmeler tamamıyla elektroliz olayı sonunda suda çözünen elektrotların (demir, bakır, mangan) oluşturduğu kimyasalların renkleridir. İçine konulan suyla bir ilgisi yoktur. Sadece suyun memba suyu ya da maden suyu olması yani içindeki doğal minerallerin az ya da çok olması renklenme veya çökmenin az ya da çok olmasına sebep olur.

Hatta bu durumun ispatı için saf suya elektrotları daldırdığınızda hiçbir çökme olmazken o anda bir miktar tuz ilave ederek çökmenin görülmesiyle anlaşılır.”

Kaliteli Su Arıtma ve Filtre Tavsiyesi

Su Arıtma Cihazı Satın Alırken En önemli Kriterler Nelerdir?

Arıtma cihazı almak için web sitelerini didik didik aradınız onlarca belki de yüzlerce web sitesinden onlarca markaya baktınız ve kafanız tamamen karıştı değil mi? Bunların hepsini bir kenara atalım ve sizlere bir ürünün nere malı olduğundan çok bir su arıtma cihazının olması gereken sertifikaların dan bahsedelim. Gerçekten bir ürün sertifikalı mı bunları sorgulamanız gerekli.

Neden NSF Onaylı Su Arıtma Cihazı Tercih Etmeliyim?

NSF nedir? Neden su arıtma cihazlarında en önemli faktör NSF?

NSF belgesi uluslararası geçerliliği olan NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation—Uluslararası Sağlık Kuruluşu) ile belgelenmiştir anlamına gelir. NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. Ürünlere ait sertifikaları http://www.nsf.org adresinden sorgulayabilirsiniz. Bir firma NSF onaylı su arıtma cihazım var diyorsa satıcı firma ismiyle önce nsf.org den firma ismini sorgulayıp çıkan sonuçlardan da belgeli cihazlarının modellerini bakıp kontrol etmeniz gerekli firma ismi geçiyor diye her sattığı ürün NSF’li olduğu anlamına gelmez.

Hangi NSF Standartlarını Aramamız Gerekli

Genelde ülkemizde ters ozmoz su arıtma cihazları satılır su arıtma piyasasının %99’u ev tipi su arıtma cihazında RO Reverse Osmosis yani Türkçe ismiyle ters ozmoz sistemi kullanır. Ters ozmoz su arıtma cihazları için NSF’in uyguladığı standart numarası vardır ANSI/NSF-58

NSF / ANSI 58 Nedir?

En iyi su arıtma Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir. Çoğu ters osmoz sistemi, zarın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtre içerir. Bu sistemler Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır. Bu NSF belgesi ters ozmoz su arıtma cihazlarına verilir su sertifika numarası verilmiş bir ürünü NSF sizin yerinize 6 ay boyunca test eder ve güvenirliğine kanaat getirdiğinde sertifikasını onaylar. NSF-58 sertifikası olan bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz.

NSF’li Ürün Sertifikasının Yanında Arayacağımız Diğer Belgeler

  • WQA Gold Seal belgesi de firmanın daha da prestijini arttırır. Üründe “Altın Mühür” WQA Gold Seal ibaresini (logosunu) gördüğünüzde ürünün birinci sınıf, zorlu testlerden geçmiş ve endüstri standartlarını karşılayan bir model olduğundan emin olabilirsiniz anlamına gelir. Su Kalitesi Derneği’nin “Altın Mühür”ü uluslararası bir kalite ölçütüdür ve Dünya’da en bilinen içme suyu sertifikasyon programlarından biridir. Piyasadaki her içme suyu arıtma sistemleri Altın Mührüne sahip değildir. Bu sertifikasyon, WQA tarafından, arıtma cihazının en güvenilir ve dürüst üreticilerine verilen bir sertifikadır.
  • TSEK ürün sertifikası isteyin
  • TSE, ISO, CE, TSE-HYB gibi belgeler ise firmanın size vereceği satış sonrası servis hizmetlerinin kalitesini gösterir.
  • Resmi garanti belgesinin olup olmadığını sorgulayın.

İşte bu noktada en iyi su arıtma cihazını Royal Green firması sizlere bu belgelerin tümünü sunar ve tüm belgelerini yayınladığı belgelerim sayfasından da inceleyebilirsiniz.

İyi su, vücudumuzdaki kirlerin% 80’ini çıkararak sağlığımızı iyileştirir .” – [WHO] ROYAL GREEN Antioksidan Alkali Su Filtreleri, temiz ve güvenli su içmemizi sağlar.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.