Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

NSF Nedir? – NSF Belgeleri Nelerdir? NSF-58

NSF Nedir? – NSF Belgeleri Nelerdir? NSF-58

NSF Nedir sorusuna net cevap: NSF Belgesi Uluslar arası geçerliliği olan NSF Sertifikalandırılmıştır anlamına gelir

NSF test, denetim ve belgelendirme hizmetleri, tedarikçileri, perakendecileri, düzenleyicileri ve tüketicileri, bağımsız bir kuruluşun bir ürünü veya sistemi, güvenlik, kalite, sürdürülebilirlik veya performans için belirli standartlara uymak için gözden geçirdiğini garanti eder.” Ürünlere ait sertifikaları http://www.nsf.org adresinden sorgulayabilirsiniz. NSF nedir öğrenmiş oldunuz şimdi NSF sertifikalarına bir göz atalım.

Su arıtma cihazlarında bulunan NSF sertifikası ne anlama geliyor.

Standartlar ve protokoller aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. İsimlerdeki sayılar, standardın veya protokolün geliştirilme sırasını yansıtır ve bir sıralama veya derecelendirme sistemi değildir.

NSF Nedir – Su ve Su Arıtma Cihazı Filtreleri ile ilgili NSF standartları

NSF / ANSI 42

Filtreler, klor ve tat / koku gibi estetik safsızlıkları azaltmak için onaylanmıştır. Bunlar, kullanım noktası (lavabonun altında, su sürahisi vb.) Veya giriş noktası (tüm ev) arıtma sistemleri olabilir.

NSF / ANSI 53

Filtrelerin, sağlık etkisi olan bir kirletici maddeyi azalttığı onaylanmıştır. Sağlık etkileri, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Health Kanada tarafından düzenlenen bu standartta belirlenmiştir.

Her iki standart 42 ve 53, sıvı, gaz veya çözünmüş / süspansiyon halindeki madde bir adsorban ortamın yüzeyine veya gözeneklerine yapıştığında oluşan bir adsorpsiyon / filtrasyonu kapsar. Karbon filtreler bu tür ürünlere bir örnektir.

NSF / ANSI 44

Su yumuşatıcıları, sodyum veya potasyum klorür ile rejenere edilen bir katyon değiştirme reçinesi kullanır. Yumuşatıcı, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının neden olduğu sertliği azaltır ve bunları sodyum veya potasyum iyonlarıyla değiştirir.

NSF / ANSI 55

Ultraviyole arıtma sistemleri, kirli sudaki (A Sınıfı sistemler) bakteri, virüs ve kistleri etkisiz hale getirmek veya öldürmek veya dezenfekte içme suyunda (B Sınıfı) hastalığa neden olmayan bakterilerin miktarını azaltmak için ultraviyole ışık kullanır.

NSF / ANSI 58

Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir. Çoğu ters osmoz sistemi, zarın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtre içerir. Bu sistemler Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır.

NSF / ANSI 62

Destilasyon sistemleri suyu kaynama noktasına ısıtır ve daha sonra yoğunlaştıkça su buharını toplar ve ağır metaller gibi kirleticileri geride bırakır. Uçucu organik kimyasallar gibi kolayca gaza dönüşen bazı kirleticiler su buharı ile devam edebilir.

NSF / ANSI 177

Duş filtreleri, ev sahibinin duş başlığının hemen önündeki boruya doğrudan bağlanır ve sadece serbest kloru azalttığı onaylanmıştır.

NSF / ANSI 244

Bu standardın kapsadığı filtreler, yalnızca arıtılmış veya mikrobiyolojik olarak güvenli olduğu belirlenen kamu su kaynaklarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu filtreler yalnızca, aksi takdirde güvenli içme suyunun aralıklı mikrobiyolojik kontaminasyonuna karşı koruma amaçlıdır.

Örneğin, bir kaynar su tavsiyesi verilmeden önce, filtrasyon sisteminizin sizi aralıklı mikrobiyolojik kontaminasyondan koruduğundan emin olabilirsiniz.

Standart ayrıca, diğer NSF / ANSI içme suyu arıtma ünitesi standartlarına benzer şekilde malzeme güvenliği ve yapısal bütünlüğü de içermektedir. Üreticiler, filtrasyon sistemleri için bakteri, virüs ve kist azaltma iddiasında bulunabilirler.

NSF / ANSI 401

Ortaya çıkan kirleticiler için arıtma sistemleri, ortaya çıkan 15 kirletici maddenin bir veya daha fazlasını içme suyundan düşürdüğü doğrulanan hem kullanım noktası hem de giriş noktası sistemlerini içerir .

Ortaya çıkan bu kirletici maddeler henüz EPA veya Health Canada tarafından düzenlenmemiş farmasötik ürünler veya kimyasallar olabilir.

NSF P477

Bu kullanım noktası filtreleri , EPA tarafından belirlenen sağlık danışmanlığının altında mikrosistin (mavi-yeşil algler tarafından üretilen toksinler) azaltır .

NSF P473

PFOA / PFOS su filtreleri veya sistemleri, içme suyunda PFOA ve PFOS’u azaltma ve NSF / ANSI 53’te tanımlanan katı malzeme güvenliği ve yapısal gereklilikleri karşılama özellikleri açısından değerlendirilir .

NSF P231

Mikrobiyolojik su arıtıcıları, EPA’nın Görev Gücü Raporu, Kılavuz Standart ve Mikrobiyolojik Su Arıtma Cihazlarının Test Edilmesi Protokolü (1987) (Ek B) önerilerine göre sağlık ve sanitasyon için onaylanmıştır.

NSF / JWPA P72

İyot radyoizotop kullanım noktası tedavi seçenekleri içme suyunda her türlü iyotun azaltılması için değerlendirilir. Bu protokol, Japonya Su Arıtma Birliği (JWPA) ile birlikte geliştirilmiştir.

Bir NSF / ANSI standardı veya protokolüne göre sertifikasyonun, bir filtre, arıtıcı veya arıtma sisteminin olası tüm kontaminantları azaltacağı anlamına gelmediğini unutmayın.

Filtre, arıtma sistemi veya arıtma sisteminin sizin veya aileniz için en çok endişe duyulan kirletici maddelerin azaltılması için geçerli standarda göre onaylandığını doğrulamak önemlidir. 

Evde Su Arıtma Sistemi Seçimi

Bir su filtresine veya su arıtma veya arıtma sistemine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Eviniz için en iyi filtreyi bulmak için ne yapabilirsiniz ve nereden başlıyorsunuz? Eviniz için doğru su arıtma çözümünü bulmak için bu yararlı ve önemli adımlar var.

Sertifikalı bir ürünün ne yapacağını söylediğini yapacağına dair güvence sağlamak için filtreleri ve arıtma sistemlerini güvenlik ve performans açısından test ediyoruz.

Adım 1: Suyunuzda Neler Bulunur

Suyunuzda hangi kirleticilerin olabileceğini merak ediyorsanız, su kalitesi raporunuzun (CCR veya tüketici güven raporu olarak adlandırılır) bir kopyasını yerel su kuruluşunuzdan / makamınızdan (ABD’de ve Kanada’daki bazı şehirlerde) alarak başlayabilirsiniz. Raporunuzu alamıyorsanız veya özel bir kuyunuz varsa, suyunuzu bağımsız olarak test ettirmeyi düşünebilirsiniz .

2. Adım: Hangi Kirleticileri Azaltmak İstediğinize Karar Verin

Suyunuzda hangi kirleticilerin bulunduğunu öğrendikten sonra, su kalitesi endişelerinizi gidermek için sertifikalı bir arıtma çözümü daha iyi bulabilirsiniz.

Tüm filtrelerin tüm kirletici maddeleri azaltamayacağını anlamak önemlidir. Su raporuna veya su testi sonuçlarınıza dayanarak, içme suyunuzda hangi kirleticileri azaltmak istediğinize karar verebilirsiniz.

NSF’nin kirletici seçim kılavuzu , belirli kirleticileri azaltmak için onaylanmış ürünleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 3: Su Arıtma Seçeneklerini Karşılaştırın

Bir dizi su arıtma çözümü mevcuttur. Evinizdeki tüm suyu işleyen tüm ev sistemlerinden mutfak musluğu gibi belirli alanlara yönelik filtrelere, su sürahisi veya tezgah üstü filtreler gibi daha taşınabilir çözümlere kadar çeşitlilik gösterir. Bazıları sadece bir kontaminantını azaltırken, diğerleri çok sayıda azaltır.

Kullanım noktası (POU) sistemleri , suyunuzu içtiğiniz veya kullandığınız suyu arıtır ve su sürahileri, musluk filtreleri ve ters ozmoz (RO) sistemlerini içerir.

Tüm ev / giriş noktası (POE) sistemleri , suya girerken suyu arıtır. Genellikle su sayacının (belediye) veya basınçlı depolama tankının (kuyu suyu) yanına monte edilirler. Tüm ev arıtma sistemleri UV mikrobiyolojik sistemleri, su yumuşatıcıları veya klor, tat, koku ve partiküller için tüm ev filtrelerini içerir.

NSF’nin İçme Suyu Standartları Nelerdir? – NSF Nedir?

NSF, içme suyu filtrelerini her bir arıtma seçeneği için geçerli standartlara göre onaylar. Filtrenin onaylandığı standarda ilişkin NSF / ANSI 53 veya NSF / ANSI 42 gibi numaralarla birlikte bir üründeki NSF işaretini görebilirsiniz. Üreticiler, ürünlerinin hangi kirleticileri azaltacağını seçerler ve NSF International, filtrelerinin yapacağı söylediklerini yapacağını doğrular.

Bu standartlar üreticilerin ürünlerini çeşitli kirleticileri azaltmak için sertifikalandırmasına izin verdiğinden, hem standart ad (NSF / ANSI 53 veya NSF / ANSI 58 gibi) hem de kurşun gibi belirli kirletici madde azaltma talebi için ambalajı kontrol etmek önemlidir. Evde su arıtma sistemlerini kapsayan protokolleri ve NSF / ANSI standartlarını gözden geçirmek için Su Arıtma Sistemleri Standartlarını ziyaret edin .

Filtrenizi Değiştirme – NSF Nedir?

Bir ev su arıtma sistemine karar verdikten sonra, düzgün çalışması için düzenli bakıma ihtiyacı olacaktır. Gerektiğinde filtrenizi değiştirmeyi unutmayın. Bazı filtrelerde gösterge ışıkları vardır ve bazılarında değiştirme için zaman aralıkları önerilebilir. Su arıtma sisteminizin değiştirme gereksinimlerini öğrenin. Evsel su arıtma çözümü için nihai bütçenize devam eden yedek filtre maliyetini eklediğinizden emin olun.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

4 Yorumları

  1. Ciddi anlamda bilinçsiz kullanıcıymışız su arıtma cihazı araştırması yaparken NSF onay nedir diye araştırma yaparken bunu anladım NSF onaylı ürünler neden tercih ediliyor şimdi daha iyi anlıyorum. Makaleyi sıkılmadan okudum emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. Böyle kaliteli ve bilgilendirici makaleler yazmaya devam ediniz lütfen

  2. Selam Yazdığın makalede geçenlerin binde birine hiç dikkat etmemişiz verdiğiniz bilgi için size çooook teşekkür ederim.