Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Permeate Pump Ters Osmoz %80 Atık Su Tasarrufu?

Permeate Pump Ters Osmoz %80 Atık Su Tasarrufu?

Permeate Pump (pompa) nedir, permeate pump nasış çalışır, permeate pump atık su tasarrufu nasıl yapar ve ozmoz su arıtma cihazlarında atık sudan nasıl tasarruf edilir, atık su nasıl azaltılır.

Permeate Pump Geçirgen bir pompa nedir?

Kanalizasyona gönderilen suyu korumak ve sistemin en yüksek verimle çalışmasına izin vermek için bir permeat pompası ters osmoz (RO) sistemi uygulanır. Geçirgen pompalı bir RO sistemi, mükemmel bir akış hızında daha yüksek kalitede su üretir. Geçirgen pompalı RO sistemi tahliye edilecek suyun% 80’ine kadar tasarruf sağlar.

Ters ozmoz da nüfuz nedir?

Ters osmozda permeat, RO membran filtrasyonundan sonra üretilen temiz içme suyu olarak tanımlanır. Geçirgen pompa ismini ters osmoz sırasında temiz su üretimini hızlandırma yeteneğinden alır. 

Ters osmoz zarı kirletici maddeleri nüfuz suyundan ayırır. TO red suyu  (aynı zamanda tuzlu su ya da konsantre olarak adlandırılır) akıtmak için kirletici taşır. T o giriş ve bir süzüntü pompası çıkışı ve kirli su distilasyon düzeninden içme suyunun ayrımı göstermeye “üzerinden tuzlu su”, “tuzlu çözelti” olarak etiketlenir. 

Permeate Pump Pompaları Nasıl Çalışır

Permeate pompası, RO reddetme suyunu veya tuzlu suyunu bir odada saklar ve permeatı RO depolama tankına göndermek için enerji olarak kullanır. Atık suyu pompada toplanırken, arıtılmış suyunu depolama tankına iten bir pistonu çalıştırır. Bu işlem, tanktaki su basıncının RO membranına baskı yapmasını önleyerek sistemin performansını artırır.

Bir permeate pompanın atık su için bir giriş ve çıkışı vardır ve her iki tarafta da nüfuz eder. Atık su, arıtılmış suyu depoya göndermek için gereken enerjiyi sağlar. 

Permeate pump çalışma diyagramı

Permeate pump çalışma diyafram bağlantı şekli

RO permeate pompası bir basınç arttırıcı RO pompası değildir.

Bir RO pompası, RO membranının çalışması için çok düşük olduğunda su basıncını arttırır. Permeate pompaları, su basıncını artırmak veya su vermek için kullanılmaz, ters ozmoz sistemlerinin su tasarrufu sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanmamıştır. Bir RO yardımcı pompası, su basıncını yükseltirken, RO permeate pompası ters ozmozu daha verimli hale getirerek atık sudan %80 tasarruf sağlar. Normal ozmoz pompaları ile bu aynı işlemi yapmaz yani bu pompayı arıtma pompası olarak kullanamazsınız.

Geçirgen bir pompaya ihtiyacınız var mı?

Diğer birçok pompanın aksine, geçirgen bir pompanın çalışması için elektrik gerekmez. Bunun yerine, RO tankı dolduğunda daha fazla suyun boşa gitmesini önlemek için boşa harcanacak olan hidrolik enerjiyi kullanır. Bir RO sistemine bir permeat pompası ekleyerek ve yılda ortalama %80 su tasarrufu yaparak verimlilik elde edersiniz.

Sağlık Kontrol Merkezleri,  ters osmoz sistemlerini  en iyi ev su arıtma yöntemlerinden biri olarak görüyor , ancak kendi başlarına verimli değiller. Bir permeate pompası, RO depolama tankında toplanan temiz su miktarına karşı drenaja gönderilen su miktarını azaltarak RO sisteminin verimliliğini arttırır. Geçirgen pompa, bir RO sisteminin optimum performans için daha az su kullanmasını sağlar. 

Neden Ro Sistemleri Permeate Pump Pompaya İhtiyaç Duyar?

Ters ozmoz sistemleri suyu çok yavaş yapar.  Bu nedenle, bir depolama tankı ile birlikte gelirler, böylece ihtiyacınız olduğunda RO suyu kullanıma hazır hale gelir. Depo hidro-pnömatiktir, yani içinde bir diyaframla ayrılmış iki haznesi vardır (hava ve RO suyu için). Su depoyu doldururken, hava sıkışır, suyu depodan dışarı itmek ve musluğa göndermek için enerji üretir. Bu enerji aynı zamanda su üretimini yavaşlatan RO membranına karşı direnç oluşturur. Üretim yavaşlarken, suyun drenaja oranı artar ve sistem verimi kaybeder.

Geçirgen pompa, tankla RO membranı arasında bir bariyer oluşturur, böylece tankın artan basıncı üretimi etkilemez. RO suyunu tanka itmek için pompayı çalıştırmak için boşaltılacak suyu kullanır. Bu, verimliliği artırır, düşük bir tahliye oranını korur ve membranın optimum kalitede su üretimi seviyesinde çalışmasına izin verir.

Bir odaya girmeye çalıştığınızı hayal edin, ama birileri diğer tarafta kapıya doğru ittiriyor. Çok fazla çaba harcadıktan sonra zorla girebilirsiniz, ancak size yardım etmek için yanınıza daha fazla kişi eklerseniz, çok daha kolaydır. Geçirgen pompa, membranın dirençten geçmesine yardımcı olan ilave kuvvet gibi davranır. 

Faydaları:

Arıtma cihazı atık suyundan tasarruf sağlar

Bir RO sistemi, üretilen her bir litre için atığa üç litre su gönderir. Ancak, nüfuz eden bir pompayla, baştan sona boşa harcanan drenaj suyuyla aynı temiz içme suyu oranını korur. 

Arıtma Cihazı Üretimini arttırır

Bir permeate pompası membran üzerindeki basıncı azaltır ve RO depolama tankının daha hızlı dolmasını sağlar. Pompa ayrıca, artan verimlilik nedeniyle bir RO membranı tarafından üretilen temiz su miktarını da arttırır.

Permeate Pump İçin Elektrik Gerekmez

Permeate pompaları, elektrik yerine enerji için RO atık suyu kullanır. Kanalizasyona giden kirli suyu toplarlar ve bu enerjiyi, nüfuz eden suyu, ters ozmoz depolama tankına ihtiyaç duyuncaya kadar itmek için kullanır.

Nasıl satın alabilirim

Şuan Türkiye’de satan yok ama yurt dışı alışveriş sitelerinden temin edilebilir 30-50 dolar seviyelerinde fiyatları vardır. örnek amazon satış linki

Videoyu izlerseniz gerçekten tasarruf sağladığını görmüş olaçaksınız

Permeate Pump Bağlantı Şekli

Permeta pump Bağlantı Şeması
Permeta pump Bağlantı Şeması

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

15 Yorumları

 1. Meralar,ürününüzü güzel tanıtmışsınız..Bu Permeate pompasının fiyatı nedir?Nasıl temin edilir her arıtma cihazına uyum sağlar mı? Bilgilendirilme dileğiyle teşekkür ederim.

 2. Merhabalar hocam bu ürün türkiyeye niye getirilmiyor ülkemizin suyu çok mu fazla boşuna gidere veriliyor türkiyeye getirilse herkes alır su arıtma cihazlarında standart olmalı sonucunda israfı önlüyor sizden türkiyeye getirmenizi rica ediyorum Türkiye de satılmalı

 3. Faydalı bir pompa atık suyu kafaya takanlar için ideal ama fiyatı pahalı bir arıtma parası kadar varmış nerdeyse

 4. permeate pump cihazıya ilgili yanlış ve sıkıntı var oldugunu gördüm ?

 5. Anladığım kadarıyla sistem tank basıncını minimize ederek membranda oluşan temiz su çıkış basıncını ortadan kaldırıyor. Bu da atık suyun azalmasını sağlıyor. Peki şöyle bir yöntem kullansak yine benzer bir sonuç elde etmez miyiz? Sistemden tankı tamamen kaldırsak, membran arıtma esnasında bir basınç ile karşılaşmaz. Bu durumda su miktarı çok az olacak fakat bu durumu da çift membran yardımıyla aşabiliriz. Benim bunu test etme imkânım olmadığı için herhangi bir test yapmadım. Benim burada kafama takılan bir diğer sorun ise Shut-Off belirli bir basınç oluşana kadar sisteme giren su girişini kesmiyor, bu durumda o basınç oluşuncaya kadar sistem atık su üretecek. Musluğun kapanmasıyla sisteme giren su girişinin aynı anda kapanmasını sağlayacak bir mekanizma varsa şayet verim oldukça artacaktır diye düşünüyorum.

  • tankı iptal edersek zaten su tasarrufu otomatik olarak yapıyoruz hocam ama 2*75gpd membranın ürettiği su bize yetmeye bilir anlık olarak yani bir bardak su doldurmak için uzun süre beklemek zorunda kalırız ama ben beklerim derseniz tank vanasını kapatarak tankı iptal edebilirsiniz bu şekildeki kullanıma bakın memnun kalırsanız kullanımdan tek yada çift membran ile böyle devam edebilirsiniz bir sisteme 2. membranı eklemek size tasarruf sağlamaz tank olmadığı zaman tanksız arıtma cihazı kullanmak isterseniz 300gpd membran tercih edilmeli ve yüksek basınç pompası yani 300gpd membrana uyumlu 300gpd pompa takılması şart düzgün su almak için şebeke suyu basıncı 300 gpd membran için yeterli olmaz. Ayrıca 300gpd yada 200 gpd membran kullanılacaksa sistemin 1/4 inc olan boru yani hortumlarını da büyüterek 3/8 inc boru sistemine çevirmek gerekiyor.

   tank olsun olmasın sistemi otomatik kapatacak sistemler arıtma cihazlarında mevcut oluyor şatof valf yada selenoid valf gibi bunlar normal arıtma cihazlarında mevcut

 6. Merhaba Galip Bey,
  Permeate pompa ile birlikte selenoidli valf kullanmak mantıklı ve faydalı olur mu? Bunların yanına normal pompa eklemek atık oranı açısından faydalı olur mu? Teşekkürler