Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yeni Nesil Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi 2021

Yeni Nesil Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi 2021

İyi bir su arıtma cihazı

Nasıl olmalı Akademik Makale

Arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli su arıtma cihazında olması gereken unsurlar nelerdir?

Bu makale diğer web sitelerindeki gibi reklam ve seo amaçlı değildir tamamen akademik türde hazırlanmıştır. Bir arıtma cihazı alırken size yol gösteri olacaktır.

2020 yarısı ve 2021 başlarında bir su arıtma cihazı tavsiye konusunda tekrar beraberiz malum 2020 Korona virüs etkisiyle yaşam standartlarımızda değişti ve 2020 yeni yaşam standartlarında hijyen konusu en önemli gündemlerimizden birisi oldu hijyen dendiğinde ilk akla gelen temizlik olurdu eskiden şimdi hijyen dediğimizde artık korona virüs veya çeşitli virüsler aklımıza geliyor.

Güzel ülkemiz Türkiye şartlarında ne tür  Su arıtma cihazı kullanmamız gerekiyor bu makalemizde detaylı bir şekilde ele alaçağız.

2021 su arıtma cihazı tavsiyesi sertifikalar

Arıtma cihazında ilk arayaçağımız sertifika ne olmalı?

NSF: Nsf sertifikası şuanda dünyanın en güvenilir bağımsız kuruluşu sağlıkla alakalı ürünlerde nsf sertifikası muhakkak aramamız gereken unsurlardan birisi, NSF sertifikası Türkiye’de baktığımızda neredeyse tüm su arıtma cihazı markalarında var olduğunu görüyoruz bunlara inanmayalım, nsf.org resmi web sitesinden nsf sorsusunu muhakkak yapmanız gerekir gerekirsa satıcı firmayı arayıp nsf de nasıl ne ismiyle sorgu yapılaçağını danışın.

NSF nedir? Toplumsal sağlık ve güvenlik konusunda sertifikasyon, eğitim ve risk yönetimi yapan, kar amacı gütmeyen, bağımsız bir kurumdur. NSF satndartları su, gıda, iç mekanlarda hava ve çevre konusunda dünya genelinde 80 ülkede üreticiler ve tüketiciler tarafından en saygın referans olarak kabul edilir. Dünya sağlık örgütü Nsf’i işbirliği yaptığı kurumlar arasına kabul etmiştir.

FDA: Sertifikası suya mineral yada alkali ekleyen filtrelerde muhakkak aranmalı, FDA sertifikası’da baktığımızda bir çok filtre üzerinde yada cihaz üzerinde mevcuttur, fda.gov resmi web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlık bakanlığı resmi web sitesi

FDA nedir ? Amerika Birleşik Devletleri’nin sağlık bakanlığına bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletlerden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı US. Food and Drug Administration olup, Türkçe “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” anlamına gelir. Tüketici bilgi Fda danışma web sitesi

WQA WQA’nın Sertifikalı Ürün Listeleri, tüketicileri endüstri standartlarına göre test edilmiş ve sertifikalandırılmış su arıtma ürünleriyle birleştirmeye yardımcı olmak için mevcuttur.

WQA, Altın Mühür ve Sürdürülebilirlik Sertifikası Markalarını kazanan tüm ürün ve bileşenlerin tam listesini tutar . Bu listede yalnızca endüstri standartlarının zorlu test gereksinimlerini geçen, yıllık üretim tesisi denetimlerini geçen ve WQA’nın Sertifikasyon Programlarına uyan ürünler bulunabilir.

Kaliteli iyi suyun ve yumuşatılmış suyun faydaları hakkında WQA araştırmaları

Su ve sağlık birbiri ile bağlantılıdır.

Kalitesiz su sizin için kötüdür, ancak güvenli su hayatın anahtarıdır – ve sizin için iyidir! Suyun o kadar çok sağlık yararı vardır ki, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), her gün 8 onsluk (1,8 litre) bardak su içilmesini önerir.

Su ve sağlık birbiriyle bağlantılıdır. CDC’ye göre, içme suyuna bağlı hastalık salgınlarının en önemli nedenleri Giardia intestinalis paraziti, hepatit A, norovirüs ve Shigella’dır . Göründüğü gibi kötü, Organik ve inorganik maddelerle kontamine (kirlenmiş) su, bakteri, virüsler ve diğer kirleticilerle birlikte sağlık riskleri oluşturur.

Bazı çalışmalar içme suyundaki yüksek kurşun miktarını fiziksel ve zihinsel gelişimde gecikmelere, kısa dikkatsizlik sürelerine ve çocuklarda öğrenme güçlüklerine yol açmaktadır. İçme suyunda arseniğin sinir, kalp, cilt ve kan damarı hasarına yol açabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur. Ve Cryptosporidium (Kriptosporidium) potansiyel olarak hayatı tehdit eden ishalin başında gelir.

Yine de su esastır. Sonuçta insan vücudunun %70’i sudur ve bir insan bir ay veya daha uzun süre yiyecek olmadan hayatta kalabilse de, susuz bir hafta ölümcül olabilir.

Çok İyi Tasarlanmış Su Arıtma Cihazı Aletleri,

Yüksek kaliteli su, eviniz ve cihazlarınız için iyidir. Yumuşatılmış su, evdeki cihazlarınızı en yüksek verimlilikte tutarak, daha uzun süre dayanmasını sağlar ve paradan tasarruf edersiniz. Yumuşatılmış su kullanırsanız, kullandığınız bulaşık ve çamaşır deterjanı miktarı yarı yarıya veya daha da düşebilir. Diğer iki bağımsız çalışmaya göre, yıkama sıcaklık ısısını performanstan düşmeden sıcaktan soğuğa düşürebilirsiniz.

Su Kalitesi Araştırma Vakfı (WQRF) tarafından yaptırılan ve Battelle Memorial Institute tarafından yürütülen bir 2009 çalışması, bir su yumuşatıcısının eklenmesinin, su ısıtıcılarının ve büyük cihazların mümkün olduğunca verimli çalışmasına yardımcı olurken, duş başlıkları, musluklar ve kanalizasyonlardaki tıkanmaları önlediğini gördü. Örneğin, araştırmacılar bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri 30 gün ve 240 yıkama döngüsü boyunca çalıştırdılar. Diğerleri için sert bir su kaynağı kullanırken, ünitelerin yarısından yumuşatılmış su çalıştırdılar. Ayın sonunda, yumuşatılmış su kullanan yıkayıcılarda kireç birikmesi neredeyse yoktu, ancak sert su kullanan yıkayıcıların tekrar çalışması için oluşan kireç temizleme işlemi gerekli oldu

Su ısıtıcılarına gelince, araştırmacılar yumuşatılmış su kullandıklarında, ünitelerin orijinal fabrika verimlilik derecelerini 15 yıl kadar koruduklarını buldular. Ünitelerden sert su geçirmek verimliliği yüzde 48’e kadar azaltır. Kireç birikmesi, elektrikli su ısıtıcılarının içindeki ısıtma elemanlarının ömrünü kısalttı ve sert su kullanan bazı tankless su ısıtıcıları sadece 1.6 yıl sonra başarısız oldu.

Araştırmacılar duş başlıklarının yumuşak suda iyi performans gösterdiğini, ancak sert su ile çalışanların 18 aydan daha kısa bir sürede akış oranlarının yüzde 75’ini kaybettiğini buldular. Musluklardan sert su geçirirken, musluklar üzerindeki süzgeçler 19 gün içinde tıkanmıştır.

New York’un bağımsız test şirketi Scientific Services S / D, Inc. tarafından yürütülen çalışmalar, yumuşatılmış suyun aşağıdaki faydalarını ortaya koydu:

Çamaşır makineleri , yumuşatılmış su kullanarak sıcaklık  (38ºC) yerine daha soğuk (16ºC) de yıkama yaparak enerjide ve deterjan kullanımında % 50 tasarruf sağlamıştır. Yumuşatılmış suyla yapılan soğuk suyla yıkama, lekeleri çıkarmak ve kumaşları beyazlatmak konusunda aynı veya daha iyi sonuçlar elde edildi. Bulaşık makineleri içinde aynı durum kabul edilmektedir.

NSF, FDA, WQA sertifikaları hariçinde diğer aranması gereken belgeler ISO, CE. TSE, ve En önemlisi TSEK son olarakta SATIŞ SONRASI HİZMET YETERLİLİK belgeleri TSEK neden önemli dedik Türk Standartları Enstitüsü Kritere Uygunluk belgesidir yani TSE sizin için ürünleri bizzat test eder ve Türk Satndartlarına uygun olup olmadığını beyan eder TSEK belgesi Türkiye’de 3 yada 5 firmada bulunmaktadır bu kriter size arıtma tercih ederken bir çok fitmayı devre dışı bırakarak seçimlerinizi kolaylaştıraçaktır.

Belgeler ve sertifikalar kısmını şimdi öğrenmiş olduk bundan sonraki aşamada arıtma özelliklerine değineceğiz.

Açık Kasa Kapalı Kasa Su Arıtma Nedir?

Ev tipi su arıtma cihazları genelde açık kasa ve kapalı kasa olarak ikiye ayrılır ve bunlar kendi aralarında da pompalı pompasız olarak ayrımları vardır pompalı pompasız ayrımlarına da makalenin devamında değineceğiz.

Yukarıdaki resimde ev tipi su arıtma cihazlarının kısa hiyerarşisi mevcut açık kasa ile kapalı kasa arasında ne farklar vardır? Sorusuna cevap verelim; Kapalı kasa su arıtma cihazları genelde inline filtre tabir ettiğimiz kapsül şeklinde filtreler kullanır ve bu şekilde sistemin daha ufak olmasını sağlar aynı zamanda kapsül filtreler ilerde filtre değişimi yapıldığında filtrenin dış gövdesi ile birlikte satılır filtrelerin içleri açılmaz buda sistemin aslında bir nebze hijyenik olmasını sağlıyor örnek bir inline (kapsül) filtre resmi koyalım şuraya…

Resimde inline kapsül filtre görüyorsunuz bu filtre ömrünü tamamladığı zaman komple çöpe atılaçak ve yeniis eklenecek herhangi bir filtre kabı kullanılmayacak açık kasa sistemlerde hangi tip filtre kullanılıyor onlarada bakalım AŞAĞIDAKİ RESİMDE açık kasa bir arıtma cihazı görünüyor  soldaki resimde bir anahtar vasıtası ile filtre kabı acılır ve sağdaki resimde ise eski kullanılan filtre housing içinde çıkarılır ve yeni filtre eklenir ve housing yerine geri takılır bu şekilde görüldüğü gibi filtrenin dış kabı her zaman sabit kalıyor ama housing sistemlerin şu yanı güzel içersinde kullanılan filtreler her zaman daha uzun ömürlü oluyor nedeni boyutlarının büyük olması.

Açık Kasa Avantajları:

 • Kullanılan ön aşama filtreleri daha büyük boyutlu ve filtre maliyetleri daha uygun
 • Kullanılan su tankını istediğiniz litre aralığı seçme şansınız var 8-12-15-20-40 litre gibi ihtiyaca göre
 • Su tankı ve cihaz ayrı olduğu için ürünü mutfak tezgahına monte edilirken daha esnek değişik yerlere monte edebiliriz.
 • Filtre aşama sayısını isatediğimiz kadar arttırılabilir.

Açık Kasa Dezavantajları:

 • Bir miktar dağınık şekilde görülebilir görsel açıdan bir kirlilik olur.
 • Aynı filtre kaplarını devamlı kullanırsınız zamanla catlama, patlama riski olabilir.
 • Ürün dış temzliği kapalı kasalara göre daha uzun sürer.
 • Kapalı kasalara göre %20-30 daha fazla yer kaplar.
 • Ürünü taşıma esnasında daha fazla insan ve güç gerektirir 2 parça olduğu için.

Kapalı Kasa Avantajları

 • Şık görünür açık kasalara göre %30 daha az yer kaplar.
 • Filtreler inline filtre tipi olup daha hijyeniktir.
 • Ürün dış temizliği kolaydır.
 • Taşıması oldukça basittir

Kapalı Kasa Dezavantajları

 • Su tankı 6-8 litre ile sınırlıdır
 • Filtreleri açık kasalara göre daha ufak olur ve ömürleri daha kısa olur
 • Filtreleri açık kasalara göre %50 daha pahalıdır.

Sonuç: Çok kirli suyu olan bir ilde iseniz suyunuz çok kireçli ise açık kasa ve pompalı bir  su arıtma cihazı alınız istanbul gibi bir şehirde yaşayan kapalı kasa pompasız tercih edebilir.

Pompalı Pompasız Su Arıtma Nedir?

Ters ozmoz su arıtma cihazları 2,8 barın altına düştüğünde ozmoz olayını çok gerçekleştiremez ve saatte arıttığı su miktarı düşük basınçlarda %80-90 düşer bu durum cihazın kararsız çalışmasına hatta çoğu yerde hiç su üretmemesine sebeb olur ozmoz cihazının düzgün çalışması için 3,5-4 bar basınç olması gereklidir &99 hidroforlu binalarda su basınçları 3 bar ve üzeri oluyor bu binalarda pompasız seçim yapılabilir su basıncı düşük illerde yada evinizde muhakkak pomppalı model tercih edilmeli pompa membran filtreye giden suyun basınçını yükseltir. Suyu size tankdan vermek için kullanılmaz. Ayrıca pompalı pompalı modellerde tüm şehirlerimizde atık su miktarı %50 oranında tasarruf sağlar mümkünse pompalı model arıtma cihazı almaya özen gösterelim ama şebeke basıncınız 5-6 bar civarı ise pompalı modelede gerek yoktur örnek istanbul suyu tüm bölgelerde ortalama 5-9 bar arasında değişmektedir.

Ozmoz pompası nedir arıtma cihazında neden bulunur: Evsel arıtma cihazlarında genelde 24 volt ile çalışan 1,5 amperlik 100-150 psi lık pompa kullanılır ozmoz pompası genelde 1. Filtre yada 3. Filterden sonra takılır amacı pis suyun direk pompaya gelmesini onlemek için ilk 3 filtreden sonraya takılması daha uygundur pompalı bir arıtma cihazı aldığınızda bu pompa size takılı vaziyette gelmektedir biz sadece burada ön bilgilendirme yapıyoruz. Ozmoz pompası membran filtreye 5-6 barlık bir basınç ile suyu iletir ve ozmoz olayı hızlı bir şekilde gerçekleşerek suyun içindeki yabancı maddeler daha kolay atılır ozmoz basınçı ne kadar yüksek olursa şebeke suyu o kadar çok saf hale gelir. Örnek çok yüksek tds girişi olan şebeke sularında ozmoz pompası basıncınız yüksek olsada kullanılmasında fayda vardır hatta 1000ppm ve üzeri yerlerde bu pompaların daha büyük olanları mevcut örnek 200-300 psi olanları kullanmak daha mantıklı olaçaktır. 1000 ppm lik su her ilde mevcut değildir ama bazı ilçelerimizde yada beldelerimizde bu sularla karşılaşmak muhtemeldir. Aşağıdaki resimde örnek bir ozmoz pompası görülmektedir.

Arıtma Cihazında Olması Gereken Filtreler

İşin zor kısmı kullanılan filtrelerin kalitesini nasıl anlayacağız orijinal yada sahte filtre nasıl tesbit edilir.

Araştırın: Genelde arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin marka ve modellerini belirtirler şayet bir internet sitesinde cihazın filtre model marka ve adı ile alakalı bir bilgi yoksa ve filtreler hakkında detaylı bilgi verilmiyorsa ayrıca filtrelerin ve su arıtma cihazının fiyatlarını yazmamışlar ise %99 ihtimal en büyük fiyatla karşılaşıp normal fiyatının 2-5 katı fiyata ürün sunaçaklardır bu tür sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Satılan üründe kullanılan filtre marka ve modelleri ile mümkünse orijinal yurt dışı sitelerindeki fitrelerle görsel karşılaştırması yapınız ve bu filtreler NSf onaylı ise nsf.org den filtre markası ile sorgulayıp doğrularsanız doğru iş yapmış olursunuz aksi takdirde direk etiket satın almış olursunuz.

Filtre Sıralamaları

 • İlk filtre Ro sistemlerinde genelde 5 micron tortu filtresi kullanılır. Açık kasa su arıtmada kullanılan sediment filtrenin alt ve üstlerinde kapak olmasına dikkat edin kapaklı olanlar daha gübenli tortu tutuyor ve ömürleride diğerlerine göre 2 kat uzun oluyor örnek kapaklı kapaksız resimleri aşağıda mevcut ve ayrıca mümkünse NSF onaylı tercih ediniz. Kapalı kasa olan modellerde ise yine NSF onaylı olmasına dikkat ediniz. Örnek marka GE, Swun, Pentair ve Omnipure bu fitrelerin en iyisi
 • 2. Ve 3. Aşamada genelde granül aktif karbon yani GAc karbon kullanılır bazı modellerde 2 adet granül karbon kullanılar bazılarında ise 3. Aşamada cto karbon kullanılıyor bu ikisi arasında pek bir fark yoktur her iki şekildede aynı kaliteyi elde edebilirsiniz 2 adet gac kullanılmasının sebebi membran filtreye daha az klor ve yabancı madde gitmesini önleyerek membran filtrenin ömrü uzatılır. Bazı arıtma cihazlarında ise 2 sediment kullanılar bu iki sedimentli ürünler çok klorlu suda iyi olmuyor mümkünse çift karbon kullanılan cihazları tercih ediniz. en iyi gac karbon filtreleri ve modelleri ise açık kasalar için Pentair GAC-10, Omnipure OCB934RO T33 modeli tercih edilebilir. Kapalı kasalar için ise Omnipure K5625SS modeli tavsiye ederim. Örnek resimler aşağıda mevcuttur açık kasalar için
 • 4 aşamada ters ozmoz membran filtresi kullanılır açık ve kapalı kasalar içinde aynı tip ve model membran kullanılır şuan Türkiye’de açık ve kapalı için membran ayırımı tercih eden pek fazla firma yok membran için marka model tercihi dünyanın en iyi membran filtresi Dow FilmTec’dir bu yüzden bu aşamada FilmTec 75 GPD membran tavsiye ediyoruz.
 • 5. Aşamada kaliteli bir tatlandırıcı filtre kullanmanızı önemle tavsiye ederim çünkü artık suyun saf kısmı bu filtrelerden geçeçk artık arıtma işlemi nerdeyse bitmiş oluyor bu aşamada kullanılan filtrelere genelde tatlandırıcı filtre derler ama esasında görevi membran filtreden geçen klor ve çeşitli gazların tutulması için kullanılır membrandan geçen bazı gazlar suya kötü tat verir ve bu tatlandırıcı post karbon filtre en son aşamada bu gazları tutarak suya lezzet kazandırmış oluyor en kaliteli post karbonlar için tavsiye veriyorum 1-Pentair(Pentek) GS-10/RO, 2- Pentair(Pentek) GS-10CAL/RO, 3-Omnipure K2533SS yada Omnipure K5633SS piyasadan tedarik edebileçeğiniz en iyi tatlandırıcı filtreler bunlardır. Açık kasa ve kapalı kasa modellerinde aynı tip filtreler kullanılır aslında ilk 3 filtreden sonra kullanılan filtreler genelde açık ve kapalı kasalarda aynı tip oluyor bu yüzden 3. Filtreden sonra açık kasa kapalı lasa ayrımı yapmıyoruz.
 • 6. Aşamada en önemli filtrelerden birsidir genelde 6. Aşama isteğe bağlı olarak eklenir yada bir çok cihazlarda mevcuttur burada kullanılacak filtre dünyada araştırın bir adet filtre var görevini yerine getirip sertifikalı olan neden 6. Filtre kullanmalıyım ters ozmoz bilindiği üzere suyu saf hale getirir zararlı maddeleri alırken faydalı maddeleride atık bölümünden gidere gönderir su saf olduğu için ve ph aralıkları 6,5 in altında olduğu için içilmez raporu çıkar bir çok arıtma cihazlarında burada suya mineral ekleyen mineral eklerkende suyun pH değerini yükselten Biocera A.A filtersini tavsiye ederiz FDA ve NSf onaylı bileşenlerden oluşur. Piyasada satılan içi kalsitli olan pH yada mineral filtrelerini kesinlikle kullanmayın sağlık açısından son derece tehlikeli ve hiçbir sertifikası bulunmaz  genelde sarı, turuncu, yeşil yada şeffaf renklerde satılır örnek resim aşağıda var bunlardan oluşan bir arıtmanız varsa dahi üzerinden söküp atınız kullanmayın hatta resme baktığımızda nsf logosu dahi var resimde ama tamamen herşeyi sahte olan bir filtredir.
 • Tüm aşamalrdan sonra yine önemli bir sterileze görevi olan Ultraviole filtresinden bahsetmek istiyorum bu filtrede isteğe bağlıdır ama benim kriterlerimde muhakkak olması gereken çok faydalı bir filtredir Uv yani ultraviole neden kullanmam gerekiyor. Şimdi tüm akrbon filtreler ve membran ile şebeke suyundaki mikroplardan bizi koruyan kloru tamamen uzaklaştırdık ve suyumuzu bakteri ve virüslerden koruyacak hiçbir sistem yok ise burada ultraviole filtresi devreye giriyor bir cok kişi şimdi membrandan bakteri geçemez dediğini duyar gibiyim doğru membrandan bakteri virüs geçemez ama şebeke suyunda zaten bunlar yokki ayrıca arıtma cihazlarında arıtılmış saf kısmında su tankı ve diğer filtreler de bakteri üremesi çok muhtemeldir bu sebbeden dolayı her arıtma cihazı çıkışına bir adet ultraviole dezenfekte filtresi kullanılması şarttır aksi halde bakteriye yada virüslere maruz kalabilirsiniz. Hele hele bakterilere hassas olan kişilerin muhakkak kullanması gereklidir.

Arıtma cihazı Atık Su Çok Atıyor mu?

Her ters ozmoz (Reverse Osmosis) cihazı atık su oluşturur ve satan firmalar her zaman 1 e 1 yada 1e 2 bilemedin 1e 3 atar derler ama müşteriler bunu test edemez ben size gerçekleri söyleyim tüm pompasız ters ozmoz cihazları 1e 9 oranında atık oluşturur aksini idda eden varsa aşağıya bırakaçağım videoyu izlemesini tavsiye ederim.

Permeate Pump ERP 1000: Sizlere atık sudan ansıl tasarruf sağlanır bunu anlatalım Aquatec Made in USA malı olan elektriksiz bir pompa vardır, bu pompa atık sudan %90 a yakın tasarruf sağlamaktadır şuanda Türkiye’de satan pek yok ama yakın zamanda satışları başlayacaktır. Aşağıya permeate pump ile ilgili bir link video bırakıyorum.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

10 Yorumları

 1. Çok detaylı bilgi için teşekkürler..Ama benim gibi hiç anlamayan biri için sizden ricam bana marka onerebilirmisiniz?? İnanilmaz zorlandim kafam karisti acil almam lazim..Evinizde siz hangi markayi kullanıyorsunuz?? Bu mail adresine bana fikir verirseniz cok sevinirim..tekrar tesekkurler..(n…..e….@hot….com)

 2. Değerli Galip ARDUÇ bey,
  Öncelikle muhteşem yazınıza teşekkür ederim. Evet sonuna kadar akademik. Belli ki siz bu işte ustasınız. (Haddim olmadan).
  Bir katılımcıya da ürün linki göndermişsiniz bu da desteğinizin açık olduğunu gösteriyor.
  Evet su çok ama çok önemli. Hele benim gibi İstanbul da yaşlanıyorsa. Çünkü musluktan akan sudan geçtim satılan suların bile kalite ve güvencesinden emin değilim.
  Anladığım kadarı ile siz kendiniz için profesyonel bir ekipman yapmışsınız. Önerdiğiniz link N11 sitesine yönlendirdi ve ciddi pahalı bir ürün geldi. Acaba siz bu klasmanda bir ürünü ne kadara mal ettiniz? Veya aynı klasmanda daha fiyat konusunda avantajlı bir ürün var mı? 2.500.TL maliyet ev kullanımı olan ve tek yaşayan benim için ciddi bir bedel. Ama dedim ya siz derseniz ki; “Kuthan bey bu ürün size kaynak suyu kalitesinde ürün verir.” O zaman el mahkum diyeceğim.
  Desteğinize şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla
  Dr. Ecz. Kuthan SAVAŞÇIN

 3. Merhaba, çok detaylı bir yazı, doğrusu insana güven veriyor kaleminiz. Lakin çok anlamadığım icin marka ve model tercihi yapamadım. Her şeyden önce Ankara’nın suyunun özelliklerini de tam bilmiyorum. Her biri 60 daireli, 4 bloklu bir sitede oturuyorum. Evim 8. Katta. Kapalı sistem, pompasız ve kapaklı filitre seçenekleri uygulanabilir gibi geldi. Sizin de görüşünüz ve varsa bir marka tercihinizi duymak isterim.