Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Sertifikalı Su Arıtma Cihazı ile Sertifikasız Su Arıtma Cihazı Arasında Ne Fark Var?

Sertifikalı Su Arıtma Cihazı ile Sertifikasız Su Arıtma Cihazı Arasında Ne Fark Var?

Ucuz su arıtma cihazları ortalama 600 TL’ye fiyatları oluyor hatta çoğu firmalarda bu ucuz satılan aynı arıtma cihazlarını 2000 TL’ye de satmaktadırlar kullanıcılar aradaki farkı anlayamadıkları için çoğu zaman ucuza alabilecek arıtma cihazlarını 2-3 kat fiyat farkıyla alabilmektedir. Bu makalemiz ucuz-pahalı ve sertifikalı –sertifikasız su arıtma cihazları arasında nasıl tercih edilmelidir konusunu işleyeceğiz.

En iyi su arıtma cihazı kaç filtreli olmalıdır?

İlk olarak en iyi su arıtma cihazı kaç aşamalı filtreleri olmalı onu belirleyelim. Normalde ev tipi su arıtma cihazları 5 aşamalı filtreli olur, bazı satıcı firmalar suyun pH değerini yükseltmek için son aşama olan post karbon filtrenin içine kalsit yada mineral topları eklerler kalsit su arıtma sektöründe pH yükseltici olarak kullanılan kalsiyum karbonattır CaCO3’dür yani kısaca insan sağlığı için kalsit kanserojen olduğu için kullanıla miktar çoğaltıldığında daha da zararlı hale gelebilir bu tür durumlarda pH yada mineral filtresinde mutlaka NSF sertifikasını araştırılıp tercih edilmeli alkali su üretiyor diyen tüm firma ya da arıtma cihazlarında bu sertifikayı aramanızı tavsiye ederiz.

Su Arıtma Aşama Sayısı ya da Sıralaması Ne Olmalı?

Ters ozmos su arıtma cihazları sırayla şu şekilde tercih edilirse daha düzgün bir arıtma cihazı tercih edilmiş olur.

Birinci Aşama Tortu Filtresi

5 Micron tortu sediment filtresi bu filtre şehir şebeke suyunda ya da herhangi bir su kaynağındaki suyun içerisindeki kil, tortu, çamur, mil gibi gözle görünür ya da görünmez partikülleri 5 mikron gözenekli filtreden süzer ve 5 mikron ve üzeri büyüklükteki parçaları üzerinde tutarak filtre eder. Genelde beyaz sünger elyaf gibi bir görüntüsü olan bu beyaz filtre, bir iki ay kullanımdan sonra baktığınızda artık eski beyazlığını yitirdiği görülür ve zamanla üzeri çamurla kaplı olur, ortalama 3 ila 24 ay gibi değişik zamanlarda filtrenin boyutuna ve kalitesine göre değişim zamanı vardır.

İkinci Aşama Granül Aktif Karbon (GAC) Filtresi

GAC karbon filtresi su arıtma cihazlarında Granül aktif karbonlu (GAC) bir filtre, bazı kimyasalları, özellikle organik kimyasalları sudan çıkarmak için kullanılan filtrelere karbon filtre denir. GAC filtreleri ayrıca hidrojen sülfür veya klor gibi suya uygunsuz koku veya tat veren kimyasalları uzaklaştırmak için kullanılabilir.

Aktif karbon neleri tutar?

Klor ve bileşikleri, deterjan ve sanayi atıkları, hoş olmayan koku ve tat oluşturan organik maddeler, petrol ve asbest gibi maddeler insan sağlığına zararlıdır ve suyu kullanılmaz hale getirirler. Aktifleştirilmiş karbonun 100 kat arttırılan yüzey alanı (1200 m²/gr) ve yüksek absorbsiyon özelliği sayesinde bu kirleticilerden kaynaklanan renk, tat, koku giderilir.

Aktif karbon sistemleri fiziki-kimyasal arıtma yaparlar. Bu işlem fiziksel süzmenin yanında absorbsiyonu kapsadığı için uzman mühendis tarafından verilen kullanım ömrü sonunda aktif karbonun tamamen değiştirilmesi gereklidir.

Karbon Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazında, zararlı maddeleri sudan uzaklaştırır. Kirli maddeleri fiziksel olarak bloke eden veya kimyasal olarak gideren filtrasyondur, Karbon filtreleri, granüler veya blok formunda, son derece gözenekli olarak işlem görmüş küçük karbon parçalarıdır. Sadece bir gram aktif karbonun yüzey alanı 500-3000m2’dir. Karbon filtrelerinin kirleticileri ve diğer maddeleri adsorbe etmede çok etkili olmasına izin veren yüzey alanı mevcuttur.

Yüzey alanına ek olarak, aktif karbon filtreleri çıkardıkları kirleticilerin boyutu bakımından farklı yeteneklere sahiptir. Aktif karbon filtreler yaklaşık 50 mikron ila 0,5 mikron arasındadır. Daha etkin ve küçük gözenekler ne kadar küçükse su akışını da o oranda azaltabilir!

Su, karbon filtrelerden akarken, kimyasallar karbona yapışarak daha saf su çıkışı elde edilir. Etkililik suyun akışına ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle çoğu küçük aktif karbon filtresi düşük basınçlı ve soğuk suyla kullanılmalıdır.

Aktif karbon genellikle hindistan cevizi kabuğu, odun veya kömürden yapılır ve granül aktif karbon veya karbon bloklar olarak satılır. Burada odun ya da kömürden imal edilen karbon filtreli piyasada ucuz olarak çok miktarda satılmaktadır arıtma cihazında fiyatı belirleyen unsurlardan birisi budur.

Aktif karbon Filtre Neleri Filtre Edemez

Mineraller, tuzlar veya kirletici olarak kabul edilmeyen demir, metaller gibi çözünmüş katılar. Çoğu mikrobiyolojik madde kist, koliform ve bakteri içerir. Kurşun, arsenik ve asbest gibi inorganik kirleticiler. Radyonüklidler, bunlar azaltılmış olmasına rağmen aktif karbon filtreleri tarafından filtrelenemez. Daha detaylı olarak aktif karbon, aşağıdaki maddelerin çıkarılmasında yeterli olmayabilir. Kurşun Yumuşak su ve eski borulara sahip alanlarda ve binalarda, musluk suyunda kurşun riski olabilir. Normal aktif karbon, bunun çıkarılmasında etkili değildir, ancak kurşunu çok etkili bir şekilde çıkaran özel filtreler vardır. Mikrobiyolojik kirleticiler. Arsenik yeraltı suyunun kirlendiği bazı yerlerde yaygındır. Aktif Karbon arseniğin % 30-50’ini temizler ancak bunun gerçek bir problem olarak vurgulandığı yerlerde yeterli değildir.

Aktif karbon ömrü ne kadar?

Ev tipi su arıtma cihazlarında kullanılan aktif karbonların ömrü genelde 1500 ila 5000 galon arasında değişen ömürleri mevcuttur. Kaliteli bir aktif karbonun ev tipi su arıtma cihazlarında maksimum ömrü 5000 galon yani 18.900 Litre suyu filtre ettiğinde aktif karbon filtresi değiştirilmelidir. Bu evsel cihazlarda galon cinsine göre 6 ila 24 ay bir süre yapmaktadır.

Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Genelde ev tipi su arıtma cihazlarında 3 tip aktif karbon filtre vardır: GAC Karbon, CTO karbon ev Fibredyne teknolojisi yani karbon/fiber bileşimli olmak üzere ev tipi su arıtma cihazlarında kullanılmaktadır. Fibredyne teknolojisi yani karbon/fiber Türkiye’de şu an çok fazla kullanılmamaktadır bu filtre normal karbonlara göre 3 kat daha fazla dayanıklılık ömrüne sahip olup aynı zamanda 5 mikron sediment tortu görevi de görmektedir. CTO karbonlar blok şeklinde olup GAC karbonun sıkıştırılmış halidir. Aktif karbon biraz pozitif yüke sahiptir, bu nedenle yabancı maddeleri daha hızlı çeker, blok karbon daha fazla kirletici temizleme oranına sahiptir (örnek tortu gibi).

Bunlarla birlikte, bu oranları etkileyen, birimdeki karbon miktarı, su akışı, kirletici maddelerin karbon ile temas halinde harcadığı zamanın uzunluğu ve parçacık büyüklüğü gibi birçok faktör karbon filtrenin ömürlerine etkisi vardır.

Evet ikinci aşama olan karbon filtresini baya detaylı inceledikten sonra artık numaralı filtreye geçiş yapabiliriz. Karbon filtreyi neden bu kadar detaylı incelediğimiz 3. Aşamada ve 5. Aşamada karşımıza çıkacağı için detaylandırdık.

Üçüncü Aşama Filtresi GAC karbon, CTO Karbon Filtresi ya da 1 Micron Tortu Filtresi (Ya da Bunlardan Hiçbiri)

Karbon filtresini 2. Aşamada Micron filtresini ise 1. Aşamada inceledik ev tipi su arıtma cihazlarının 3. Aşamasında genelde bu 3 filtreden biri tercih edilir suyun klor yapısına ya da tortu yapısına göre ev tipi su arıtma cihazlarında 3. Aşamada 3 tip filtre kullanılmakta ya da bu aşamayı es geçip direk membran filtresine suyu verebilmekteyiz. Genelde bu 3. Aşamada CTO karbon, GAC karbon ve micron tortu filtresi kullanılır bu tamamen satıcı firmanın cihazını yaptığı dizayna dayalı olarak değişmektedir. Bu yüzden bu aşamayı diğer aşamalarda anlattığımız için fazla detaya girmiyoruz. Buna çok fazla takılmayın hangisini kullanırsa kullansın hemen hemen aynı özelliğe sahip ama karbon tercih edilirse suyunuz daha yumuşak ve tatlı olur.

Dördüncü Aşama Membran Filtresi

Arıtma cihazının suyu artık birçok maddeden ayrıştırıldı ve artık esas arıtma teknolojisi olan membran filtreye suyu vermeye geldi direk membran filtreye bu 3 ön aşama olmadan suyu verirsek membran filtremizin ömrü çok kısa olacağından membran öncesi bu 3 aşamayı kullanıyoruz.

Ters Ozmos Membran Filtre Ne Demek?

Ters ozmos, filtreleme işlemi sırasında suya basınç uygulanarak sudaki iyonları, molekülleri ve daha büyük parçacıkları içme suyundan uzaklaştırmak için yarı geçirgen bir membran kullanan bir su arıtma teknolojisidir mikropartiküllerin ve ağır metallerin ayrıştırılma işlemidir. Bilinen en etkin su arıtma yöntemine sahip olan ters ozmos su arıtma cihazları, önceki aşamalarda ayrıştırılması güç olan küçük boyutlu maddeleri sudan arındırma konusunda başarılıdırlar.

en iyi su arıtma cihazı ters Ozmos Su arıtma Sistemi Çalışma Şekli

Ters ozmos teknolojisi sayesinde su; milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden geçer. Bu teknolojiye sahip olmayan su arıtma cihazlarında ise su 0,5 -10 mikron çapındaki filtrelerden geçmektedir. Yani ters ozmos filtrelerin gözenekleri 5 bin ila 100 bin kat arasında daha küçüktür ve bu nedenle su arıtma işlemi daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yine burada kabul görmüş sertifikalı membran filtresi tercih etmemiz gerekiyor hem uzun ömürlü olması bakımından hem de kısa sürede deforme olup içtiğiniz suyun kalitesinden emin olamadığınız için kaliteli membranlar tercih edilmelidir.

Membran Fiyatları

Ters ozmos membranları internet satış sitelerinde 40 TL ile 250 TL arasında değişmektedir genelde 250 TL gibi fiyatlara satılan membran filtre markası Dupont firmasına ait Dow Filmtec 1812-75 GPD membran filtresidir. Neden bu membran pahalı ve en çok tutulan derseniz uzun ömürlü ve FDA onaylı olmasından kaynaklıdır. Ucuz membran alırsınız 6 ay gibi kısa sürede membran deforme olur ama Filmtec membran rakiplerine göre hem %25 daha fazla üretim sağlar hem de 4 katı daha uzun ömürlüdür.

Membran Filtresi Yararlı Mineralleri Yok Ediyor mu?

Evet ters ozmos membran filtresi zararlı maddeleri uzaklaştırdığı gibi faydalı maddeleri de seçim yapacak bir yapay zeka özelliğine sahip değildir. İyi tasarlanmamış bir ters ozmos sistemi faydadan çok sizlere zararı olabilir. Bu yüzden makalemizi okumaya devam ediyoruz.

Ters ozmos zararlılar yanında faydalı mineralleri de aldı şebeke suyunuz İstanbul için örnek veriyorum 7,5 pH iletkenlik ppm cinsinden 250ppm (yani tds değeri 250ppm) bu suyu her ters ozmos su arıtma cihazı membrandan sonra 5 ila 6,5pH civarına düşürür iletkenliği ise 5-10 ppm arasına çeker bu ne demek 5 ppm su bildiğiniz say su demektir daha doğrusu %95 saf sudur tam olarak 0ppm olduğunda %100 saf olur.

Şimdi burada saflaştırılan suyu nasıl iyileştirebiliriz ona bakmamız gerekiyor aksi halde saf suya maruz kalacaksınız bu da vücudumuzdaki birçok organın zamanla iflası demektir başta midemiz etkilenir mide yanmaları fazla olur sık sık idrara çıkarsınız böbrekler ve safra kesesi etkilenir ve zamanla faaliyetlerini tam yapamadıkları için yani suya doymadıkları için taş oluşumları başlar. Saf su sindirim sistemine çık fazla iş bırakmadığı için sindirim sisteminizin işleyişi değişir ve zamanla iflasa yol açabilir. Saf suyun içme zararları genelde budur. Artık kalsiyumla beslenen dişlere verdiği asidik suyun zararını hiç söylemiyorum.

İçilebilir su pH değerleri bir defasında pH 7 ve üzeri olmalı 7pH nötür 7pH altı sular asidik sayılır insani tüketim amaçlı suların yönetmelik değerleri ise alt sınır 6,5pH üst sınır 9,5pH olarak kabul edilir. Bu mineral ve ph olayına sonraki aşamada detaylı değineceğiz.

Beşinci Aşama Post Karbon Filtresi

Membrandan çıkan su artık su tankımızda tutulmaktadır burada bekleyen su saf sudur. Membrandan geçebilecek uçucu klor gazları ya da bazı gazları da son post karbon yani GAC granül aktif karbon filtresinden son kez daha geçiyoruz ve burada suda oluşabilecek kötü kokuları tatlandırıcı diye tabir ettiğimiz karbon filtresi ile üzerinde tutuyoruz bu sayede su tatlanmış oluyor tat fitresi suya bir şeyler katmaz sadece tutma özelliği vardır 2 ve 3. Aşama da olduğu gibi.

Buraya kadar olan kısım genel ev tipi ters ozmos su arıtma cihazı aşamalarıydı şimdi gelelim ileri seviye ro ters ozmos su arıtma sistemlerine yani suyu iyileştirmek.

İleri Seviye Ters Ozmoz Su Arıtma Cihazı Nedir?

Altıncı Aşama Mineral pH Filtresi

Piyasada birçok mineral pH filtresi vardır ama bunlardan sadece 1-2 tanesi güvenilirdir. Bu yüzden biz daha çok güvenilir olanın üzerine yoğunlaşma yapmak istiyoruz. Güvenilir olmayan mineral filtrelerini kesinlikle kullanmayın buraya kadar suyu temizledik bundan sonra da suyu kirletmeyin tekrar kanserojen olarak.

Türkiye’de satılan kaliteli olan filtre Biocera marka antioksidan pH ve mineral filtresini tavsiye ederiz.

Biocera filtresi suya kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri suya geri kazandırır bunların yanında suyun Hidrojen iyonlarını yükselterek suyun ph değerini 7,5 ve üzerine çıkarır aynı zamanda eklediği mineraller sayesinde 5ppm olan arıtma suyunu 20-30 ppm değerlerine kadar iletken hale getirir ve suyu saf olmaktan çıkarır.

Evet son noktayı da ultraviyole (UV) filtre olarak aşama sayısını kapatıyoruz.

Yedinci Aşama Ultraviyole (UV) Filtresi

Artık sudan her şeyi aldık, mineralleri ekledik ama suyun güvenliği yani mikrobiyolojik güvenliği şimdi tehdit altında normalde şebeke suyunda klor dezenfektanı olduğu için suyumuzda bakteri üremesi Arıtma öncesi suyumuzda klor olduğu için bakteri üremesi olmuyordu biz her şeyi yok ettiğimiz için suyumuz savunmasız bir şekilde oldu bunu çözmek için arıtma cihazlarına en son aşamaya bir adet ultraviyole filtresi takmamız gerekiyor en ucuz ve makul çözüm ev tipi arıtma cihazlarında uv filtresidir. Normalde arıtma cihazları bakteri üretmez ama dış etkenlerden gelip su tankı, post karbon gibi yerlerde bakteri üreyebilir bunu önlemek için de uv filtresi tercih edilmesi gerekiyor. Şahsen ben kendim uv filtresi her zaman kullanıyorum sadece ilk yarım bardak su uv ışını yüzünden sıcak oluyor başkada bir eksi yanı yok uv filtrenin kimse sıcak bir suyu içmek istemez bu yüzden ilk yarım bardak suyu dökmek zorunda kalıyorum ısısını yok etsin diye. (Neden ısınıyor derseniz uv filtrede uzun süre bekleyen su uv devamlı devrede olduğu için sıcak oluyor örnek 1 saat hiç su almadıysanız ilk yarım bardak su her zaman sıcak olur.)

İşte sizlere tam teşekküllü bir arıtma cihazı kaç aşamalı olması gerekli bunları buraya kadar öğrenmiş olduk. Bundan sonraki aşamalarda artıma cihazında hangi sertifikalar olmalı bunlara değineceğiz.

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli

Üreticinin ve satıcının güvenilir olması, satış su arıtma cihazında sonrası hizmet yeterlilik belgesinin olması, tercih edilen su arıtma cihazının gerekli kabul görmüş sertifikalarının bulunmasına dikkat edilmeli. Bunların yanında makul bir fiyat politikası olması ve daha birçok nedenler için aşağıda detaylandıralım.

Herkes su arıtma cihazı alırken en iyi su arıtma cihazını almak ister bunun için sizlere aydınlatıcı ve birkaç ip uçları daha verelim.

Su Arıtma Cihazı Satın Alırken En Önemli Kriterler Nelerdir?

Arıtma cihazı almak için web sitelerini didik didik aradınız onlarca belki de yüzlerce web sitesinden onlarca markaya baktınız ve kafanız tamamen karıştı değil mi? Bunların hepsini bir kenara atalım ve sizlere bir ürünün nere malı olduğundan çok bir su arıtma cihazının olması gereken sertifikaların dan bahsedelim. Gerçekten bir ürün sertifikalı mı bunları sorgulamanız gerekli.

Neden NSF Sertikalı Su Arıtma Cihazı Tercih Etmeliyim?

NSF nedir? Neden su arıtma cihazlarında en önemli faktör NSF?

NSF Sertifikasyonunu http://www.nsf.org adresinde sorgulayabilirsiniz. Bir firma bende NSF sertifikalı su arıtma cihazım var diyorsa, nsf.org’da ilk olarak firma adının nsf.org üzerinden sorulması ile firma ismi geçiyor diye sattığı her ürünün NSF Sertifikalı olduğu anlamına gelmez. satıcının adı ve sonuçlardan sertifikalı cihazların modellerinin kontrol edilmesi gereklidir.

Hangi NSF Standartlarını Aramamız Gerekli

Genelde ülkemizde ters ozmoz su arıtma cihazları satılır su arıtma piyasasının büyük çoğunluğu ev tipi su arıtma cihazında RO Reverse Osmosis yani Türkçe ismiyle ters ozmoz sistemi kullanır. Ters ozmoz su arıtma cihazları için NSF’in uyguladığı standart numarası vardır ANSI/NSF-58

NSF / ANSI 58 Nedir?

En iyi su arıtma Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir.

En iyi ters ozmoz su arıtma sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanılan bir işlem içerir. Çoğu ters ozmoz sistemi, membranın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtreler kullanır. Bu sistemler, Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır. Bu NSF Sertifikası, ters ozmozlu su arıtma cihazları için alınabilir. NSF, su sertifika numarasına sahip bir ürünü 6 ay boyunca test eder ve güvenilirliğinden memnun kaldığında sertifikayı onaylar. NSF-58 sertifikasına sahip bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz.

NSF’li Ürün Sertifikasının Yanında Arayacağımız Diğer Belgeler

  • WQA Gold Seal belgesi de firmanın daha da prestijini arttırır. Üründe “Altın Mühür” WQA Gold Seal ibaresini (logosunu) gördüğünüzde ürünün birinci sınıf, zorlu testlerden geçmiş ve endüstri standartlarını karşılayan bir model olduğundan emin olabilirsiniz anlamına gelir. Su Kalitesi Derneği’nin “Altın Mühür”ü uluslararası bir kalite ölçütüdür ve Dünya’da en bilinen içme suyu sertifikasyon programlarından biridir. Piyasadaki her içme suyu arıtma sistemleri Altın Mührüne sahip değildir. Bu sertifikasyon, WQA tarafından, arıtma cihazının en güvenilir ve dürüst üreticilerine verilen bir sertifikadır.
  • TSEK ürün sertifikası isteyin
  • TSE, ISO, CE, TSE-HYB gibi belgeler ise firmanın size vereceği satış sonrası servis hizmetlerinin kalitesini gösterir.
  • Resmi garanti belgesinin olup olmadığını sorgulayın.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.