Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yürüyüş ve Suyun Önemi

Yürüyüş ve Suyun Önemi

Yürüyüş ve Su

Sanılanın aksine sağlıklı yaşam zor değildir. Dikkat edilmesi gereken birtakım şeyler vardır ve bunlara alışkanlık haline getirmek oldukça kolaydır. Sağlıklı yaşamak için bazı şartlar vardır tabi ki. Aklı başında her insan bu şartları öğrenir ve uygular.  Sağlıklı beslenmek temel şarttır. Kilo derdi olan olmayan her bireyin sağlıklı yaşamak için yürümesi gereklidir. Yapılabilecek en güzel ve masrafsız spor tabi ki yürümektir. Açık havada normal tempoda kısa adımlarla ve konuşmadan yürümek en doğru yoldur.

Yürüyüşün dostu olan suyu ihmal etmemek önemli bir noktadır.  Yürüyüşe çıkarken mutlaka yanınıza su alın. Sağlığınız için aşırıya kaçmadan su tüketmeniz önemlidir.

Gün içinde tüketilen diğer sıvılar kahve çay meyve suları vücudunuzun suya olan ihtiyacını karşılamaz. Hatta gün içinde tükettiğiniz gıdalara bağlı olarak susuzluğunuz artış gösterebilir.  Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az su tüketiyorsanız bunu idrar renginden anlayabilirsiniz. Eğer koyu sarı ise su tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

Susamanın ilk aşaması ağzın susamasıdır. Konuşmak ağızdan nefes alıp vermek ağzın kurumasına neden olur ve su içme ihtiyacı doğurur. Ağzın susaması vücudun susadığı anlamına gelmez. Ağızdan nefes almak yerine burundan nefes alıp ağızdan vermeye çalışmak ağzın kurumasına engel olacaktır.

Susamanın ikinci aşaması vücudun susamasıdır. Gerçek susamadır ve giderilmesi gereklidir. Yürüyüş sırasında vücut ısısında artış olur ve vücutta sıvı kaybı meydana gelir. Yürüyüşün temposuna ya da havanın durumuna göre bu kayıp artabilir.  Vücutta su kaybı oluşmasıyla birlikte kalp ritmi yükselir ve enerji tüketimi artar.  Artan oksijen ihtiyacıyla daha sık nefes alınır ve kalp atış sayısı artar. Daha sık nefes almak daha fazla karbon gazı üretmeye neden olur ve bunun sonucu olarak da daha fazla su ihtiyacı doğar.

Kaslar ısındıkça soğuması için suya ihtiyaç vardır. Yürüyüş yaparken çok fazla su içmek rahatsızlık verebilir. Su ihtiyacını kontrol altında tutmak gereklidir. Suyu daha dikkatli ve dengeli kullanmak gerekir.  Özellikle uzun yürüyüşlerde belli bir tempoda yürümek ve bu tempoyu korumak gerekir.  Ancak gerektiğinde su içmez iseniz bitkinlik yorgunluk hissi doğar ve yürüyüşü bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzun susuzluğuna kulak verin.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.