Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

90 Yıllarda Başlayıp 2015 Yıllarındaki Su Arıtma Cihazlarının Yaşam Öyküsü

90 Yıllarda Başlayıp 2015 Yıllarındaki Su Arıtma Cihazlarının Yaşam Öyküsü

90 lı yıllarda İstanbul da içme suyu büyük bir sorundu. O dönemlerde çeşmeden akan sular bir lağım kokusu kadar kötü kokuyordu musluklardaki su içilmiyordu içildiğin de ise mideniz bozulup çeşitli bakterilere maruz kalıyorduk 90’lı yıllarda arıtma sistemi tekli karbon filtreli ve reçine sistemli musluğa takılan damla damla süzme yapan bir filtre sistemi vardı. Bu filtre sistemi suyun içerisindeki kötü kokuları karbon sayesinde süzüp suyu en azından içilebilir hale getiriyordu o dönemlerde kullananlar hatırlamıştır.

2000’li yılların başlarında 4 aşamalı ters ozmoz su arıtma cihazları yavaş yavaş mutfaklarımıza girmeye başlamıştı bu sistem oldukça kaliteli bir arıtma sistemi sağlıyor bir o kadar da sistem ilk başlardan olduğundandır biraz pahalı ide her kez alıp kullanmıyordu bir de yeni bir sistem olduğu için tanınmıyordu zamanla kulaktan kulağa ve tanıtımlar yöntemi ile ters ozmoz sistemleri yayılmaya başladı.

2004 ve 2005 yıllarında sistem artık Türkiye’nin her yerine internet ve çeşitli tanıtım organlarıyla her yere dağıldı bu su arıtma yöntemi aynı zamanda insanlar için bir iş kolu haline gelip emeklisi, memuru ve işsiz birçok insan su arıtma cihazı alıp tanıtım yapmaya ve para kazanmaya başladı osmos su arıtma sistemi bir kazanç kapısı olmuştu.

2008 yıllarında birçok büyük firmalarda su arıtma sistemlerindeki yüksek kar oranları ilgisini çekmiş olacak ki su arıtma cihazı ithalatına başlayıp hatta 2-3 firmada daha da ileriye giderek su arıtma cihazlarını Türkiye’de birçok parçasını üretim toplamaya başlayıp hızlı bir tanıtım orduları ile tüm Türkiye’nin artık su arıtma cihazlarından haberdar olduğu ozmoz sisteminin tam patladı zaman dilimi 2007 ile 2009 yıllarıdır.

Ters ozmoz sistemi artık milyonlarca ailenin mutfaklarında yerini alarak vaz geçilmez bir mutfak eşyası haline geldi. Benim düşüncelerime göre sularımız teknoloji geliştikçe daha da kirlenmek de çünkü; kullanılan tarım ilaçları 2000 ve 20014 yıllarında eskiye oranla %200 bir artış göstermiş artık her türlü bitkiyi daha toprak yüzeyine çıkmadan kimyasal ilaçlarla toprak zehirleniyordu bu zehirler yağmur ve sulama suyuyla karışarak yer altı sularına ulaşıp sularımız gün geçtikçe daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Bunun önüne geçmek şu anda mümkün değil ama sularımız tamamen içilmez hale gelindiğinde bunun tehlikesine varılacaktır.

Ters ozmoz sistemleri arıtma işlevini yerine getirirken suyun büyük bir bölümünü gidere atarak su israfı da yapmaktadır. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi ozmoz arıtma sisteminde bir bedeli vardı arıtma esnasındaki atık su ortalama arıtılan suyun %70 oranını çöpe atıyor Dünya ileriye gittikçe azalan içe suyu sıkıntıları karşısın da ozmoz sistemi gün geçtikçe yerine başka bir teknolojiye bırakacağını düşünüyorum tabi bu tarihler ortamla 2030-2050 yıllarını bulacaktır. İnsanlar gün geçmesin ki yeni bir buluş bulup eskisini unutuyoruz. Hatırlayın ilk başlarda tekli arıtma damla damla arıtan filtreler vardı yerini ozmoz sistemi aldı ve eski sistem unutuldu. Yenisinin yerini alacak yeni sistem de görüşmek üzere…. GTADOKTOR

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.