Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Temiz Su İçtiğinizden Emin Olun

Temiz Su İçtiğinizden Emin Olun

Çeşitli ülkelerde sulardan kaynaklı vakalar mutlaka vardır,  nerede yaşarsak yaşayalım, güvenli ve temiz içme suyuna erişimimizin gerçekte ne kadar zayıf olduğunu görmemiz gerekiyor. Aslında, binlerce potansiyel kirletici içme suyumuza girebilir ve Dünya genelindeki su altyapısı her zaman su arıtma ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Bu yutması zor bir hap, çünkü herkesin bildiği gibi hayatta kalmak için temiz suya ihtiyacımız var.

Sağlıklı kalmamız için suyumuzun içmenin güvenli olması çok önemlidir. Musluklarımızdan veya kuyulardan çıkan suyun güvenliğine her zaman güvenemiyorsak, güvenliğini sağlamak bize düşüyor. Bu, hangi kirletici maddelere dikkat etmeniz gerektiğini ve güvenli su içmenizi nasıl sağlayacağınızı bilmekle başlar.

Su Kirletici Nedir

En Yaygın İçme Suyu Kirleticileri

Kirleticiler bir içme suyumuz içine kendi yolunu yapabilir. Örneğin, iç tesisatımıza bağlanan borularda bulunabilirler, bu nedenle musluklarımıza giderken su kirlenir. Ayrıca su kaynağına giren ve arıtma işlemi sırasında tamamen çıkarılmayan endüstriyel veya tarımsal akıntı şeklinde suyumuza daha erken sızabilirler. Son olarak, bazı durumlarda, kirleticiler, su toplanmadan önce bile çevrede doğal olarak bulunur.

Çevre Koruma Ajansı’nın Güvenli İçme Suyu Yasası (SDWA) halka açık içme suyu için belirli standartları belirlerken, yasa her zaman iyi düzenlemeler yapamayabilir. Dahası, o kadar çok potansiyel kirletici var ki, belediyelerin buna ayak uydurması zor. SDWA kapsamında, bir su kirletici tanımlanmıştır “sudaki herhangi bir fiziksel, kimyasal, biyolojik veya radyolojik madde veya madde” olarak. Basitçe söylemek gerekirse, gerçek bir su molekülü dışında herhangi bir şeyin kirletici olarak nitelendirilmesi anlamına gelir. İçme suyuna giren tüm kirleticiler zararlı değildir. Örneğin, başıboş bir kum parçası içme suyunuza girerse, “fiziksel bir kirletici” olarak nitelendirilir, ancak içmek size zarar vermez. İşte potansiyel olarak sağlık sorunlarına neden olabilecek çeşitli yaygın içme suyu kirleticileri. Kirlenmiş su tüketmek , kişinin ne kadar süreyle maruz kaldığına, kişinin ne kadar sağlıklı olduğuna ve daha fazlasına bağlı olarak hafif ila şiddetli semptomlara yol açabilir .

Yaygın Kirleticiler

Potansiyel içme suyu kirleticilerinin tam listesi binlerce giriş içerir. Bu, neden sayısız çalışmanın ABD genelinde içme suyunun yüksek oranda kirlendiğini bulduğunu açıklayabilir . Bu içme suyumuza girebilecek çok sayıda kirletici madde olduğunu düşündüğünüzde mantıklıdır. Güzel haberler? Su tüketim alışkanlıklarınızın sorumluluğunu üstlenebilir ve güvenli, temiz su içtiğinizden emin olabilirsiniz.

Güvenli Su İçtiğinizden Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Herhangi bir nedenle kirli su içmek konusunda endişeleriniz varsa, su kaliteniz hakkında daha fazla gönül rahatlığı kazanmanın ve güvenli su içmenizi sağlamanın birçok yolu vardır.

Evde su analiz kiti kullanın

Bu, suyunuzun kalitesini belirlemenin basit ve uygun maliyetli bir yoludur. Evde kitler tipik olarak, çeşitli kirleticilerden herhangi biri mevcutsa renk değiştiren bir dizi şerit içerir. Bakteriler, klor, kurşun, nitratlar, böcek ilaçları ve daha fazlasını içerebilen farklı kirleticiler için farklı test kitleri satın alabilirsiniz. Su analizinizi artırmak istiyorsanız, evinizde su kalitesi testi yapmak için bağımsız bir laboratuvar almayı düşünün.

Kuyu suyu kullanıyorsanız düzenli olarak test edin

Belediye su kaynaklarını yöneten kurallar özel kuyular için geçerli değildir , bu nedenle su kalitesi konusunu kendi ellerine almak kuyuları olan ev sahiplerinin birincil sorumluluğudur. Bu nedenle, kuyu suyunuzu yılda en az bir kez test etmek iyi bir fikirdir. Daha önce kontaminasyon yaşadıysanız, hanenizden biri hamileyse veya emziriyorsa, aile üyeleriniz sık sık rahatsızsa, kuyunuzun yakınında kimyasal bir döküntü varsa, yakın zamanda onardıysanız veya değiştirdiyseniz daha düzenli test etmeye çalışın. Kuyunun veya  suyun tat, koku veya renk değişiklikleri test etmeniz için bir belirtidir.

Kuyu suyunuzu test etmek için, uzman devlet onaylı laboratuara sevk için yerel ya da devlet sağlık ve insan hizmetleri veya çevresel bölümlere. Laboratuvar, testin sonuçlarını anlamanıza yardımcı olmada büyük bir rol oynayacaktır. Laboratuvardan aşağıdaki test değerlerini istemeyi unutmayın :

 • Arsenik
 • Klorür
 • Koliform bakteri
 • Florür
 • Sertlik
 • Ağır metaller
 • Demir
 • Manganez
 • Nitrat
 • Pestisitler (özellikle bir dizi ciddi endokrin ve üreme etkileri ile bağlantılı olan atrazin )
 • pH seviyeleri
 • Radyum
 • Sodyum
 • Sülfat
 • Toplam çözünmüş katılar
 • Uçucu organik bileşikler

Su filtreleme sistemlerine yatırım yapın

Bu, suyunuzun saflığını artırmanın, size garanti vermenin ve herhangi bir tahminde bulunmayı ortadan kaldırmanın en basit yoludur. POU su filtre sistemleri, bağımsız veya tezgah üstü karbon ve ters ozmoz filtrasyon sistemleri dahil olmak üzere birçok şekilde olabilir . Suyunuzu filtrelemek, saflaştırmak ve korumak için çok sayıda yüksek teknoloji ürünü çözüm vardır . Hangi filtre türünü seçerseniz seçin, en yüksek standartları geliştiren ve ürünleri ve sistemleri test eden bağımsız kuruluşlar olan NSF ve ANSI tarafından onaylanmış ve onaylanmış bir su filtreleme seçeneği aramak iyi bir fikirdir .

Gerektiğinde filtreleri değiştirin

Su filtreleme sistemleri, yalnızca uygun şekilde bakımı ve bakımı yapıldığında sağlıklıdır . Bu nedenle, özellikle filtre değişimlerini, filtrenizin bakım talimatlarını takip etmeniz çok önemlidir. Filtrenin tuttuğu kirleticiler de filtrede depolanır. Filtre, zamanında değiştirilmediği için kirleticilerle dolarsa, bu kirleticiler sonunda içme suyunuza sızar veya filtreyi tıkar, böylece su düzgün bir şekilde geçemez. Değiştirme yönergeleri filtreye bağlı olarak değişiklik gösterir, bu nedenle kendi modeliniz için bakım talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Su kalitesi bilgileri için yerel yönetiminizle iletişime geçin

Belediyeler belirli bir alandaki kurşun boruların sayısı gibi yerel su kalitesi ve su altyapısı ile ilgili bilgileri takip etmelidir . Bazı belediyeler bu konuda diğerlerinden daha iyi bir iş çıkarır, ancak su kaliteniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yerel veya il sağlık ve insan hizmetleri departmanınızla iletişime geçmek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Çoğu durumda, hükümet temsilcileri sizi yasal olarak su kalitesini ele alan yıllık Tüketici Güven Raporu yayınlaması gereken yerel su kuruluşunuza yönlendirebilir . Sonuçlardan endişe ediyorsanız, filtreleme çözümlerine yatırım yapmanın zamanı geldi demektir.

İçme suyumuza girebilecek tüm kirleticileri ilk öğrenmeye başladığınızda, bir daha asla su içmeyeceğinizi düşünmek kolaydır. Yaşamlarımızı sürdürmek için suya güveniyoruz ve bu, güvenli su içmenin yollarını bulmamız gerektiği anlamına geliyor. galiparduc.com taktikleri bunu yapmanıza yardımcı olacaktır – böylece siz de temiz su alıp içebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.