Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İçme Suyu Kirletici Çeşitleri

İçme Suyu Kirletici Çeşitleri

Güvenli İçme Suyu Yasası, “kirletici” terimini sudaki herhangi bir fiziksel, kimyasal, biyolojik veya radyolojik madde veya madde anlamına gelir olarak tanımlar. Bu nedenle, yasa “kirleticiyi” çok geniş bir şekilde su moleküllerinden başka bir şey olarak tanımlar. İçme suyunun en az az miktarda bazı kirleticiler içermesi makul bir şekilde beklenebilir. Bazı içme suyu kirleticileri içme suyunda belirli seviyelerde tüketilirse zararlı olabilirken bazıları zararsız olabilir. Kirleticilerin varlığı mutlaka suyun sağlık riski oluşturduğunu göstermez.

Kirletici aday listesinde (CCL) yukarıda tanımlandığı gibi kirletici evrenin sadece küçük bir kısmı listelenmiştir. CCL, potansiyel sağlık etkilerinin ve içme suyunda bulunma seviyelerinin daha fazla araştırılması gerekebilecek düzensiz içme suyu kirleticileri için ilk değerlendirme seviyesi olarak hizmet vermektedir.

Aşağıda içme suyu kirleticilerinin genel kategorileri ve her birine örnekler verilmiştir:

  • Fiziksel kirleticiler öncelikle suyun fiziksel görünümünü veya diğer fiziksel özelliklerini etkiler. Fiziksel kirleticilere örnek olarak göllerin, nehirlerin ve derelerin suyunda toprak erozyonundan kaynaklanan tortu veya organik madde asılıdır.
  • Kimyasal kirleticiler elementler veya bileşiklerdir. Bu kirleticiler doğal olarak meydana gelebilir veya insan yapımı olabilir. Kimyasal kirleticilere örnek olarak azot, çamaşır suyu, tuzlar, böcek ilaçları, metaller, bakteriler tarafından üretilen toksinler ve insan veya hayvan ilaçları verilebilir.
  • Biyolojik kirleticiler sudaki organizmalardır. Ayrıca mikroplar veya mikrobiyolojik kirleticiler olarak da adlandırılırlar. Biyolojik veya mikrobiyal kirleticilere örnek olarak bakteriler, virüsler, protozoa ve parazitler verilebilir.
  • Radyolojik kirleticiler, dengesiz sayıda proton ve nötron içeren kimyasal elementlerdir ve bu da iyonlaştırıcı radyasyon yayabilen kararsız atomlarla sonuçlanır. Radyolojik kirleticilere örnek olarak sezyum, plütonyum ve uranyum verilebilir.

EPA İçme Suyu Yönetmeliği

EPA, içme suyundaki 90’dan fazla kirleticiye yasal sınırlar koyuyor. Bir kirleticinin yasal sınırı, insan sağlığını koruyan ve su sistemlerinin mevcut en iyi teknolojiyi kullanarak elde edebileceği seviyeyi yansıtır. EPA kuralları ayrıca su sistemlerinin uyması gereken su test programlarını ve yöntemlerini de belirler.

Güvenli İçme Suyu Yasası (SDWA), standartlar EPA’nın ulusal standartları kadar katıysa, tek tek devletlere kendi içme suyu standartlarını belirleme ve uygulama fırsatı verir.

Aşağıda kirletici türüne göre gruplanmış içme suyu kuralı sayfaları verilmiştir.

Kirletici TürüDüzenleme
Kimyasal kirleticilerArsenik kuralı
Kimyasal kirletici kuralları
Kurşun ve bakır kuralı
Radionuclides kuralı
Fark ve muafiyetler kuralı
Mikrobiyal kirleticilerUçak içme suyu kuralı
Yeraltı suyu kuralı
Aşama 1 ve aşama 2 dezenfektan/dezenfeksiyon yan ürünleri kuralı
Yüzey suyu arıtma kuralları
Toplam koliform kuralı ve gözden geçirilmiş toplam koliform kuralı
Doğru bilen kurallarTüketici güven raporu kuralı
Genel bildirim kuralı

Düzensiz kirleticiler

EPA, içme suyunda bulunduğundan şüphelenilen, ancak SDWA kapsamında belirlenmiş sağlık tabanlı standartlara sahip olmayan kirleticiler için veri toplamak için Düzensiz Kirletici İzleme Programı’nı kullanır. Her beş yılda bir EPA, büyük ölçüde Kirletici Aday Listesi’ne dayanarak kirleticilerin listesini gözden geçirir.

  • EPA’nın düzensiz kirletici izleme programı
  • İçme suyu kirletici aday listeleri ve düzenleyici tespitler

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.