Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Ne kadar su içmeliyiz?

Ne kadar su içmeliyiz?

Dehidrasyonu önlemek için gün boyunca bol su için

Günde ne kadar su içmeliyiz? Muhtemelen dışarıda sıcaklıklar yükseldiğinde bol miktarda sıvı içmenin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak termometre ne derse desin susuz kalmamak günlük bir zorunluluktur. Ne yazık ki, çoğumuz, özellikle de yaşlı yetişkinler için yeterince içki alamıyoruz.

Yaşlı insanlar susuzluğu daha gençken hissettikleri kadar çok hissetmezler. Diüretik gibi sıvı kaybına neden olabilecek bir ilaç kullanıyorlarsa bu bir sorun olabilir.

Julian Seifter (Harvard Tıp Okulu’nda böbrek uzmanı ve tıp doçenti)

Su içmenin faydaları

Su vücuttaki her sistemin düzgün çalışmasını sağlar. Harvard Tıp Okulu Özel Sağlık Raporu 6 Haftalık Sağlıklı Beslenme Planı, suyun aşağıdakiler gibi birçok önemli işi olduğunu belirtiyor:

  • hücrelerinize besin ve oksijen taşımak
  • bakterileri mesanenizden yıkamak
  • sindirime yardımcı olmak
  • kabızlığı önlemede etkin yol
  • kan basıncını normalleştirmek
  • kalp atışını stabilize etmek
  • yastıklama eklemleri
  • organ ve dokuları korumak
  • vücut ısısının düzenlenmesi
  • elektrolit (sodyum) dengesini korumak.

Vücudunuza bu görevleri yerine getirmek için yeterli sıvı almamız gerekir, bu görevleri vucudumuz yerine getiremiyor ise susuz kaldığınız anlamına gelir.

Her gün yeterince su içmezseniz, susuz kalma riskiniz vardır. Dehidrasyonun uyarı işaretleri arasında güçsüzlük, düşük tansiyon, baş dönmesi, kafa karışıklığı veya koyu renkli idrar bulunur.

Peki ne kadar su içmelisiniz? Çoğu insan her gün yaklaşık dört ila altı bardak suya ihtiyaç duyar.

Günde ne kadar su içmelisiniz?

Günlük dört ila altı bardak kuralı genellikle sağlıklı insanlar içindir. Tiroid hastalığı veya böbrek, karaciğer veya kalp sorunları gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa çok fazla su almanız mümkündür; veya steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), afyonlu ağrı kesici ilaçlar ve bazı antidepresanlar gibi su tutmanıza neden olan ilaçlar alıyorsanız.

Bu kategoriye giriyorsanız günde ne kadar su içmelisiniz? Herkese uyan tek bir cevap yok. Dr. Seifter, su alımının kişiye özel olması gerektiğini ve sizin için doğru miktardan emin değilseniz doktorunuza danışmanız gerektiğini söylüyor.

Ancak sağlıklı bir insanın su ihtiyacı bile değişiklik gösterir, özellikle egzersiz yaptığınız için veya sıcak bir günde dışarıda olduğunuz için terle su kaybediyorsanız. Bu durumlarda ne kadar su içmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, doktorunuzla konuşun, ancak sağlıklı insanlar için genel bir kural, saatte iki ila üç bardak veya çok terliyorsanız daha fazla su içmektir.

Dehidrasyonu önlemek için ipuçları

Sizi nemli tutan sadece su değildir. Su içeren tüm içecekler günlük ihtiyaçlarınıza katkı sağlar. Kafeinli içeceklerin veya alkol içerenlerin idrara çıkmanıza neden oldukları için susuz kaldıkları bir efsanedir. Yapıyorlar, ancak gün boyunca bu içeceklerden gelen su, toplam sıvı tüketimine net bir pozitif katkı sağlıyor.

Tabii ki, suyun hala daha iyi bir seçim olmasının birçok nedeni var. Unutmayın, şekerli içecekler kilo alımına ve iltihaplanmaya neden olabilir, bu da diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir. Çok fazla kafein sizi sinirlendirebilir veya uyumanıza engel olabilir. Ayrıca alkol alımı kadınlar için günde bir, erkekler için günde 1-2 içki ile sınırlandırılmalıdır.

Dehidrasyonu önlemek için gün boyunca sıvıları kademeli olarak için. Bunu yapmanın kolay bir yolu, her öğünde, sosyal olarak veya ilaçla birlikte bir şeyler içmektir.

Ayrıca salata, meyve ve elma püresi gibi su açısından zengin gıdalardan da sıvı aldığınızı bilin.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.