Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su arıtma cihazında nelere dikkat edilmeli?

Su arıtma cihazında nelere dikkat edilmeli?

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeli: Üreticinin ve satıcının güvenilir olması, satış su arıtma cihazında sonrası hizmet yeterlilik belgesinin olması, tercih edilen su arıtma cihazının gerekli kabul görmüş sertifikalarının bulunmasına dikkat edilmeli. Bunların yanında makul bir fiyat politikası olması ve daha bir çok nedenler için aşağıda detaylandıralım.

Herkes su arıtma cihazı alırken en iyi su arıtma cihazını almak ister bunun için sizlere aydınlatıcı ve bir kaç ip uçları daha verelim.

1- Su Arıtma Cihazı Satan Firmanın Gerekli Sertifikaları Olması?

su arıtma satıcı firmanın TSE, TSE-HYB, ISO, CE ve TSEK sertifikalarının tamamın bulunması satış sonrası hizmet yeterlilik ve mağdur olmamanız açısından önem arz eder. Bu gelgeelri barındıran firma ürünün kalitesini değil sadece firmanın kalitesini gösterir ve satış sonrasında mağdur olmamanızı sağlar.

2- Su Arıtma Cihazında Olması Gereken Belgeler

NSF belgesi uluslararası geçerliliği olan NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation—Uluslararası Sağlık Kuruluşu) ile belgelenmiştir anlamına gelir. NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. Ürünlere ait sertifikaları http://www.nsf.org adresinden sorgulayabilirsiniz. Bir firma NSF onaylı su arıtma cihazım var diyorsa satıcı firma ismiyle önce nsf.org den firma ismini sorgulayıp çıkan sonuçlardan da belgeli cihazlarının modellerini bakıp kontrol etmeniz gerekli firma ismi geçiyor diye her sattığı ürün NSF’li olduğu anlamına gelmez.

Genelde ülkemizde ters ozmos su arıtma cihazları satılır su arıtma piyasasının %99’u ev tipi su arıtma cihazında RO Reverse Osmosis yani Türkçe ismiyle ters ozmos sistemi kullanır. Ters ozmos su arıtma cihazları için NSF’in uyguladığı standart numarası vardır ANSI/NSF-58

NSF / ANSI 58 Nedir?

Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir. Çoğu ters osmoz sistemi, zarın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtre içerir. Bu sistemler Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır. Bu NSF belgesi ters ozmoz su arıtma cihazlarına verilir su sertifika numarası verilmiş bir ürünü NSF sizin yerinize 6 ay boyunca test eder ve güvenirliğine kanaat getirdiğinde sertifikasını onaylar. NSF-58 sertifikası olan bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz.

NSF’li Ürün Sertifikasının Yanında Arayacağımız Diğer Belgeler

  1. WQA Gold Seal belgesi de firmanın daha da prestijini arttırır. Üründe “Altın Mühür” WQA Gold Seal ibaresini (logosunu) gördüğünüzde ürünün birinci sınıf, zorlu testlerden geçmiş ve endüstri standartlarını karşılayan bir model olduğundan emin olabilirsiniz anlamına gelir. Su Kalitesi Derneği’nin “Altın Mühür”ü uluslararası bir kalite ölçütüdür ve Dünya’da en bilinen içme suyu sertifikasyon programlarından biridir. Piyasadaki her içme suyu arıtma sistemleri Altın Mührüne sahip değildir. Bu sertifikasyon, WQA tarafından, arıtma cihazının en güvenilir ve dürüst üreticilerine verilen bir sertifikadır.
  2. TSEK ürün sertifikası isteyin.

NSF ve WQA Gold Seal belgeleri ürünün kalitesini belirler her zaman bu iki belgeden birinin olmasını yada ikisinin aynı anda olmasını talep ediniz.

En Uygun Su Arıtma Cihazını Nasıl Belirlerim?

Kalite belgelerini geçtikten sonra bundan sonraki aşamada ürününü çeşitliğine bakalım. Genelde açık kasa, kapalı kasa, motorlu ve motorsuz olmak üzere bir kaç çeşit arıtma cihazı vardır. kapalı kasa ile açık kasa arasında aslında sadece görüntü farklılığı vardır kalite bakımından çok fark yoktur.

Motorlu ve motorsuz su arıtma ne demek derseniz motor ters ozmos su arıtma cihazlarında olması gereken bir özellik aslında her ne kadar satıcı firmalar motora gerek yok dese de motorlu model tercih etmeniz arıtılan suyun kalitesi ve atığa atılan suyun miktarını belirler. Bu nedenle 30 dolar fazla verin motorlu modelleri tercih ediniz.

Su Arıtma Servisi

Satıcı firma size bulunduğunuz bölgede yada şehirde ücretsiz su arıtma servis hizmetini sunabilmeli ileriki dönemlerde filtre takiplerinizi firma kendisi yapmalı ve düzenli aralıklarda siz müşterilere bilgi aktarımı yapmalı. Zamanı gelen su arıtma filtre bakımlarını mutlaka yetkili servis tarafından aksatılmadan yapılmalı. Bakımı yapılmayan su arıtma cihazı faydadan çok zarara yol açabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.