Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kayalar, Mars’ın bir Zamanlar İzlanda Gibi Hissettiğini Gösteriyor

Kayalar, Mars’ın bir Zamanlar İzlanda Gibi Hissettiğini Gösteriyor

Bir zamanlar, Gale Krateri’ndeki mevsimler muhtemelen İzlanda’dakilere benziyordu. Ama 3 milyar yıldan fazla bir süre önce orada toplanacak kimse yoktu.

Eski Mars krateri, Rice Üniversitesi bilim adamlarının, Curiosity gezgininin verilerini Dünya üzerindeki benzer jeolojik oluşumların farklı iklimlerde hava koşullarına maruz kaldığı yerlerle karşılaştırdığı bir çalışmanın odak noktası.

İzlanda’nın bazaltik arazisi ve tipik olarak 38 derece Fahrenheit’ten daha düşük sıcaklıklara sahip soğuk havası, eski Mars’a en yakın analog olarak ortaya çıktı. Çalışma, eski Mars akıntıları tarafından çökeltilen tortulardan oluşan kayaların iklim tarafından nasıl aşındırıldığı üzerinde en büyük etkinin sıcaklığın olduğunu belirledi.

Doktora sonrası mezunu Michael Thorpe ve Marslı jeolog Kirsten Siebach ve Stony Brook’taki New York Eyalet Üniversitesi’nden yerbilimci Joel Hurowitz tarafından yapılan çalışma, antik göl yatağındaki kumları ve çamuru etkileyen kuvvetler hakkındaki soruları yanıtlamak için yola çıktı.

Curiosity’nin 2012’de Mars’a inişinden bu yana yaptığı seyahatler sırasında topladığı veriler, eski bir gölde oluşan çamurtaşlarının kimyasal ve fiziksel durumları hakkında ayrıntılar sağlıyor, ancak kimya, tortunun akış yukarı aşındığında iklim koşullarını doğrudan açıklamıyor. Bunun için araştırmacılar, gezegenler arasında bir korelasyon bulmak için Dünya’daki benzer kayaları ve toprakları aramak zorunda kaldı.

JGR Planets’te yayınlanan çalışma , gezginin Sharp Dağı’nı çevreleyen kraterde gördükleri ve algıladıkları için hangisinin en iyi eşleşmeyi sağladığını görmek için İzlanda, Idaho ve dünyadaki iyi bilinen ve değişen koşullardan verileri alıyor.

Krater bir zamanlar bir göl içeriyordu, ancak suyun onu doldurmasına izin veren iklim uzun bir tartışmanın konusu. Bazıları, erken Mars’ın ılık ve ıslak olduğunu ve nehirlerin ve göllerin yaygın olarak mevcut olduğunu iddia ediyor. Diğerleri havanın soğuk ve kuru olduğunu ve buzulların ve karın daha yaygın olduğunu düşünüyor.

NASA Johnson Uzay Merkezi yüklenicisi Jacobs Space Exploration Group’ta Mars örneği geri dönüş bilimcisi olan Thorpe, “Gale Krateri’ndeki tortul kayaçlar, bunun yerine bu iki senaryo arasına düşen bir iklimi detaylandırıyor” dedi. “Eski iklim büyük olasılıkla soğuktu, ancak aynı zamanda göllerdeki sıvı suyu uzun süre desteklediği görülüyor.”

Araştırmacılar, 3 milyar yıldan fazla bir süre sonra Mars’ta kayaların çok az ayrışmasına şaşırdılar, öyle ki eski Mars kayaları bugün bir nehir ve göldeki İzlanda tortullarıyla karşılaştırılabilirdi.

Thorpe, “Yeryüzünde, tortul kaya kaydı, kimyasal aşınmanın yardımıyla zaman içinde olgunlaşma konusunda harika bir iş çıkarıyor” dedi. “Bununla birlikte, Mars’ta çamurtaşlarında, Dünya’daki herhangi bir tortul kayadan daha yaşlı olan çok genç mineraller görüyoruz, bu da hava şartlarının sınırlı olduğunu gösteriyor.”

Araştırmacılar doğrudan Idaho ve İzlanda’daki tortular üzerinde çalıştılar ve su Gale Krateri’ne akarken Mars’ta mümkün olduğunu düşündükleri iklim koşullarını parantezlemek için Antarktika’dan Hawaii’ye kadar dünyanın dört bir yanındaki çeşitli iklimlerden benzer bazaltik tortularla ilgili çalışmaları derlediler.

“Dünya, farklı iklim değişkenlerinin ayrışma üzerindeki etkilerini görmek için bir dizi konumu kullanabileceğimiz bu çalışmada bizim için mükemmel bir laboratuvar sağladı ve ortalama yıllık sıcaklık, Gale Krateri’ndeki kaya türleri üzerinde en güçlü etkiye sahipti” dedi. Yeni iniş aracının Şubat ayında inişinin ardından Perseverance operatörü olacak Curiosity ekibinin bir üyesi olan Siebach. “Dünyadaki iklim aralığı, antik Mars’taki sıcaklığı ölçmek için termometremizi kalibre etmemize izin verdi.”

İzlanda’daki kum ve çamurun yapısı, bir numunenin kimyasal ve fiziksel ayrışmasından geçmiş iklimi çıkarmak için kullanılan temel bir jeolojik araç olan standart kimyasal değişim indeksi (CIA) aracılığıyla yapılan analize dayalı olarak Mars’a en yakın eşleşmedir.

Siebach, “Su, kayaları aşındırmak ve aşındırmak için kayalardan akarken, kayaları oluşturan minerallerin en çözünür kimyasal bileşenlerini çözer,” dedi. “Mars’ta, çamurun en küçük tane boyutuna sahip olmasına ve genellikle en fazla yıpranmış olmasına rağmen, volkanik kayalara göre en hızlı çözülen elementlerin yalnızca küçük bir kısmının çamurdan kaybolduğunu gördük.

“Bu, gölün mevcut olduğu zaman Mars’taki ortalama yıllık sıcaklığı gerçekten sınırlıyor, çünkü eğer daha sıcak olsaydı, o zaman bu elementlerden daha fazlası akıp gidebilirdi” dedi.

Sonuçlar ayrıca iklimin Antarktika benzeri koşullardan daha İzlandalı hale gelmek için zamanla değiştiğini, akarsu süreçlerinin kraterde tortu biriktirmeye devam ettiğini gösterdi. Bu değişim, tekniğin eski Mars’taki iklim değişikliklerini takip etmeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini gösteriyor.

Çalışma, Curiosity’nin keşfettiği göl çökeltilerinin en alçak, en eski kısmına odaklanırken, diğer çalışmalar da Mars ikliminin muhtemelen dalgalandığını ve zamanla daha kuru hale geldiğini gösterdi. Siebach, “Bu çalışma, bugün Dünya’da iyi bildiğimiz iklimler ve ortamlarla karşılaştırıldığında, bu eğilimi daha nicel olarak yorumlamanın bir yolunu sunuyor” dedi. “Perseverance, Jezero Krateri’ndeki iniş alanı çevresindeki eski iklimi anlamak için benzer teknikler kullanabilir.”

Buna paralel olarak, iklim değişikliği, özellikle İzlanda’da, Dünya’daki yerleri her iki gezegendeki geçmişi anlamak için en uygun şekilde değiştirebilir, dedi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.