Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Dünyanın En Büyük Gölleri İklim değişikliği Eğilimlerini Ortaya Koyuyor

Dünyanın En Büyük Gölleri İklim değişikliği Eğilimlerini Ortaya Koyuyor

Dünyanın en büyük 11 tatlı su gölüne ilişkin NASA tarafından finanse edilen araştırma, büyük su kütlelerinin karbonu nasıl sabitlediğinin yanı sıra değişen iklim ve göllerin nasıl etkileşimde bulunduğuna dair yeni bir anlayış sağlamak için alan ve uydu gözlemlerini birleştirdi.

Michigan Teknoloji Araştırma Enstitüsü’ndeki (MTRI) bilim adamları, ABD ve Kanada’yı çevreleyen beş Laurentian Great Gölünü inceledi; üç Afrika Büyük Gölü, Tanganika, Victoria ve Malawi; Rusya’da Baykal Gölü; ve Kanada’daki Büyük Ayı ve Büyük Köle gölleri.

Bu 11 göl, milyonlarca insanın ve sayısız diğer canlının güvendiği yüzey tatlı suyunun% 50’sinden fazlasını barındırıyor ve iklim değişikliği ve diğer faktörler tarafından nasıl değiştirildiğini anlamanın önemini vurguluyor.

İki Kanada gölü ve Tanganika Gölü, birincil üretkenlikte en büyük değişiklikleri gördü – bir su kütlesindeki alglerin büyümesi. Verimlilik dalgalanmaları göl ekosistemlerinde büyük değişikliklere işaret ediyor.

MTRI’de bir arkadaş ve yakın zamanda emekli olan kıdemli araştırma bilimcisi Gary Fahnenstiel, “Bu göllerdeki besin zincirinin temeli algal üretkenliktir. Bu göller okyanus boyutunda ve fitoplankton – küçük algler ile takım halinde.” Dedi. NOAA’nın Great Lakes Çevre Araştırma Laboratuvarı. “Bu göllerde alglerin fotosentez yapma hızı olan karbon fiksasyon oranını ölçtük. Bu oran değiştikçe, ister yükseliyor ister azalıyor, tüm gölün değiştiği anlamına geliyor, bu da besin zincirinin tüm yollarında etkileri var zooplanktondan balığa. “

Bu gölleri birçok faktör etkilemektedir. İklim değişikliği, artan besinler (ötrofikasyon) ve istilacı türlerin tümü, sistem çapında değişikliği tetiklemek için bir araya geliyor ve bu da, özellikle sınırlı yerinde gözlemlerle zeminden belirli nedenleri tespit etmeyi zorlaştırıyor.

Fitoplanktonun Renkle Sayılması

Ancak uydu görüntüleri, gürültünün sıralanmasını kolaylaştırdı ve zaman ve mekanla ilgili bilgiler sağlıyor. MTRI araştırma bilimcisi ve çalışmanın baş yazarı Michael Sayers, tatlı su fitoplankton dinamiklerini izlemek için okyanus rengi uzaktan algılamayı kullanıyor – suyun rengine bağlı olarak fitoplankton türü ve miktarı hakkında çıkarımlar yapıyor.

Sayers, “NASA varlıklarına – 2002’den beri uçan MODIS uydusuna, MTRI’de on yıldır geliştirmekte olduğumuz algoritma ve modeli uyguladığımıza güvendik” dedi. “Piksel sayılarını küresel olarak 16 yıl boyunca 11 göl için gözlem olarak değerlendirmeye başladığımızda, bu gerçekten oldukça dikkat çekici.” Göl sayısı başına gözlemlenen piksel sayısı “milyon olarak” diye ekledi.

Sonuçların en dikkat çekici yönlerinden biri, bu tatlı su göllerinde ne kadar hızlı değişikliklerin meydana geldiğidir – 20 yıldan daha kısa bir süre içinde gözle görülür bir miktar. Araştırma, NASA’nın Karbon İzleme Sisteminin küresel karbon döngüsüne ne kadar tatlı su gölünün katkıda bulunduğunu belirleme hedefine katkıda bulunuyor.

Fahnenstiel, “Dünyanın en büyük göllerinden üçü, sadece son 16 yılda genel biyolojik üretkenlikte% 20-25’lik bir değişiklik ile iklim değişikliğiyle ilgili büyük değişiklikler gösteriyor” dedi.

Yosundan Daha Fazlası

16 yıllık verilerde, Kuzey Kanada’daki Büyük Ayı ve Büyük Köle gölleri üretkenlikte en büyük artışları görürken, Güneydoğu Afrika’daki Tanganika Gölü düşüşler gördü. Eğilimler, su sıcaklıklarındaki artışların yanı sıra güneş radyasyonu ve rüzgar hızındaki düşüşle bağlantılıdır.

Sayers, tatlı su göllerinde üretkenlik, alg bolluğu, su berraklığı, su sıcaklığı, güneş radyasyonu ve rüzgar hızlarına bakmanın genel ekosistemin daha zengin bir resmini sağladığını söyledi.

Sayers, “Sıcaklık ve güneş radyasyonu iklim değişikliğinin faktörleridir” dedi. “Klorofil ve su saydamlığı değişiklikleri iklim değişikliğinden kaynaklanmıyor, ancak ötrofikasyon veya bataklık midyeleri gibi istilacı türlerden kaynaklanıyor olabilir.”

Araştırmacılar, uydu gözlemlerini doğrulamak ve model tahminleri için girdi sağlamak için Great Lakes Araştırma Merkezi araştırma gemisi filosu tarafından gerçekleştirilen göl ölçümlerini kullandılar.

Water dergisinde “Dünyanın En Büyük Onbir Gölünde Karbon Fiksasyon Trendleri: 2003-2018” başlıklı makale yayınlandı . Araştırmacılar, şimdiye kadar öğrendiklerini zararlı alg çiçeklerinin atmosfere karbon akışı üzerindeki rolüne uygulayarak araştırmalarına devam etmeyi planlıyor.

Söylendiği gibi, su hayattır. Göl üretkenliğindeki değişikliklerin su kütlelerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak, bu yüzden birçok insanın güvendiği göl kıyılarında yaşayan topluluklar için önemlidir. Tatlı su göllerinin küresel karbon döngüsü ve iklim değişikliğinde oynadığı rolü daha derinlemesine araştırdığımız için küresel topluluk için de önemlidir.

Kenar Çubuğu: Göller Karbonu Nasıl Düzeltir?

Fitoplankton, fotosentez yapan veya güneş ışığından enerji üreten mikroskobik alglerdir. Karbon fiksasyonu fotosentezin bir parçasıdır – inorganik karbon (özellikle karbondioksit) bir organizma tarafından organik bir bileşiğe dönüştürülür. Yeryüzündeki tüm canlılar organik karbon içerir. Fitoplankton miktarı ve fotosentez yaptıkları hız, bir göldeki karbon fiksasyon hızına eşittir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.