Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

RO Su Arıtma Sisteminin Bakımını Etkili Yapmanız İçin 6 Kolay İpucu

RO Su Arıtma Sisteminin  Bakımını Etkili Yapmanız İçin 6 Kolay İpucu

RO su arıtıcınızın 10 ila 15 yıla kadar dayanabileceğini biliyor muydunuz ?

Buna inanmak biraz zor mu?


Fakat bu oldukça mümkün ve deneyimlerimize göre birçok RO temizleyicisinin uzun süre dayandığını gördük.

Herhangi bir kaliteli RO arıtıcı, uygun şekilde muhafaza edilirse, bu kadar uzun bir süre boyunca kolayca dayanabilir.

RO arıtıcının doğru bakımı sadece daha uzun süre dayanmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda temiz ve güvenli içme suyu sağlar.


RO arıtıcınızı uzun süredir ihmal ediyorsanız, kirli su içebilecekleri için aile üyelerinizin sağlığını riske atmış olursunuz.

İşte etkili, sorunsuz ve uzun ömürlü çalışma için RO sisteminizi nasıl koruyabileceğinize dair bazı yararlı ipuçları.

RO Su Arıtma Cihazı Bakım İpuçları

1. Kullanıcı Kılavuzunu Okuyun ve Uygulayın

RO su arıtıcınızın doğru bakımı için ilk ve en temel ipucu, kullanım kılavuzunda verilen talimatları okumak ve bunlara uymaktır.


Tüm RO arıtıcıları bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelir. Çoğu tanınmış marka, kurulum talimatları, temizleyicinin çalışması, parçalar, yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında eksiksiz ayrıntılar ve bakımla ilgili ipuçları sunan ayrıntılı kılavuzlara sahiptir.


İyi bir kullanım kılavuzu ayrıca yaygın hatalar ve bunların çözümleri hakkında bilgi ve filtreleri ve kartuşları değiştirmek için standart program içerecektir.

Kılavuz, su arıtma cihazınızı mükemmel durumda tutmanıza ve korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, birçok genel sorun kılavuzdaki talimatlara başvurarak da çözülebileceğinden, RO teknisyenlerinin gereksiz ziyaretlerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir.


Bu nedenle kullanım kılavuzunu her zaman güvenli bir şekilde saklamalı ve çöp kutusuna atmamalısınız.

2. RO filtrelerini Bakım Programına göre değiştirin


Filtrelerin ve membranın zamanında değiştirilmesi, RO su arıtıcınızın etkin bakımı için en temel gerekliliktir.

Tüm filtre ve membranların değişim programını bulmanın en kolay yolu, kullanım kılavuzunda verilen bilgileri aramaktır.


RO arıtıcıların birkaç aşaması vardır, kullanım kılavuzu size ne zaman tüm filtrelerin kullanıldığı ve ne zaman değiştirilmesi gerektiği ile ilgili tüm bilgileri sağlayacaktır.

Filtreleri ve Membranı Neden Değiştirmelisiniz?

Sudan gelen kirleticiler filtre yüzeyinde biriktiği için filtrelerin ve membranların periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Bir süre sonra tortular nihayetinde filtreleri boğar. Bu, filtreleme kapasitesini düşürür ve su kalitesini düşürür.

Su arıtma cihazınızın depolama tankını doldurması çok uzun sürerse, filtreleri ve membranı kontrol ettirmeniz ve gerekirse değiştirmeniz gerekir.

Filtreleri zamanında değiştirmezseniz, filtre yüzeyinde biriken kirler sonuçta arıtılmış suya aktarılabilir.


Tıkanmış filtreler ve membran, saflaştırma kapasitesini düşürdükleri için gereksiz elektrik israfına yol açar, yani arıtma cihazının aynı miktarda suyu arıtmak için daha fazla süre çalışması gerekecek.

Elektrik israfına ek olarak, tıkanmış bir membran iyi çalışan bir RO membranından daha fazla atık su ürettiğinden, tıkanmış bir RO membranı da artan su israfına neden olur.

Otomatik Filtre Değişikliği Uyarıları Yıllar geçtikçe, RO su arıtıcılarında çok fazla ilerleme oldu. Kent Grand Plus, Kent Superb Star, HUL Pureit Copper +, vb. Gibi bazı gelişmiş temizleyiciler artık “Filtre değiştirme” ve UV arıza alarmları sunuyor. Bu teknoloji, belirli bir filtrenin değiştirilmesi gerektiğinde sizi önceden uyarır.

Yaygın filtreler ve RO membranı için standart değiştirme programı aşağıdadır.

  • Pre Filter : 6 months*
  • Sediment Filter : 12 months*
  • Pre-RO Carbon Filter : 12 months*
  • RO Membrane : 2-3 years*
  • Post-RO Carbon Filter or Polishing Filter: 12 months*
Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi


* Standart değiştirme programı, farklı marka ve modellere göre değişiklik gösterebilir. Tam değişim programı için lütfen kullanım kılavuzuna bakın.


* Su çok yüksek düzeyde kirlilik, yüksek TDS seviyesine sahipse veya RO arıtıcınızı büyük miktarlarda suyu arıtmak için kullanıyorsanız, filtrelerin ve RO membranının verilen zaman dilimlerinden önce değiştirilmesi gerekebilir.


3. Temizlik ve Sanitizasyon


RO sisteminizin uygun bakımının sıklıkla gözden kaçan ancak önemli bir parçası da RO sisteminin tüm iç borularının temizliğidir. Bir RO sistemi, suyu bir arıtma aşamasından diğerine taşıyan birkaç bağlantı borusu kullanır.


İdeal olarak, bu borular, filtreler teknisyen tarafından değiştirilirken temizlenmelidir.

Su çok uzun süre depolanırsa, mikrobiyal kontaminasyon olasılığı çok yüksektir. Mikrobiyal kontaminasyonun ilk belirtisi kötü koku ve tattır. Bu nedenle, su depolama tankının düzenli olarak boşaltılması ve tatlı su ile doldurulması çok önemlidir.


Bu nedenle, evden bir süre dışarı çıkacaksanız su arıtma cihazını kapatmanızı ve depolama tankını boşaltmanızı her zaman tavsiye ediyoruz.

Tankın sanitizasyonu ve temizlenmesi bir takım montaj ve demontaj gerektirebileceğinden, filtre değişimi veya servisi için servis teknisyenini aradığınızda en iyisi bunu yapmaktır.


Tipik bir RO sistemi, tankın yılda bir kez kapsamlı bir şekilde temizlenmesini gerektirir.

4. Sızıntıları Kontrol Edin


Damlama veya sızıntı fark ettiğiniz anda derhal eğitimli bir teknisyeni aramalısınız. Derhal düzeltilmezse sızıntılar su arıtma cihazınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Sızıntılar ve damlamalar da gereksiz su israfına neden olur.

Düzgün bağlanmamış veya kırılmış borular ya da arızalı bir parça gibi su arıtma cihazındaki damlama ve sızıntıların birkaç nedeni olabilir.

Su arıtıcının teknisyen tarafından kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi, sızıntının nedenini kolayca ortaya çıkarabilir ve su arıtıcının daha fazla zarar görmesini önleyebilir.


5. RO Sisteminin Dış Kısımlarını Temiz Tutun


İç parçaların temizlenmesi ve sanitize edilmesinin yanı sıra, RO arıtıcının dışını da temiz tutmalısınız. Bu, sadece arıtıcınızın yepyeni görünmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda su kirliliği olasılığını da azaltacaktır.

Nasıl mı yapacaksınız ?

Tüm RO arıtıcıları, depolama tankında depolanan suyu dağıtmak için harici bir musluğa sahiptir. Musluk ve musluğun etrafındaki alan temiz tutulmazsa, dağıtım sırasında suyun kirlenmesine neden olabilir.

Bu nedenle, arıtıcının dış yüzeyini, özellikle dağıtım musluğunun etrafındaki alanı düzgün ve temiz tutmanız çok önemlidir.

6. İyi Bir Teknisyene Yaptırın

Verimli ve sorunsuz bir RO su arıtma cihazı istiyorsanız, 6 ayda bir eğitimli bir profesyonel tarafından bakımını yaptırmanızı öneririz. Markanın yetkili bir teknisyeninin veya güvendiğiniz birinin hizmetlerini seçtiğinizden emin olun.


Düzenli servis, suyun saflığını koruyacak ve RO arıtıcınızla ilgili herhangi bir ciddi problemin olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.


Daha önce tartışıldığı gibi, filtrelerin zamanında değiştirilmesi, uygun bakımın önemli bir parçasıdır. Her zaman orijinal ve yüksek kaliteli filtreleri ve parçaları tercih edin çünkü bir RO arıtıcı, filtreleri kadar iyidir. Dahası, güvenemeyeceğiniz ucuz ve güvenilmez filtrelerle sağlığınızı riske atmak istemezsiniz.

Sonuç

Aile üyelerinizin sağlığını ciddiye alan biriyseniz, RO su arıtma cihazınızın uygun şekilde bakımının önemini anlamanın zamanı gelmiştir.


Bir RO arıtıcısını temiz tutmak o kadar da zor değil. Su arıtma cihazınızın mükemmel durumda çalışmasını sağlamak için bu ipuçlarını uygulamanız yeterlidir.

Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.