Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Nestlé, Şişelenmiş Suyun ‘Temel Kamu Hizmeti”Olduğunu İddia Edemez

Michigan’ın en yüksek ikinci mahkemesi, şirketin suyu özelleştirme çabalarına zarar vermesi durumunda kasaba lehine karar veriyor.

Osceola ilçesinin imar ve planlama komisyonu başkanı David Huff, geçen yıl yerel Chippewa Deresi'nin önünde duruyor.
Osceola ilçesinin imar ve planlama komisyonu başkanı David Huff, geçen yıl yerel Chippewa Deresi’nin önünde duruyor.

Michigan’ın en yüksek ikinci mahkemesi Nestlé’nin Ice Mountain su markasına yasal bir darbe indirdi ve şirketin ticari su şişeleme operasyonunun “temel bir kamu hizmeti” veya bir kamu su kaynağı olmadığına karar verdi.

Temyiz mahkemesi kararı, Nestlé’nin imar kanunlarına uymayan bir pompa istasyonu inşa etmesini engelleyen küçük bir Michigan kasabası olan Osceola kasabası için bir zaferdir . Ancak dava, Nestlé’nin ülke çapında suyu özelleştirme girişimlerine de bir anahtar atabilir.

Bu tür planları uygulayacaksa, o zaman yasal olarak temel bir kamu hizmeti sağlayan bir kamu su kaynağı olarak tanınması gerekecektir. Osceola ilçesini temsil etmeyen ancak daha önce Nestlé ile mahkemede mücadele eden Michigan çevre avukatı Jim Olson, İsviçreli çokuluslu şirketin bir kamu su şebekesi olduğu iddiasının “gülünç” olduğunu söyledi.

Olson “Bu, Nestlé gibi özel su pazarlamacılarının ve onlardan hoşlananların bağımsız kamu su hizmetlerini, kamu su hizmetlerini ve etkiledikleri toprağı ve toplulukları özelleştirme girişimlerine ne ölçüde katıldıklarıdır,” dedi.

Salı günü verilen karar, eyalet çevre düzenleyicilerinin Nestlé’nin Michigan’da su pompalamasına izin veren izinleri yeniden gözden geçirmesine de yol açabilir.

Osceola vakası, Nestle’nin yakındaki Evart’taki tartışmalı bir kuyudan çektiği su miktarını dakikada 250 galondan dakikada 400 galona çıkarma girişiminden kaynaklanıyor. Artan yükü bir boru sistemiyle taşımak için pompayı Osceola ilçesindeki bir çocuk kampında inşa etmesi gerekiyor.

İlçe 2017’de imar yasalarına dayanan planları reddetti ve ardından Nestlé dava açtı. 2017 sonlarında bir alt mahkeme, suyun yaşam için gerekli olduğunu ve su şişelemenin, Osceola ilçesinin imar kanunlarını gölgede bırakan bir talebi karşılayan “temel bir kamu hizmeti” olduğunu yazdı.

Ancak temyiz mahkemesindeki üç yargıçtan oluşan bir heyet kararı bozdu.

Temyiz hakimleri suyun “yaşam için gerekli” olduğunu kabul ettiler ancak suyun satıldığı bağlamın da dikkate alınması gerektiğini yazdı. Musluk suyunun mevcut olduğu bir alanda şişelenmiş su pazarlamak gereksizdir.

Yargıçlar “Çevre mahkemesinin [Nestlé’nin] ticari su şişeleme operasyonunun ‘temel bir kamu hizmeti” olduğu sonucunun açıkça hatalı olduğunu yazdı. “Başka su kaynağı olmayan alanlar dışında, şişelenmiş su gerekli değildir.”

Mahkeme, temel kamu hizmetlerini sağlayan altyapının elektrik trafo merkezleri kanalizasyon tesisleri veya diğer benzer yapıları içerdiğini kaydetti. Nestlé’nin pompa istasyonu bu kategoriye uymuyor.

Yargıçlar ayrıca Nestle’nin bir “kamu su kaynağı” olduğu yönündeki iddiasına da karşı çıktılar. Eyalet yasasının “açık bir şekilde” kamu su kaynaklarının “borularla bir sahaya taşındığını” ima ettiğini, gereksiz suyun ise şişelerde sağlandığını söylediler.

Mahkeme “Nestlé’nin önerdiği yardımcı pompa tesisinin yasalar kapsamında bir ‘kamu su temini’ olmadığı sonucuna vardık” diye yazdı.

Osceola ilçesinin avukatı William Fahey, Guardian’a Nestle’nin şişeleme operasyonunun “ticari bir amaç” olduğunu ve pompanın ilçenin imar yasaları tarafından yasaklandığını söyledi. Nestlé’nin Michigan yüksek mahkemesine itiraz edebileceğini veya pompayı kasabanın başka bir yerinde inşa etmeye çalışabileceğini söyledi.

Detroit Free Press’e yaptığı açıklamada , Nestlé’nin doğal kaynaklar yöneticisi Arlene Anderson-Vincent şirketin “önerdiğimiz planın Township’in saha planını ve özel arazi kullanım standartlarını karşıladığına” inandığını söyledi.

“Hukuki süreçteki olası sonraki adımlarımızı değerlendireceğiz” dedi.

Mahkemenin kararı, Nestlé’nin maden çıkarma yükünü dakikada 400 galona çıkarmasına olanak tanıyan eyalet izni üzerinde de bir etkiye sahip olabilir. Michigan çevre departmanı, Great Lakes ve enerji (EGLE) izni kısmen, Nestlé’nin temel bir kamu hizmeti sağladığını ve yerel su tablasına zarar vermediğini belirlediği için yayınladı.

Birkaç Kızılderili kabilesi ve çevre avukatı Ross Hammersley, eyalet idare mahkemesinde izne itiraz ediyor. Hammersley Guardian’a verdiği demeçte temyiz mahkemesinin Nestlé’nin kamuya açık bir su kaynağı olmadığını tespitinin, şirketin su tablası üzerindeki etkisiyle ilgili açıklamalarda bulunabileceği gibi davasına yardımcı olabileceğini söyledi.

“Nestlé, suyu çıkarmak ve su tablasına geri dönemeyeceği başka yerlere göndermek ve kritik olarak bunu akiferin doldurabileceğinden daha hızlı yapmak, pompalama azaltılmadıkça veya durdurulmadıkça ‘telafi edilemez’ bir tükenmedir,” yargıçlar yazdı.

İdare mahkemesinin kararının önümüzdeki yılın başlarında verilmesi bekleniyor ancak Olson son kararı şimdiden “büyük bir zafer” olarak görüyor.

“Daha büyük soru bağlamında ‘Suyun sahibi kimdir?’ bu turda devlet ve halk bunu yapıyor çünkü kâr için konteynıra alınmış su satmak halka açık değil ,sadece özeldir, “dedi Olson.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.