Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Dünya’daki Tatlı Suyun Tükenmesinin 5 Nedeni

Dünya’daki Tatlı Suyun Tükenmesinin 5 Nedeni

Dünyada her zaman bol miktarda su olsa da, kolayca erişilebilen kullanılabilir tatlı su miktarı, birkaç temel faktör nedeniyle hızla azalmaktadır.

Büyüyen Nüfusun Artan Gıda Gereksinimleri

Dünyadaki tatlı su tüketiminin yaklaşık %70’i tarım içindir ve gıda talebi artıyor. Küresel nüfus artıyor ve zenginleşiyor, bu da önümüzdeki yıllarda küresel gıda talebini önemli ölçüde artıracak. 2030 yılına kadar küresel orta sınıfın bugün 2 milyardan 4,9 milyara çıkacağı tahmin ediliyor ve bu, gıda üretimi için gerekli olan suyu önemli ölçüde artıracak. İnsanlar düşük gelirden orta sınıfa geçtikçe, mahsulden daha fazla su ihtiyacı olan et ürünlerine talep artmaktadır.

Büyüyen Nüfus ile Artan Enerji Gereksinimleri


Enerji üretimi, tarımdan sonra küresel olarak en büyük ikinci su kaynağı tüketicisidir. 2010 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki termoelektrik enerji santralleri, çiftlikler kadar tatlı su çekti (toplam tatlı su çekilmesinin% 38’i). Uluslararası Enerji Ajansı, su üretimi için kullanılan tatlı suyun önümüzdeki 25 yıl içinde iki katına çıkacağını öngörüyor. Mevcut hızda, 2040 yılına kadar küresel enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarda tatlı su olmayacak.

Tatlı su

Artan Kuraklık Sıklığı


Dünyanın değişen iklimi, bir bölgedeki tatlı su kaynaklarını büyük ölçüde azaltabilecek artan kuraklık vakalarıyla ilişkilendirilmiştir. Kaliforniya’daki tarihi kuraklık, Sacramento ve San Joaquin nehir havzalarını normal mevsimsel seviyelerin yaklaşık 11 trilyon galon altında tüketti. NASA tarafından yapılan modellemeye göre, 21. yüzyılda birkaç on yılı kapsayan yüksek bir mega kuraklık olasılığı var.

Yeraltı Suyu Sürdürülemez Oranlarda Pompalanmaktadır

Dünyanın pek çok yerinde insanlar, yeraltı sularını doğal olarak doldurulduğundan çok daha hızlı pompalıyor. Ogallala Akiferi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yeraltı su kaynağıdır ve onlarca yıldır restore edildiğinden binlerce kat daha yüksek oranlarda pompalanmaktadır. Kansas Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Ogallala Akiferinin %69’unun önümüzdeki elli yıl içinde mevcut oranlarda boşaltılacağını öngörüyor.

Yetersiz Su Altyapısı

Sızdıran borular, hem modern hem de gelişmekte olan ülkelerde evlere giderken büyük miktarda su kaybeder. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 2,1 trilyon galon arıtılmış suyun sızıntılardan kaybolduğu tahmin edilmektedir. Mexico City’de yaşlanan borular saniyede 1.000 litre su kaybediyor. Ek olarak, yeterli su arıtma eksikliği, tatlı su kaynaklarının yaygın şekilde kirlenmesine neden olmaktadır. Bir BM ve Pasifik Enstitüsü raporu, her yıl 2 milyar ton insan, hayvan ve endüstriyel atığın arıtılmadan tatlı su kütlelerine atıldığını tahmin ediyor.

Makalenin Orijinali

Benzer Makale : Beyin İşleyişinde Suyun 4 Rolü

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.