Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Beyin İşleyişinde Suyun 4 Rolü

Beyin İşleyişinde Suyun 4 Rolü

Su ve beyin işlevi arasında bir ilişki var mı?

Evet var!

Su, bir bireyin sağlığı ve genel refahı söz konusu olduğunda vazgeçilmez bir parçadır. Yeterince su içmemeniz ciddi sonuçlara yol açar. Bunun da hayati bedensel işlevleriniz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Dehidrasyondan etkilenen bu tür bir bedensel işlev beyin aktivitesidir. Dehidrasyon beyni etkiler ve hafıza bozukluğuna neden olur. Bilişsel ve motor becerilerinizi engeller. Artı, ruh halinizi etkiler. Bu nedenle, her gün bol miktarda su içmek önemlidir ve burada su içmek akıl sağlığınızı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir.

İnsan Beyninin % Kaçı Sudur?

Beyninizin ne kadarının su olduğunu hiç düşündüyseniz, cevabı %80’dir.

Beynimizin yaklaşık dörtte üçünün su olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, hafif dehidrasyon bile yorgunluğa, baş ağrısına, zihinsel netlik eksikliğine, strese ve uyku sorunlarına neden olabilir. Yani beynimizin %80’i suyla yapıldığından, kendimizi sulu tutmamız gerektiği açıktır.

Su, Beynin Etkinliğini Arttırmaya Yardımcı Olur

Beyin hücreleri, en iyi şekilde çalışmak için su ve çeşitli elementler arasında hassas bir denge gerektirir, aksi takdirde beynin hücrelerinin etkinliğini azaltabilir. Beyin, susuz kalmaya bağlı olarak en iyi performansı göstermediğinde, daha uzun süre konsantre olma yeteneğinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca ruh hali değişimlerine yol açabilir ve hafızanızı etkileyebilir. Bu nedenle beyninizin verimliliğini artırmak için su içmek çok önemlidir.

Beyin ve su

Bellek İşlevini Geliştirmeye Yardımcı Olur

Dehidrasyon, kısa süreli hafıza fonksiyonunu ve uzun süreli hafızanın hatırlanmasını bozabilir. Suyun %2’lik bir azalmasının bile hafıza bozukluğuna neden olabileceği kaydedildi. Bunun nedeni, suyun beyniniz için bir besin olarak çalışması ve bir eksiklik olduğunda hafızanızın işleyişine müdahale edebilmesidir. Bu nedenle, bundan uzak durmak ve hafıza fonksiyonunuzu güçlendirmek için yeterince su içmek önemlidir.

Dikkat Sürenizi Artırır

Dehidratasyonun beyin üzerindeki etkilerinden biri de daha kısa bir dikkat süresidir. Dehidrasyon, odak noktanızı kaybetmenize neden olur ve konsantrasyonunuzu etkiler. Bu, işteki performansınızı etkiler. Bu nedenle, dikkat süresini uzatmak ve odak noktanızı keskinleştirmek için gün boyunca susuz kalmamak önemlidir.

Bu teori aynı zamanda Doğu Londra Üniversitesi tarafından yürütülen ve daha fazla su içen okul öğrencileri arasında dikkat süresinde daha yüksek bir gelişme kaydettikleri çalışma tarafından da desteklenmiştir.

Daha fazla ilgili makale için

Benzer Makale : Kış Aylarında Su İçmemizi Sağlayacak 5 Basit İpucu!

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.