Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Koronavirüsle CO2 Emisyonlarının Düşmesi

Koronavirüsle CO2 Emisyonlarının Düşmesi

2020’de Küresel Enerji Tüketimi

Küresel enerji talebi 2020’de %8 gigaton oranında düştü , bu da son on yılın en düşük seviyesi.

IEA, kuralların daha sıkı olduğu ülkelerde, kuralların daha daha gevşek olduğu ülkelere kıyasla, enerji talebinde ortalama %25’lik bir düşüş yaşıyor. Kapanmaların süresi ve sıkılığı, ülkenin enerji talebi üzerinde büyük bir etkiye sahip.


Yenilenebilir enerji kaynakları , 2020’nin ilk çeyreğinde öncelikli dağıtım nedeniyle artan (% 1,5) tek enerji kaynağı. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na göre yenilenebilir üretim kapasitesinin büyük ölçüde (güneş ve rüzgar enerjisi) büyüme sonucunda 2019 yılına oranla 7.4% arttı.


Öte yandan, kömür talebi yaklaşık %8 düştü.Kömürde olduğu gibi, hareketlilik ve havacılıktaki keskin düşüşler de aynı dönemde petrol talebinde %5’lik bir düşüşe neden oldu. Gaz talebi de %2 azaldı.

Karbon Emisyonları Azalıyor ve Buna Uzun Süre İhtiyacımız Var

IEA’ya göre, küresel CO2 emisyonlarının% 8 düşüşle 10 yıl önceki seviyelere düşmesi bekleniyor. Bu yıllık düşüş, 2009 mali krizinde 0.4 Gt’lık önceki rekor düşüşten 6 kat daha büyük, şimdiye kadarki en büyük düşüş olacak.

Maalesef, Covid-19’un emisyonlar üzerindeki etkisi, kısa vadede küresel ısınma artışlarını durduracak gibi görünmüyor. Bu kısmen , atmosferde Dünya’nın biriktirdiği tüm ısıyı yakalarken hava sıcaklığı artışındaki gecikme ile açıklanabilir .

Böylelikle ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Mart ayında yayınladığı bir rapora göre% 74,67 şansla 2020 rekorun en sıcak yılı olacak. 2020’nin tarihin en sıcak 5 yılı arasında olma ihtimali daha yüksek:% 99.94.

IEA’dan gelen tahminler doğru olmaya yakınsa ve sera gazı emisyonları gerçekten% 8 azalırsa, bu tarihsel olacaktır. Ancak daha da nefes kesici yanı bu sayının, UNEP’in Emisyon Açığı Raporu’nda vurgulanan gezegenin ihtiyaç duyduğu sonuca vardığı emisyon azaltımına çok yakın olması gerçeği olabilir .

2030’a Kadar Yıllık Emisyonların %10 Azaltılması Gerek

Tarihsel olarak, krizler düşüşten daha büyük olabilecek emisyonlarda bir “toparlanma” ile geliyor. Ancak kirleten şirketlerher zamanki gibi kirletmeye devam ancak türümüzün uzun vadede ayakta kalması için emisyonlarını azaltılmasına ihtiyacımız var.

Daha temiz ve daha esnek enerji kaynakları olmasının yanı sıra enerji, güneş ve rüzgar piyasalarda giderek daha cazip hale geliyor ve bu da yatırımlar için iyi. Hükümetler, daha yeşil enerji iş modellerine sahip kuruluşları sübvanse ederek bu geçişi yönlendirmede önemli bir rol oynayabilir ve oynamalıdır. Lobilerden uzaklaşarak ve daha geniş toplumun ve gezegenin çıkarlarına yaklaşarak kamuoyunun saygısını ve güvenini kazanmak için büyük bir fırsata sahipler (kaybettiler).

Karbon emisyonlarının ana katkısı (%25) elektrik ve ısı için Kömür, doğal gaz ve petrolün yakılmasıdır. Endüstri emisyonları, özellikle fosil yakıtların enerji tesislerine yakılması, küresel emisyonların %21’ini oluşturmaktadır. Ulaşım %14’lük bir yüke sahipken. Enerji ve emisyonlar ve içsel olarak bağlantılı ve diğerini değiştirmeden birini değiştiremeyiz.Bu nedenle, daha temiz enerjilerin yanı sıra, tüm bu enerjiyi ne için kullandığımıza dikkat ederek, merkezi olmayan ve şebekeye entegre edilebilen enerji üretiminin yanı sıra. Koronavirüsün bize hatırlattığı bir şey varsa, hayatta kalmak için çok fazla tüketmemize veya her zaman hareket halinde olmamıza gerek yoktur. Ve bunu yapmamak emisyonlarımızı azaltır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.