Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

En Kötü Su Desteği Olan 10 Ülke

En Kötü Su Desteği Olan 10 Ülke

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 2,1 milyar insan temiz suya erişemiyor. 2015 yılında yaklaşık 100 ülke için ulusal verilere göre en kötü su desteği bulunan ülkeleri sizler için listeledik.

En kötü su desteği olan 10 ülke

10. Meksika

Meksika’daki insanların yaklaşık dörtte üçü ambalajlı su içiyor ve ülke kişi başına şişelenmiş su tüketiminde dünya lideri. Bu da demek oluyor ki ne arıtma sistemi kullanımı ne de doğal kaynak suyu kullanımı bu ülkede bulunmuyor.

9. Kongo

Kongo’nun kırsal kesimlerinde, insanların yalnızca yüzde 21’inin yakınlardaki suya erişimi var, bu da beş yıl öncesine kıyasla neredeyse iki katına yükseldiğini gösteriyor.

8. Pakistan

Pakistan, sosyal sınıf farklılığı arasında temel hijyen açısından en büyük boşluğa sahip ülkedir. Bu da zenginler suya rahatça erişebilirken – ki suya erişim insanların en doğal hakkıdır – fakirler rahatça suya erişim sağlayamıyor. Hatta içmek haricinde herhangi bir alanda kullanamıyorlar.

7. Butan

Butan’da içme suyunun yalnızca üçte biri enfeksiyondan arınmış durumda. Denize kıyısının olmaması da suyun başka işlerde kullanılamamasına neden oluyor.

6. Gana

Gana’daki insanların yarısından fazlasının hem su desteği hem sağlık hizmetleri sınırlı. Bu durumdan dolayı Gana’da her yıl oldukça fazla insan hayatını kaybediyor.

5. Nepal

Nepal’de su yokluğundan dolayı uygun temizlik tesislerinin olmayışı, açık dışkılama yapan nüfusu ile büyük bir tehdit altında.

4. Kamboçya

Kamboçya, nüfusun en az yüzde 5’inin tedarik edilen suyu kullandığı 18 ülkeden biridir. Bu da hem ekonomik hem dış bağımlılık olarak ülkeyi etkilemekte.

3. Nijerya

Nijerya, su kalitesi söz konusu olduğunda en hızlı gelişen ülkelerden biri, ancak insanların yüzde 15’i hala enfeksiyonlu ve iyileştirilmemiş su kaynaklarından içmektedir.

2. Etiyopya

Etiyopya’da kırsal ve kentsel alanlarda güvenli bir şekilde yönetilen su desteği arasında önemli derecede bir fark var.

1. Uganda

Uganda’daki insanların yaklaşık yüzde 40’ının güvenli içme suyuna erişmek için 30 dakikadan fazla yolculuk yapması gerekiyor.

Uzmanların su kıtlığına ve güvenli su ulaştırmaya yönelik çalışmalarıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.