Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Coco Cola ve Pepsi plastik kirliliği yarattıkları için dava edildi

Coco Cola ve Pepsi plastik kirliliği yarattıkları için dava edildi

California çevre grubu, okyanuslardaki tonlarca plastiğin çoğunun dava ettikleri 10 şirkete kadar izlenebileceğini söylüyor.

Kola, Pepsi, Nestlé ve diğer büyük şirketler, bir plastik kirliliği “sıkıntısı” yarattığı ve tüketicileri plastiğin geri dönüştürülebilirliği konusunda yanılttığı için bir California çevre grubu tarafından dava ediliyor. Çarşamba günü San Mateo ilçe yüksek mahkemesinde açılan dava, okyanusu kirleten plastik şişe ve çanta satan şirketlerin çevreye zarar vermekten sorumlu tutulması gerektiğini savunuyor.

Darüsselam’daki üniversite çöplüğü. Tearfund, çok uluslu şirketleri yeniden kullanılabilir ambalajlara geçmeye çağırıyor. Altı gelişmekte olan ülkeden bir örnek alan STK, plastik ambalajların yakılmasının 4,6 milyon ton karbondioksit oluşturduğunu tahmin ediyor – 2 milyon arabadan kaynaklanan emisyonlara eşdeğer.

Davayı açan Earth Island Enstitüsü, her yıl Dünya okyanuslarına giren sekiz ila 20 milyon ton plastiğin önemli bir miktarının, büyük ölçüde tek kullanımlık plastik ambalajlara dayanan bir avuç şirkete kadar izlenebileceğini söylüyor. Dava, bu şirketlerin plastik kirliliğinin Dünya’ya ve okyanuslara verdiği zararı gidermek için ödeme yapmasını istiyor. Ayrıca, bu şirketlerden, aslında büyük ölçüde geri dönüştürülmedikleri halde, ürünlerin “geri dönüştürülebilir” olarak reklamını durdurmalarını talep ediyor.

Earth Island Enstitüsü’nün yönetici direktörü David Phillips, “Bu şirketler ekosistemimizi plastikle boğmanın sorumluluğunu üstlenmeli” dedi. “Etiketler üzerinde insanlara geri dönüştürülebilir olduğunu söyleseler ve insanlara onunla ilgilenildiğini hissettirseler de, bu şeyin geri dönüştürülmediğini çok iyi biliyorlar.” Takım, Break Free From Plastic grubuyla çalışan 72.000 gönüllü tarafından geçen yıl gerçekleştirilen uluslararası bir denetimde, plaj temizliklerinde toplanan plastiğin en iyi üreticisi olduğu tespit edilen 10 şirketten bahsediyor. Şirketler Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Clorox, Crystal Geyser, Mars, Danone, Mondelēz International, Colgate-Palmolive ve Procter & Gamble’dır.

Coca-Cola, Pepsi ve diğer alkolsüz içecek üreticilerini temsil eden American Beverage Association’ın sözcüsü William M Dermody Jr, “Plastik atık dünya çapında iyi düşünülmüş çözümler gerektiren bir sorundur” dedi. “Amerika’nın içecek şirketleri, yeni plastik kullanımımızı azaltarak, amaçlandığı gibi yeni şişelere dönüştürülebilmeleri için şişelerimizin toplanmasını artırmak için yatırım yaparak ve başarılı olmak için yasa koyucular ve üçüncü taraf uzmanlarla işbirliği yaparak sorunu çözmek için şimdiden harekete geçiyor. anlamlı politika kararları.”

Nestlé de dahil olmak üzere diğer şirketler, davadaki iddiaları hala incelediklerini veya hemen ulaşılamadıklarını söyledi. Mevcut çöp atma hızıyla, plastiğin 2050 yılına kadar okyanustaki balıklardan daha ağır basacağını kaydeden davada, şirketlerin “plastik kirliliği krizinin suçunu tüketicilere saptırmak için on yıllardır süren bir kampanya” yürütmekte oldukları suçlaması yapıldı. Takım elbise, gerçekte çoğu plastiğin geri dönüştürülebileceği bir pazar olmadığında, tüketicilerin, doğru şekilde geri dönüştürülmeleri durumunda Dünya’nın sağlıklı olacağına inanmaya yönlendirildiğini söylüyor.

Geçmiş araştırmalar, plastiğin yalnızca %10’unun geri dönüştürüldüğünü gösterdi, ancak Phillips, bu rakamlar geri dönüşüm pazarının son çöküşünü yansıtacak şekilde güncellendiğinde, muhtemelen yalnızca yaklaşık %5’inin geri dönüştürüldüğünü göstereceğini söyledi. Müşterilerin, pazarlama kampanyalarında plastiğin neden olduğu zararları küçümseyen, tütün şirketlerinin sigara içmenin tehlikelerini küçümseyen dezenformasyona benzer yanlış bilgiler aldığını söyledi.

Phillips, “Bu, türünün ilk örneği,” dedi. “Bu şirketler, bu malzemenin ne kadar azının geri dönüştürüldüğü hakkında ne kadar çok şey bildiklerini açıklamak zorunda kalacaklar.” Berkeley Belediyesi için geri dönüşümle ilgilenen Ekoloji Merkezini yöneten Martin Bourque, şehrinin geri dönüşüm kutularında toplanan plastiğin bir kısmının sonunda atılacağını bilmekten bıktığını söyledi.

“İnsanlara bu malzemelerin geri dönüştürülebilir olduğunu söyleyen bu şirketlerin ekosistemimizi kirletmekten sorumlu tutulmalarının zamanı geldi” dedi. Phillips, davanın müşterileri geri dönüşümden caydırmak anlamına gelmediğini, ancak şirketlerin ürünlerinin yarattığı atıklar için daha fazla sorumluluk almasını istediğini söyledi. “Bu, geri dönüşümü çarptığımızdan değil” dedi. “Tamamen geri dönüşümden yanayız. Sadece şirketlerin ürettikleri tüm bu plastiğe gerçekten ne olduğu konusunda sorumluluk almalarını istiyoruz.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

1 Yorumu

 1. Plastik kirliliğini ortadan kaldırmak, pestisit kullanımını üçte iki oranında azaltmak, istilacı türlerin giriş oranını yarıya indirmek ve yılda 500 milyar dolarlık (360 milyar sterlin) zararlı çevresel hükümet sübvansiyonlarını ortadan kaldırmak, yeni bir Paris tarzı BM anlaşması taslağının hedefleri arasında yer alıyor. Biyoçeşitlilik kaybı.

  BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (CBD) tarafından on yılın sonunda Dünya’nın ekolojik yıkımını durdurmaya ve tersine çevirmeye yardımcı olmak için belirlenen hedefler arasında, dünya okyanuslarının ve topraklarının en az %30’unun korunması ve iklim krizinin üçte birinin sağlanması da yer alıyor. 2030 yılına kadar doğa yoluyla azaltım.

  Mayıs ve Haziran aylarındaki zorlu sanal bilimsel ve finansal müzakereleri izleyen anlaşmanın son taslağı, nihai metnin müzakere edileceği Çin’in Kunming kentinde yapılacak önemli bir zirveden önce hükümetler tarafından incelenecek.

  2030 taslak hedeflerinin yanı sıra, yüzyılın ortası için yeni hedefler arasında mevcut yok olma oranını %90 azaltmak, tüm ekosistemlerin bütünlüğünü artırmak, doğanın insanlığa katkısına değer vermek ve vizyona ulaşmak için finansal kaynakları sağlamak yer alıyor.

  Guardian, Ekim ayında yapılması planlanan zirvenin koronavirüs pandemisi nedeniyle üçüncü kez ertelenmesinin beklendiğini anlıyor. Şimdi muhtemelen 2022’nin ilk yarısında Kunming’de gerçekleşecek ve gelecek yılın başlarında İsviçre’de gerçekleşebilecek yüz yüze hazırlık müzakereleri bekleniyor.

  Anlaşmanın hazırlanmasından sorumlu CBD çalışma grubunun eş başkanı Basile van Havre, hedeflerin en son bilime dayandığını söyledi. Kabul edilirse, küresel tarımda önemli bir değişimi temsil edebileceğini de sözlerine ekledi.

  “Gıda üretiminde değişim geliyor” dedi. “10 yıl içinde çok daha fazla olacağız ve beslenmeleri gerekecek, bu yüzden aktivite seviyesini düşürmekle ilgili değil. Üretimi artırmak ve doğa için daha iyisini yapmakla ilgilidir.

  “Besin akışını yarıya indirmek, pestisit kullanımını üçte iki oranında azaltmak ve plastik deşarjı ortadan kaldırmak: bunlar büyük. Özellikle tarımda önemli bir değişiklik sundukları için bazı kaşları kaldıracaklarından eminim.”

  Geçen ay Van Havre, 2050 yılına kadar doğayla uyum içinde yaşamayı amaçlayan on yıllık bir tutkunun parçası olan Kunming’de dünyanın iddialı bir anlaşma için zamanının tükenmekte olduğu konusunda uyardı.

  Bilim adamları, insanlığın, kaynakların aşırı tüketimi ve aşırı nüfus nedeniyle gezegenin tarihinde altıncı kitlesel yok oluşa neden olduğu konusunda uyardılar. BM’nin değerlendirmesine göre, gıda ve su üreten ekosistemlerin sağlıklı işleyişini tehdit eden bir milyon tür, büyük ölçüde insan faaliyetleri nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya.

  Kunming’de müzakere edilecek 21 hedeften oluşan son sette, turbalıkların restore edilmesi ve yenilenebilir tarımın benimsenmesi gibi doğa temelli çözümler, küresel iklim krizi azaltma çabalarına yılda en az 10 GtCO2e (gigaton eşdeğer karbondioksit) katkıda bulunacaktır. Yaklaşık üçte biri BM Çevre Programı emisyon açığı raporu 2020’de tanımlandığı gibi, ihtiyaç duyulan 32 GtCO2e yıllık emisyon azaltımının biyolojik çeşitlilik üzerinde hiçbir olumsuz etki olmamasını sağlarken.

  “[Doğanın katkısını] mutlak bir sayıya koymak istedik. Van Havre, iklim değişikliği gündeminde neler olup bittiğini kontrol etmiyoruz, ancak bilim bize meselelere getirebileceğimiz şeyin bu olduğunu söylüyor” dedi. “Zorluk, karbon muhasebesini nasıl yapacağımız olacak.”

  Diğer hedefler arasında tatlı su ve deniz habitatlarını restore etme, vahşi ve evcil türlerin genetik çeşitliliğini koruma, gelişmekte olan ülkelere finansal akışları artırma, faaliyetlerinin çevreye nasıl zarar verdiğine ilişkin iş açıklamalarını iyileştirme ve biyoçeşitlilik karar verme sürecinde yerli toplulukların haklarına saygı gösterme çabaları yer alıyor.

  Daha önce iklim ve biyoçeşitlilik için BM’nin bilimsel kuruluşlarına liderlik eden ve Birleşik Krallık hükümeti, Nasa, Dünya Bankası ve ABD hükümetinde çeşitli üst düzey roller üstlenen Prof Sir Robert Watson, taslak hedefleri memnuniyetle karşıladı, ancak bazılarının gerçekçi olmadığı ve bazılarının gerçekçi olmadığı konusunda uyardı. ölçmek zor. Hükümetler, Aichi hedefleri olarak bilinen 2010’ların hedefleri de dahil olmak üzere, ardı ardına on yıllar boyunca doğanın tahribatını önleme hedeflerini tam olarak karşılayamadı.

  “Genel olarak, makale, 20 Aichi hedefinde olduğu gibi, tüm temel sorunları tanır ve ele alır. Soru, hükümetlerin diğer aktörlerin, özellikle özel sektör ve finans kurumlarının kendi rollerini oynamalarını sağlamak için uygun ulusal hedefler ve düzenleyici ve yasal çerçeveler belirleyip belirleyemeyeceğidir” dedi.

  “Biyoçeşitlilik, iklim değişikliği ve arazi bozulumu konularının birlikte ele alınması gerektiğini ve üç sözleşmenin amaçlarının, hedeflerinin ve eylemlerinin ortaklaşa geliştirilip uyumlu hale getirilmesi gerektiğini makalenin açıkça kabul etmesini umardım.”

  Hedefler ve hedefler, ulusal hükümetlerden gelen geri bildirimlerden sonra güncellenecekleri yüz yüze görüşmelerde müzakere edilmelidir. Mutabık kalındığında, nihai anlaşma CBD’nin 196 tarafı tarafından kabul edilecek.

  CBD’nin yönetici sekreteri Elizabeth Maruma Mrema şunları söyledi: “Biyoçeşitlilik kaybını şiddetlendiren eğilimlerin 2030 yılına kadar istikrara kavuşmasını ve geri kazanıma izin vermesini sağlamak için ekonomik, sosyal ve finansal modelleri dönüştürmek için küresel, bölgesel ve ulusal düzeyde acil politika eylemi gerekiyor. 2050 yılına kadar net iyileştirmeler ile önümüzdeki 20 yıl içinde doğal ekosistemler.”