Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Bir Rapor, içecek firmalarının ‘plastik kirliliği ayak izini’ ortaya çıkarıyor

Bir Rapor, içecek firmalarının ‘plastik kirliliği ayak izini’ ortaya çıkarıyor

Rapor, Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé ve Unilever ürünlerinden üretilen plastiğin her gün 83 futbol sahasını kapsayabileceğini söylüyor.

Bir rapora göre, gelişmekte olan altı ülkede her yıl yarım milyon tondan fazla plastik kirliliğinden dört küresel içecek devi sorumlu.

Tearfund adlı STK, Coca-Cola, PepsiCo, Nestlé ve Unilever tarafından üretilen ve insanların koleksiyonlara erişimi olmadığı için atıkların yanlış yönetilebildiği gelişmekte olan ülkelerde plastik şişelerin, poşetlerin ve kartonların açıkta yakılmasından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını hesapladı.

Gelişmekte olan altı ülkeden bir örnek alarak, dünya çapındaki yayılımı yansıtan STK, şirketler tarafından piyasaya sürülen plastik ambalajların yakılmasının 4,6 milyon ton karbondioksit eşdeğeri – 2 milyon otomobilden kaynaklanan emisyonlara eşdeğer – oluşturduğunu tahmin etti. Tearfund, gelişmekte olan ülkelerde tek kullanımlık plastiğin etkisini incelemek için dört şirket tarafından Çin, Hindistan, Filipinler, Brezilya, Meksika ve Nijerya’da piyasaya sürülen plastiği analiz etti. Ülkeler, üç kıtaya yayılmış büyük gelişmekte olan ülke pazarları oldukları için seçildi.

Bu ülkelerde satılan poşetler, şişeler ve kartonlar genellikle ya yakılıyor ya da çöpe atılıyor ve bu da her gün 83 futbol sahasının 10 santimetre derinliğe kadar plastikle kaplanmasına eşdeğer bir kirlilik sorunu yaratıyor. Rapor şöyle diyor: “Bu büyük plastik kirliliği ayak izi, başlı başına bir kriz olsa da iklim krizine de katkıda bulunuyor.” Dört şirketin, iklim değişikliği taahhütlerinde ürünlerinin veya ambalajlarının atılmasından kaynaklanan emisyonlardan çok az veya hiç bahsetmediğini ekliyor.

Raporda, “Bu şirketler, gelişmekte olan ülkelerde tek kullanımlık şişelerde, poşetlerde ve paketlerde milyarlarca ürün satmaya devam ediyor” diyor. “Ve bunu bilmelerine rağmen yapıyorlar: bu bağlamlarda atık düzgün bir şekilde yönetilmiyor; dolayısıyla ambalajları kirlilik haline gelir; ve bu tür kirlilik çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir.

Bu tür eylemler – böyle bir bilgiyle – ahlaki olarak savunulamaz. ” Yardım kuruluşu, şirketleri poşetler ve plastik şişeler yerine acilen yeniden doldurulabilir ve yeniden kullanılabilir ambalajlara geçmeye çağırıyor. STK, Dünya Bankası verilerini kullanarak her bir ülkedeki plastik atıklarının ne kadarının yanlış yönetildiğini, yakıldığını veya çöpe atıldığını tahmin etti.

Emisyon miktarları analizleri, her bir şirketin yanlış yönetilen plastiğinin açıkça yakılan oranı tahmin edilerek ve bu miktarlar üç farklı plastik türü için emisyon faktörleriyle birleştirilerek hesaplandı. Analizleri bağımsız olarak gözden geçirildi.

Araştırma, Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo ve Unilever’in plastik ambalajlarının gelişmekte olan ülkelerde sokak köşelerinde, açık çöplüklerde ve arka bahçelerde açıkta yakılmasından kaynaklanan emisyonların iklim acil durumuna önemli bir katkı olduğunu buldu.

Coca-Cola, altı ülkede en büyük plastik kirliliği ayak izini yaratıyor. İçecek devi, altı ülkede her yıl yakılan veya çöpe atılan 200.000 ton plastik atık – ya da yaklaşık 8 milyar şişe – üretiyor: her gün 33 futbol sahasını kaplayacak kadar.

  • PepsiCo, yılda 137.000 ton plastik kirliliği yaratıyor ve bu, günde 22 futbol sahasını kaplamaya eşdeğer.
  • Nestlé yılda 95.000 ton veya günde 15 futbol sahasını kapsayan bir kirlilik ayak izi bırakıyor.
  • Unilever’in kirlilik ayak izi yılda 70.000 tona ulaşıyor ve günde 11’den fazla futbol sahasını kapsıyor.

Küresel plastik üretimi artıyor ve önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde ikiye katlanarak plastik kirliliği, artan karbon emisyonları ve en yoksul ülkelerdeki insanlar için ölümcül sağlık etkileri yaratacak.

Rapor, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki toplulukların, plastik kirliliği de dahil olmak üzere, çevresel yıkıma, hastalığa ve ölüme neden olan yanlış yönetilen atıklarla nasıl bataklığa düştüğünü vurguladı.

Tearfund’da küresel savunuculuk ve etkileme direktörü Dr Ruth Valerio şunları söyledi: “Bu şirketler, gelişmekte olan ülkelerde yakılacağını veya çöpe atılacağını bilerek plastik satıyorlar: yaralar açmak, iklim değişikliğine katkıda bulunmak ve insanların sağlığına zarar vermek. dünyanın en fakir insanları.

“Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo ve Unilever, iklim değişikliği taahhütlerinde ürünlerinin veya ambalajlarının elden çıkarılmasından kaynaklanan emisyonlardan çok az söz ediyor veya hiç bahsetmiyor. Bu şirketler, uygun atık yönetim sistemleri olmadan gelişmekte olan ülkelere pompalamaya devam ettikleri ürünlerin bertaraf edilmesi konusunda ahlaki bir sorumluluğa sahiptir.”

Rapor, gelişmekte olan ülkelerde yeniden kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir dağıtım mekanizmalarını benimseyen çok uluslu şirketlerin örneklerinin hala çok az olduğunu söylüyor.

Olumlu durumlar arasında Unilever’in Şili’deki müşterilere yeniden dolum sağlamak için Şilili sosyal girişim grubu Algramo tarafından yürütülen bir mobil dağıtım dağıtım sistemini kullanması ve Brezilya’da iade edilebilir Coca-Cola PET şişelerinin ölçeğinin büyütülmesi yer aldı.

Raporda, “Bu örnekler, yeniden doldurma ve yeniden kullanma modellerine geçmenin mümkün olduğunu gösteriyor… şirketlerde (tek kullanımlık plastik) kutunun dışında düşünmeye istekli karar vericiler var” dedi.

Tearfund, şirketleri tek kullanımlık plastik ambalajların üretimini ve satışını önemli ölçüde azaltmaya ve yeniden doldurulabilir ve yeniden kullanılabilir modellere geçmeye çağırıyor.

STK şirketlerden şunları talep ediyor:

  • Bu yıl sonuna kadar her ülkede kullandıkları ve sattıkları tek kullanımlık plastik ürün adetlerini bildiriniz.
  • Bu miktarı 2025 yılına kadar ülke bazında yarı yarıya azaltın ve bunun yerine yeniden doldurulabilir veya yeniden kullanılabilir kaplar gibi çevresel açıdan sürdürülebilir teslimat yöntemlerini kullanın.
  • Gelişmekte olan ülkelerde sattıkları tek kullanımlık plastikleri geri dönüştürerek 2022’ye kadar satılan her biri için bir tane toplanmasını sağlayın.
  • Güvenli işler yaratmak için atık toplayıcılarla ortaklaşa çalışarak saygınlığı geri kazanın.

Nestlé sözcüsü şunları söyledi: “2025 yılına kadar ambalajlarımızın %100’ünü geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirme taahhüdünde bulunduk. Geri dönüştürülemeyen plastikleri ortadan kaldırmak için çok çalışıyoruz ve dökme, yeniden kullanım ve doldurma seçenekleri.”

Unilever’in bir sözcüsü şunları söyledi: “Sadece beş yıl içinde ambalajlarımızda saf plastik kullanımımızı yarıya indirmeyi ve toplam plastik kullanımımızı 100.000 tondan fazla azaltmayı taahhüt ettik. Bu, paketleme ve ürünlere yaklaşımımızda temelden bir yeniden düşünmeyi gerektiriyor ve biz konuşurken, bu çözümleri test edebilmemiz, öğrenebilmemiz ve ölçekleyebilmemiz için dünya çapında farklı yeniden kullanım ve yeniden doldurma biçimleri üzerinde pilot uygulama yapıyoruz.”

Bir PepsiCo sözcüsü şunları söyledi: “Kullandığımız plastik miktarını azaltmak için çalışıyoruz ve 2025 yılına kadar içecek işimizdeki işlenmemiş plastik içeriğini yüzde 35 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Temmuz 2018 ile 2019 arasında, döngüsel bir ekonomiyi desteklemek için geri dönüşüm oranlarını artırmak üzere tasarlanmış küresel ortaklıklara 51 milyon doların üzerinde bir taahhütte bulunduk.”

Bir Coca-Cola sözcüsü şunları söyledi: “Ürünlerimizi sunduğumuz ambalajın sürdürülebilir olmasını sağlamaya kesinlikle kararlıyız ve çabalarımız ambalajlarımızın eko-tasarımını ve inovasyonunu geliştirmeye devam etmeye odaklanıyor. Bir dizi küresel taahhüdün bir parçası olarak, her plastik şişenin 2030 yılına kadar en az %50 geri dönüştürülmüş plastik içermesini sağlamak amacıyla 2030 yılına kadar satılan her şişe için her şişeyi geri almayı taahhüt ettik.”

Çöp iki günde bir yanıyor

Üç çocuk annesi olan 32 yaşındaki Royda Joseph, Darüsselam’daki en büyük çöp yığınının yanındaki sineklerin istila ettiği bir bölgede ailesiyle birlikte yaşıyor. “Duman o kadar karanlık ve büyük ki önünüzdeki kişiyi veya yanınızdaki evi göremezsiniz” diyor.

Royda Joseph 32 yaşında. Üç çocuğu var ve ailesiyle birlikte Tanzanya, Dar es Salaam’daki Pugu Kinyamwezi çöplüğünün yanında bulunan bir toplulukta yaşıyor.

Onun ve ailesinin hayatları, çöplükten kaynaklanan kirliliğin etkisiyle alt üst oluyor. Sık sık yanıyor ve toz ve çöp topluluğa yayılarak büyük miktarda sinek çekiyor.

Düşük ve orta gelirli ülkelerde plastik ve diğer yanlış yönetilen atıklarla ilgili hastalıklar nedeniyle her yıl 400.000 ila bir milyon insan ölüyor.

Joseph, atıkların yakılmasının etkisinin ailesi tarafından her gün hissedildiğini söyledi. “Çöplük iki günde bir yanıyor,” dedi.

“Bazen yandığında duman o kadar karanlık ve büyük olur ki önünüzdeki kişiyi veya yanınızdaki evi göremezsiniz. O duman yüzünden nefes alma ve öksürme ve göz problemleri yaşıyorum. Çocuklar ayrıca çok fazla solunum problemi yaşarlar: çok öksürürler. Gerçekten kötü olduğunda, hastaneye gitmeden onunla başa çıkmanın bir yolu yok.

“Duman ve yangın, hava çok kuruyken ve yangından gazlar çıktığında geliyor… çöplük yanıyorsa, itfaiyeyi buraya çağırıp durmaya çalışmaları bir ila iki saat sürebilir. O kadar kötü. Bazen trafikten dolayı 2-3 saat sürebiliyor.”

Joseph bazen dumanın yoğunluğundan dolayı evini terk etmek zorunda kalıyor.

“Çoğu zaman çöplük yandığında ve gerçekten kötü olduğunda, duman çok yoğun olduğunda bir süre akrabalarıma geçiyorum” dedi.

Joseph, çocuklarının geleceği için endişeleniyor. “Çocuklarımın sağlığı için endişeleniyorum çünkü her zaman çok kuru olduğunda duman geliyor” dedi. “Uzun vadede sağlık komplikasyonları geliştireceklerinden eminim.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.