Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Hawaii’nin Tatlı Suyu Yeraltı Nehirlerinden Okyanusa Sızıyor

Hawaii’nin Tatlı Suyu Yeraltı Nehirlerinden Okyanusa Sızıyor

Hawaii adasında tatlı sudan daha değerli olan çok az şey var. Bunun nedeni adanın kuru olması değil, şayet adaya her yıl bolca yağmur yağıyor. Sorun şu ki, bu su için muazzam bir talep de var ve adanın yüzeyinde biriken çoğunun kullanılmadan önce yok oluyor.

Deniz jeofizikçilerinin yeni araştırması, Hawaii’nin büyük olan adasının batı kıyılarından akan yeraltı nehirlerinin bu suların kaybolmasındaki sebep olduğunu ortaya koyuyor.

Çarşamba günü Science Advances’te yayınlanan yeni araştırmaya liderlik eden Hawaii Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı Eric Attias, “Herkes kaybolan tatlı suyun kıyı şeridinden sızdığını veya ada boyunca yanlamasına gittiğini varsaydı” dedi. “Ama sızıntının yer altında ve denizde olabileceğine dair bir önsezim vardı.”

Hawaii’nin büyük adası bir buzdağı gibidir. Adanın sadece küçük bir kısmı okyanustan dışarı çıkmaktadır. Gerisi sular altındadır. Bu bölümlerin hidrojeolojisini incelemek için Dr. Attias elektromanyetik görüntülemeye başvurdu.

Okyanus suyu, çözünmüş tuz iyonlarının varlığı nedeniyle elektriği son derece iyi iletir. Karşılaştırıldığında, tatlı su oldukça zayıf bir iletkendir. Bu farklı elektriksel özelliklerin farkında olan Dr. Attias, Scripps Oşinografi Enstitüsünden bir ekiple birlikte, batı kıyısındaki Hualalai yanardağı yakınında 3,200 fit uzunluğundaki bir sistemi bir tekneden çekerek suyun derinliklerindeki iletkenlik farklarını araştırmaya başladı.

Eric Attias ve ekibi, kontrollü kaynaklı elektromanyetik sondaj cihazını Hawaii kıyılarına yerleştiriyor.

Dr. Attias’ın çalışması, adanın dalgalarının altındaki kayalıkların içinde, okyanusa 2-mil dışarı akan yer altı tatlı su nehirlerinin olduğunu gösteriyor. Bu nehirler kırık volkanik kayalardan akıyor ve tuzlu suya doymuş gözenekli kayalarla çevrili. Tüm bu tuzlu su ve akan tatlı su arasında, geçirimsiz görünen ve böylece iki tür suyu ayrı tutan sıkıştırılmış kül ve topraktan oluşan ince kaya katmanları tespit edildi. Toplamda, bu nehirlerin yaklaşık 1,4 milyon Olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar tatlı su içerdiği görülüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir hidrojeolog olan ve çalışmaya dahil olmayan Graham Fogg, “Okyanusun altında çok fazla tatlı su olması oldukça iyi” diyor.

Bu suya erişmek için Dr. Attias, açık deniz petrol platformuna benzer bir sistem kullanmayı önerdi. “Su zaten yüksek basınç altında, bu nedenle çok az pompalamamamız yeterli ve bir petrol pompasının aksine herhangi bir kirlilik tehdidi olmayacak. Eğer sızarsa, sadece tatlı su sızmış olacak ve bunun bir çevreye zararı yok. ”dedi.

Ayrıca Dr. Atties ”Bu araştırmanın Reunion, Cape Verde, Galapagos ve Maui gibi adaların su sıkıntılarını çözmek için çok önemli bir araştırma olduğunu” belirtti.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.