Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Klorür

Klorür

Klorür Genel Özellikleri

Klorürler, klorun bileşikleridir. Sodyum klorür; kostik soda, klor, sodyum klorit ve hipoklorit gibi endüstriyel kimyasalların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Potasyum klorür ise gübre üretiminde kullanılmaktadır.

İçme sularında klorür doğal kaynaklardan, kanalizasyondan, endüstriyel deşarjlardan (galvaniz tesisleri, su yumuşatma üniteleri, petrol kuyuları, rafineriler ve kağıt üretimi) ve buz çözücü tuzlar ile tuz girişiminin de dahil olduğu kentsel yüzeysel akıştan kaynaklı olarak görülebilir.

Yüzey sularında klorür konsantrasyonu genellikle 100 mg/L’nin altında olup; özellikle tuzlu su girişimi mevcut ise, yeraltı sularında daha yüksek konsantrasyonlarda görülebilir (NHMRC, 2014, s. 504).

Klorür konsantrasyonlarının 250 mg/L’yi aşması halinde suya tuzlu bir tat verebilir. Ancak tüketiciler zamanla bu konsantrasyon üzerindeki değerlere de alışabilir (WHO, 2003a, s. 3).

Klorür Sağlık Üzerinde Etkileri

Klorür, vücut sıvılarının ozmotik aktivitesine katkı sağlayan, hem insanlar hem de hayvanlar için gerekli bir maddedir (NHMRC, 2014, s. 505).

Sağlıklı bireyler, tatlı su kaynaklarından gelmesi kaydıyla yüksek miktarlarda alınan klorüre tolerans gösterebilir. Klorürün yüksek miktarlarda uzun vadeli alımına ilişkin yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, hayvanlarda yapılan çalışmalarda, klorür iyonundan ziyade sodyum klorürle bağlantılı olarak yüksek tansiyona sebep olabileceği tespit edilmiştir (WHO, 2003a, s. 3).

İnsan sağlığına olumsuz etkisine dair henüz yeterli bir bilgi olmadığından, WHO tarafından sağlık açısından bir limit değer belirlenmemiştir.

Klorür Arıtma Yöntemleri

Klorür, suyun elektriksel iletkenliğini arttırması sebebiyle korozivitesini de arttırır ve alkaliniteye bağlı olarak dağıtım sisteminde metal boruların korozyonuna sebep olabilir.

Klorür konvansiyonel arıtma yöntemleriyle giderilememektedir. Ters ozmos (> % 90) ve elektrodiyaliz yöntemleriyle giderimi sağlanabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.