Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler

Genel özellikler

Alkil benzen sülfonat (ABS) ve lineer alkilat sülfonat (LAS) gibi yüzey gerilimli ve metilen mavisiyle reaksiyon veren maddeleri içerir. Sudaki deterjan veya köpük yapıcı maddelerin ve dolayısıyla kanalizasyon karışmasının bir göstergesidir.

Biyolojik olarak ayrışması oldukça zor olan alkil benzen sülfonat (ABS) yerini, daha çok lineer alkilat sülfonat (LAS)’a bırakmıştır. 1 mg/L üzeri konsantrasyonlarda suda köpürmeye ve tatta değişikliğe sebep olmaktadır.

ABS ve LAS deterjanları fosfat içerdiğinden, su kaynaklarına ulaşması halinde bitki yaşamını verimli hale getirerek, mevcut oksijenin bitkiler tarafından kullanılmasına ve diğer sucul canlı yaşamının zarar görmesine neden olmaktadır.

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler Sağlık üzerine etkileri

WHO tarafından insan sağlığı açısından limit bir değer belirlenmemekle birlikte, içme suyundaki konsantrasyonlarının köpürmeye ya da tat problemlerine yol açmayacak seviyelerde olması gerektiği belirtilmiştir. USEPA ise köpüren maddeler için estetik kaygılarla 0,5 mg/L limit değerini belirlemiştir.

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler Arıtma yöntemleri

İçme suyundan yüzey aktif madde giderimi için aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon yöntemiyle giderimi sağlanabilir. Ayrıca nanofiltrasyon ve ters ozmos membran prosesleri ile de verimli bir giderim sağlanabilir (AWWA, 2011, s. 11.6).

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.