Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Klor ve Kloramin ile Su Dezenfeksiyonu

Klor ve Kloramin ile Su Dezenfeksiyonu

Su, insanları hasta edebilecek mikroplarla kirlenebilen göller ve kuyular gibi çeşitli kaynaklardan gelir. Mikroplar ayrıca bir topluluğa ulaşmak için kilometrelerce borudan geçerken suyu kirletebilir. Mikroplarla kontaminasyonu önlemek için, su şirketleri SalmonellaCampylobacter ve norovirüs gibi hastalığa neden olan mikropları öldüren bir dezenfektan (genellikle klor veya kloramin) ekler.

Klor ve kloramin, kamu su sistemlerinde kullanılan başlıca dezenfektanlardır. Suyunuzda dezenfektan olup olmadığını, ne tür bir dezenfektan kullanıldığını ve hizmet sağlayıcınızın tüketici güven raporunun bir kopyasını alarak dezenfeksiyonla ilgili kurallara ne kadar iyi uyduğunu öğrenebilirsiniz.

Çoğu topluluk klor veya kloramin kullanır. Bazı topluluklar, yılın farklı zamanlarında veya diğer operasyonel nedenlerle klor ve kloraminler arasında ileri geri geçiş yapar. Daha az yaygın olarak, kamu hizmetleri klor dioksit gibi diğer dezenfektanları kullanır. Bir yeraltı suyu kaynağından (topluluk kuyuları gibi) su kullanan bazı su sistemlerinin hiç dezenfektan eklemesi gerekmez.

Klor ile Dezenfeksiyon

Klorlama nedir?

Klorlama, parazitleri, bakterileri ve virüsleri öldürmek için içme suyuna klor ekleme işlemidir. İçme suyunda güvenli klor seviyeleri elde etmek için farklı prosesler kullanılabilir. Az miktarda klor içeren suyun kullanılması veya içilmesi sağlığa zararlı etkilere neden olmaz ve su kaynaklı hastalık salgınlarına karşı koruma sağlar.

Klor ile ilişkili herhangi bir sağlık sorunu var mı?

Su şirketiniz size güvenli içme suyu sağlamak için su kalitesini düzenli olarak izler. Bazı insanlar kimyasallara ve çevrelerindeki değişikliklere karşı diğerlerinden daha hassastır. Sağlıkla ilgili endişeleri olan bireyler, sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla iletişime geçmeden önce sağlık uzmanlarından tıbbi yardım almalıdır.

Klor diyaliz sırasında hastaları etkiler mi?

Diyaliz sırasında, atık ürünleri hastanın kanından temizlemek için büyük miktarda su kullanılır. Diyaliz merkezleri, suyun diyaliz için kullanılabilmesi için klor ve kloramin de dahil olmak üzere tüm kimyasal dezenfektanları uzaklaştırmak için suyu arıtmalıdır. Ev diyalizi kullanıcıları, kullanmadan önce sularını nasıl düzgün bir şekilde arıtacaklarına dair talimatlar için makine üreticisine danışmalıdır.

İçme suyundaki güvenli klor seviyeleri nelerdir?

Litre başına 4 miligrama kadar klor seviyeleri (mg / L veya milyonda 4 parça (ppm)) içme suyunda güvenli kabul edilir. Bu seviyede, zararlı sağlık etkilerinin ortaya çıkması muhtemel değildir.

Klor suyumun tadını veya kokusunu etkiler mi?

Klorlu su, arıtılmamış sudan farklı tat ve koku alabilir. Bazı insanlar klorlu suyun tadını ve kokusunu sever, bazıları ise sevmez. Su kalitesine ve sudaki klor miktarına bağlı olarak tat ve koku alma problemleri ortaya çıkabilir.

Klor evcil hayvanlarımı etkiler mi?

Klor ve kloramin balıklar, diğer su hayvanları, sürüngenler ve amfibiler için toksiktir. İnsanların ve diğer ev hayvanlarının aksine, bu tür hayvanlar suyu doğrudan kan dolaşımına emer. Bu hayvanları bu dezenfektanları içeren suda tutmayın. Klor, birkaç gün boyunca dışarıda kalmasına izin vererek veya yerel evcil hayvan mağazanızda kloru gideren bir ürün satın alarak sudan çıkarılabilir. Yerel evcil hayvan mağazanıza bu evcil hayvanlar için dezenfektanları sudan çıkarma yöntemleri hakkında bilgi verin.

Suya eklenen az miktarda klor, diğer evcil hayvanları (memeliler ve kuşlar gibi) etkilemez ve hayvanları sulamak ve yıkamak için düzenli olarak kullanılabilir.

Su sağlayıcım neden geçici olarak kloramin’den klor dezenfeksiyonuna geçiyor?

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), içme suyu arıtma tesislerinin içme suyunu dezenfekte etmek için kloramin ve klor kullanmasına izin verir. Su sistemi boruları, mikropları öldürmeyi zorlaştıran bir biyofilm (balçık) tabakası geliştirir. Su sağlayıcıları, bu balçık tabakasının giderilmesine yardımcı olmak için geçici olarak kloramadan klor dezenfeksiyonuna geçebilir.

Klor ile dezenfeksiyon yeni midir?

Klor ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 1908’de Jersey City, New Jersey’de büyük bir dezenfektan olarak kullanılmıştır. Klor kullanımı sonraki yıllarda giderek daha yaygın hale geldi ve 1995 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm topluluk su sistemlerinin yaklaşık% 64’ü sularını dezenfekte etmek için klor kullandı.

Kloramin ile Dezenfeksiyon

Kloraminasyon nedir?

Kloraminasyon, dezenfekte etmek ve mikropları öldürmek için içme suyuna kloramin ekleme işlemidir. Bazen klorlamaya alternatif olarak kullanılır. Kloraminler, klor ve amonyak içeren bir grup kimyasal bileşiktir. İçme suyu dezenfeksiyonunda kullanılan özel kloramin türüne, mikropları öldüren ancak yine de içilmesi güvenli olan seviyelerde suya karıştırılan monokloramin denir.

Sudaki kloramin ile ilişkili herhangi bir sağlık sorunu var mı?

Çalışmalar, az miktarda kloramin içeren su kullanmanın veya içmenin zararlı sağlık etkilerine neden olmadığını ve su kaynaklı hastalık salgınlarına karşı koruma sağladığını göstermektedir. Bu çalışmalar, içme suyunda litre başına 50 miligramdan (mg / L) daha az kloramin seviyesine sahip içme suyundan gözlemlenen sağlık etkileri olmadığını bildirmiştir. İçme suyu dezenfeksiyonu için normal bir seviye 1.0 ila 4.0 mg / L arasında değişebilir.

Su şirketiniz size güvenli içme suyu sağlamak için su kalitesini düzenli olarak izler. Bazı insanlar kimyasallara ve çevrelerindeki değişikliklere karşı diğerlerinden daha hassastır. Sağlıkla ilgili endişeleri olan bireyler, yerel sağlık departmanlarına başvurmadan önce sağlık uzmanlarından tıbbi yardım almalıdır. Daha fazla bilgi için yerel sağlık departmanınıza başvurun.

Sudaki güvenli kloramin seviyeleri nelerdir?

Litre başına 4 miligrama (mg / L) veya milyonda 4 parçaya (ppm) kadar kloramin seviyeleri içme suyunda güvenli kabul edilir. Bu seviyelerde, zararlı sağlık etkilerinin ortaya çıkması muhtemel değildir.

Kloramin diyaliz sırasında hastaları etkiler mi?

Diyaliz sırasında, atık ürünleri hastanın kanından temizlemek için büyük miktarda su kullanılır. Diyaliz merkezleri, suyun diyaliz için kullanılabilmesi için klor ve kloramin de dahil olmak üzere tüm kimyasal dezenfektanları uzaklaştırmak için suyu arıtmalıdır. Ev diyalizi kullanıcıları, kullanmadan önce sularını nasıl düzgün bir şekilde arıtacaklarına dair talimatlar için makine üreticisine danışmalıdır.

Su sağlayıcım neden klordan kloramin dezenfeksiyonuna geçiyor?

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), içme suyu arıtma tesislerinin içme suyunu dezenfekte etmek için kloramin ve klor kullanmasına izin verir. Araştırmalar, kloramin ve klorun hem yararları hem de dezavantajları olduğunu göstermektedir. Klor oldukça etkili bir dezenfeksiyon yöntemidir. Bununla birlikte, borularda, kaynak suyunun klor ile reaksiyona girebilecek daha yüksek kir veya mikrop seviyelerine sahip olması durumunda, az miktarda kimyasal (“dezenfeksiyon yan ürünleri” olarak adlandırılır) üretir.

Klor ayrıca su sistemlerinde hızlı bir şekilde kullanılır. Bazen boruların sonuna ulaştığında sudaki mikropları öldürmek için yeterli klor kalmaz. Kloramin su borularında daha uzun süre dayanabilir ve daha az dezenfeksiyon yan ürünü üretir. Dezenfeksiyon yan ürünlerini azaltmayı amaçlayan EPA standartlarını karşılamak için, bazı su hizmetleri kloramine geçmektedir.

Kloramin suyumun tadını veya kokusunu etkiler mi?

Suyunuzun tadında veya kokusunda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, kloramin ile muamele edilen suyun, klor ile muamele edilmiş sudan daha az “klor” tadı ve kokusu olabilir.

Kloramin, içme suyumdaki kurşun veya bakır miktarını artıracak mı?

Kloramin, kurşun ve bakır boruları etkileyebilecek suyun kimyasal özelliklerini değiştirebilir. Kurşun ve bakır seviyeleri, içme suyunda EPA Kurşun ve Bakır Kuralı. EPA, kloramine geçen yerel su yetkililerine kurşun ve bakır seviyelerinin nasıl en aza indirileceği konusunda rehberlik sağlar.

Ev suyunuzdaki kurşun veya bakır seviyeleri hakkında endişeleriniz varsa, bilgileri test etmek için EPA’nın 800-426-4791 numaralı telefondan Güvenli İçme Suyu Yardım Hattını arayın.

Kloramin evcil hayvanlarımı veya bitkilerimi etkiler mi?

Klor ve kloramin balıklar, diğer su hayvanları, sürüngenler ve amfibiler için toksiktir. İnsanların ve diğer ev hayvanlarının aksine, bu tür hayvanlar suyu doğrudan kan dolaşımına emer. Bu hayvanları bu dezenfektanları içeren suda tutmayın. Klorun aksine, kloramin suyun birkaç gün oturmasına izin verilerek uzaklaştırılamaz. Bununla birlikte, ürünler kloramini giderebilecek akvaryum tedarik mağazalarında mevcuttur. Yerel evcil hayvan mağazanıza bu evcil hayvanlar için dezenfektanları sudan çıkarma yöntemleri hakkında bilgi verin.

Suya eklenen az miktarda kloramin, diğer evcil hayvanları (memeliler ve kuşlar gibi) etkilemez ve hayvanları sulamak ve yıkamak için düzenli olarak kullanılabilir.

Kloramin ile dezenfeksiyon yeni midir?

Kloramin, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1929’dan beri Cleveland, Ohio, Springfield, Illinois ve Lansing, Michigan gibi yerlerde içme suyu dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. 1998 yılında, bir EPA araştırması, 68 milyon Amerikalının kloramin ile dezenfekte edilmiş su içtiğini tahmin ediyor. Philadelphia, San Francisco, Tampa Körfezi ve Washington, D.C. gibi birçok büyük ABD şehri, içme suyunu dezenfekte etmek için kloramin kullanıyor. Kloramin, güvenli bir dezenfektan ve klora iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.