Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İçme Suyu ve Coronavirus Hakkında Sık Sorulan Sorular (COVID-19)

İçme Suyu ve Coronavirus Hakkında Sık Sorulan Sorular (COVID-19)

Coronavirus ile İçme Suyu ve Atıksu İlişkisi -ABD Çevre Koruma Ajansı ( Environmental Protection Agency-EPA)

ABD Çevre Koruma Ajansı ( Environmental Protection Agency-EPA) Coronavirus  ile  İçme Suyu ve Atıksu İlişkisi ile ilgili  aşağıdaki bilgi notunu  açıkladı.

EPA için Amerikalıların sağlığını ve güvenliğini korumaktan daha büyük bir öncelik yoktur. EPA, toplumu bilgilendirmek için  içme suyu ve atık su ile COVID-19 ilişkisi konusunda aşağıdaki açıklamaları yapmak zorunluluğu duymuştur.

COVID-19 virüsü içme suyu kaynaklarında tespit edilmemiştir. Bu nedenle mevcut kanıtlara dayanarak, su temini riski düşüktür. Amerikalılar her zamanki gibi musluklarından su kullanmaya ve içmeye devam edebilirler.

• Çeşme suyu güvenli midir?
• İçme suyumu kaynatmam gerekir mi?
• Musluk suyu el yıkama için güvenli midir?
• İçme suyum hakkında endişeliysem ne yapmalıyım?
• Şişelenmiş su almam veya içme suyu depolamam gerekir mi?
• EPA’nın içme suyunun güvenli kalmasını sağlamadaki rolü nedir?
• COVID-19’u atık su veya kanalizasyondan alabilir miyim?
• Atık su arıtma tesisleri COVID-19’u arıtır mı ?
• Septik sistemim COVID-19’u  tutar mı ?

Çeşme  suyu güvenli midir?

EPA, Amerikalıların her zamanki gibi musluk suyu kullanmaya ve içmeye devam etmelerini önermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “içme suyu kaynaklarında COVID-19 virüsünün varlığının tespit edilmediğini ve mevcut kanıtlara dayanarak su sağlama riskinin düşük olduğunu” belirtti.  CDC’ye göre , COVID-19’un esas olarak birbirleriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında yayıldığı düşünülmektedir. CDV’den COVID-19’un iletimi hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, EPA’nın içme suyu yönetmelikleri, virüsler de dahil olmak üzere patojenleri gidermek veya öldürmek için umumi su sistemlerinde arıtma gerektirir.

İçme suyumu kaynatmam gerekir mi?

COVID-19’a karşı önlem olarak suyunuzu kaynatmak gerekli değildir.

Musluk suyu el yıkama için güvenli midir?

EPA, Amerikalıların her zamanki gibi musluk suyu kullanmaya ve içmeye devam etmelerini önermektedir. CDC’ye göre, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ovarak yıkamak COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olur. CDC’nin el yıkama kılavuzunu okuyun.

İçme suyum hakkında endişeliysem ne yapmalıyım?

Dünya Sağlık Örgütü, “COVID-19 virüsünün varlığının içme suyu kaynaklarında tespit edilmediğini ve mevcut kanıtlara dayanarak su kaynakları riskinin düşük olduğunu” belirtti.
Bir kamu su işletmesinden sularını alan ev sahipleri, kullanılan arıtma sistemi  hakkında daha fazla bilgi edinmek için su sağlayıcılarıyla iletişime geçebilir. İçme suyu arıtma işlemleri genellikle  filtrasyon ve musluğa ulaşmadan önce patojenleri uzaklaştıran veya öldüren  dezenfektanları içerir.

Şişelenmiş su almam veya içme suyunu saklamam gerekir mi?

EPA, vatandaşların her zamanki gibi musluk suyu kullanmaya ve içmeye devam etmelerini önermektedir. Şu anda, COVID-19’un içme suyu beslemesinde olduğuna veya güvenilir su tedarikini etkileyeceğine dair hiçbir belirti yoktur.

EPA’nın içme suyunun güvenli kalmasını sağlamadaki rolü nedir?

EPA, çeşitli patojenlerin içme suyunu kirletmesini önleyecek ve suyu içilebilecek kaliteye getirecek  arıtma sistemleri için  yönetmelikler oluşturmuştur. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü  DSÖ, “filtrasyon ve dezenfeksiyon kullanan geleneksel, merkezi su arıtma yöntemlerinin COVID-19 virüsünü inaktive ettiğini” açıklamaktadır 

COVID-19’u atık su veya kanalizasyondan bulaşır mı ? 

DSÖ, “COVID-19 virüsünün atık su arıtma ile veya atık su arıtma olmadan kanalizasyon sistemleri yoluyla bulaştığına dair kanıt yoktur” açıklaması yapmıştır.

Atık su arıtma tesisleri COVID-19’u  arıtır mı?

Evet, atık su arıtma tesisleri virüsleri ve diğer patojenleri arıtır. COVID-19, özellikle dezenfeksiyona  duyarlı bir virüs türüdür. Bu nedenle birçok içmesuyu arıtma ve atıksu arıtma tesislerindeki  standart arıtma ve dezenfektan işlemlerinin etkili olması beklenmektedir.

Septik sistemim COVID-19’u arıtır mı?

Merkezi olmayan atıksu arıtımı sistemleri (yani septik tanklar) dezenfekte olmasa da, COVID-19’u ve atık sularda sıklıkla bulunan diğer virüsleri güvenli bir şekilde tutabilmesi için teknik şartlara uygun yapılmış olması gereklidir.

Buna ilave olarak, bu sistemlerin , bir su kaynağını etkilemekten kaçınmak için uygun bir uzaklıkta ve uygun şekilde monte edilmesi gereklidir.

Kaynaklar:

https://www.epa.gov/coronavirus/frequent-questions-about-drinking-water-and-coronavirus-covid-19

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.