Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Buz Neden Beyazdır?

Buz Neden Beyazdır?

Buz küplerinin genellikle bir kısmı bembeyaz, geri kalanı şeffaflaşan bir desende oluyor. Normalde şeffaf olan su, donduğunda nasıl renk kazanmaktadır? Buza beyaz rengi veren şey, buzun içerisine hapsolmuş havadır. Atmosferimizin %21 civarı oksijendir ve dolayısıyla suda da oksijen bulunur. Oksijen gazı, suyla temasa geçtiğinde difüzyon ile suyu oksijenlendirir. Bu oksijenlendirme aslında çok önemlidir zira balıklar su içerisinde bu sayede nefes alabilir. Yani sağlık göstergesidir. 

Buzun oluşum evresi

Su donarken, kristalizasyon süreci sırasında suyun içerisine hapsolmuş gazlar, halen daha sıvı olan bölgelere doğru itilmeye başlar. Aslında bu süreç dıştan içe doğru işler. Buz dışarıdan donmaya başlar. Göl gibi yerler de bu prensiple donuyorlar. Gölün üstünde buz tabakası olsa dahi içinde hala canlıların yaşayabiliyor oluşu bundan kaynaklıdır. Aksi takdirde, yani suyun içten dışa doğru donması durumunda sucul canlıların ölümü söz konusu olurdu. Bu prensipten yola çıkarak buzların genellikle alt köşelerinin beyazımsı olmasını açıklayabiliriz. Gaz en son oraya itiliyor ve dolasıyıyla oraya hapsoluyor. Donma işlemi bittiğinde ise beyaz bir görüntü bizi karşılıyor. 

buz

Bu beyazlıktan kurtulmak da mümkündür. Bunu yalnızca suyu deoksijenize ederek gerçekleştirebiliriz. Yani içindeki oksijen arındırıldığında buzdaki beyazlık da ortadan kaldırılacaktır. Mesela suyu dondurmadan önce kaynatırsanız, oksijenin büyük bir kısmı gideceğinden buzun görünümü değişecektir. Bu durumda tamamen şeffaf bir buz elde etmiş olunur.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.