Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Haftalık 30.000 Kişiyi Kurtaracak Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi

Haftalık 30.000 Kişiyi Kurtaracak Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada haftalık 30.000 kişi, sağlıksız su içmek zorunda kaldığı için ölüyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmakta. Bu gibi durumlar için, temiz ve sağlıklı suyun teminini sağlayabilecek yöntemler üzerinde çalışan bilim insanları,  Nature Nanotechnology dergisinde yayımladıkları bir makalede, temizleme için yeni bir teknik bulduklarını ifade etti.

Yeni bir içme suyu teknolojisi:

Texas Üniversitesi Austin Yerleşkesi’nden Guihua Yu liderliğindeki ekip, birleştirilmiş jel-polimer hibrit malzemeler sayesinde, suyu sağlıklı duruma getirebilecek düşük maliyetli bir teknoloji geliştirdi.

Hem hidrofilik niteliklere, hem de yarı-iletken  özelliklere sahip olan bu hidrojeller, herhangi bir kaynaktan temiz, içmesi güvenli su üretimini mümkün kılıyor.

su

Etkili tuzsuzlaştırma amacıyla suyun buharlaştırılmasına güç sağlamak için ortamdaki güneş enerjisini kullanan yeni bir hidrojel bazlı solar buhar üreticisi geliştirildi. Tuzlu suyu işlemek için var olan solar buhar üretme teknolojileri, güneş ışığını yoğunlaştırmak için optik aletlere güvenen çok pahalı bir işlem iken çok daha az enerji gerektiren nano-yapılı jeller geliştirildi. Bunlar doğal olarak var olan düzeydeki ortam ışığıyla iş görebiliyor ve ayrıca buharlaştırılabilecek suyun hacmini de önemli ölçüde artırıyor.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.