Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Ters Ozmoz Membranı ve Filtreleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Ters Ozmoz Membranı ve Filtreleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bir ters ozmoz su arıtma cihazı kullanıyorsanız, ters ozmoz Membranını ve Filtrelerini zamanında değiştirmenin önemini bilmelisiniz.

Ters ozmoz filtrelerinin ve membranlarının zamanında değiştirilmesi, %100 saf ve güvenli içme suyu sağlamak için çok önemlidir.

Ters ozmoz temizleyicilerin bakımı hakkında konuştuğumuzda aklımıza gelen ilk şey filtrelerin ve membranların değiştirilmesidir.

Filtrelerin periyodik değişim programı hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız çok önemlidir çünkü filtreler ve membran herhangi bir su arıtma cihazının ana parçalarını oluşturur. Filtrelerin ve membranın değiştirilme maliyeti, bir arıtıcının toplam bakım maliyetlerinin yaklaşık %80’i kadardır.

Bu yazının amacı, sizi ters ozmoz su arıtıcıları konusunda bazı teknik uzmanlara dönüştürmek değil, su arıtma cihazınızın filtrelerini ve membranını ne zaman değiştireceğiniz konusunda size adil bir anlayış vermektir.

Bu yazıyla elde edecekleriniz aşağıda sıralanmıştır:

  • Her zaman temiz, saf ve %100 güvenli su elde ettiğinizden emin olacaksınız.
  • Su arıtma cihazınızın ömrünü uzatacaksınız.
  • Bakım maliyetini düşüreceksiniz.
  • Etik olmayan servis teknisyenleri tarafından aldatılmayacaksınız.

Eldeki soru çok açık ve anlaşılır görünebilir, ancak cevap o kadar basit değildir çünkü filtre ve membranı değiştirmekten bahsettiğimizde yaklaşım “herkese uyan tek boyut” olamaz.

Bu nedenle, arıtıcınızın membranını ve filtrelerini ne zaman değiştireceğimiz üzerine çekirdekleri dökmeye başlamadan önce, öncelikle size bağlı olduğu tüm faktörlerden bahsetmemiz önemlidir.

Ters ozmoz membranını veya filtrelerini değiştirmek için iyi zamanı tahmin etmeden önce aşağıdaki faktörler her zaman dikkate alınmalıdır.

  • Giriş suyundaki kirlilik seviyesi.
  • TDS Giriş suyunun seviyesi veya sertliği.
  • Ters ozmoz arıtıcınızı kullanarak ne kadar su arıttığınız.

Su çok yüksek düzeyde kirlilik, yüksek TDS seviyesine sahipse veya ters ozmoz arıtıcınızı büyük miktarlarda suyu arıtmak için kullanıyorsanız, filtrelerin ve ters ozmoz membranının oldukça sık değiştirilmesi gerekecektir.

Ters ozmoz ön filtresi (ters ozmoz su arıtma cihazının dışına monte edilir) ideal olarak her 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Arıtılan suyun kalitesine ve miktarına bağlı olarak değiştirme aralığı daha kısa veya daha uzun olabilir.

Tortu Filtresi ve Karbon Filtresini içeren diğer ön filtreler, ne kadar suyu arıttığınıza ve giriş suyunun ne kadar iyi veya kötü olduğuna bağlı olarak her 6-12 ayda bir değiştirilmelidir. Ancak, bu sadece bir ortalamadır ve onları değiştirmek için tam zamanı elde etmek için filtrelere ayrı ayrı bakmamız gerekir.

su sıçraması

Ters Ozmoz Tortu Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Tortu Filtresi, sudaki tortu ve kiri temizlemek için tasarlanmıştır, böylece karbon filtreniz ve ters ozmoz membranınız erken tıkanmaz.

Her evin giriş suyunda farklı miktarda tortu olabilir, bu nedenle sizin için ne kadar sürmesi gerektiğini size söyleyecek “herkese uyan tek bir çözüm” cevabı yoktur.

Membrana girerken basıncın olabildiğince yüksek tutulması önemlidir ve tortu filtresi yalnızca birkaç yüz liraya mal olur, bu nedenle Tortu Filtresinin her zaman zamanında değiştirilmesi önerilir. Tortu filtresi zamanında değiştirilmezse, kir ters ozmoz membranına ulaşır ve membran tıkanır, bu da ters ozmoz membranın verimini ve ömrünü azaltır.

Tortu Filtrenizin bakımını doğru yaparsanız, karbon filtre ve ters ozmoz membranı uzun süre dayanmalıdır.

Tortu Filtresinin yılda en az bir kez değiştirilmesini tavsiye ederiz.

Karbon filtre ne zaman değiştirilir?

Tortu Filtresinden gelen su, klor ve diğer organik kirleticileri ortadan kaldıran karbon filtreden (Aktif Karbon Filtresi olarak da bilinir) geçer. Karbon filtre aynı zamanda sudan gelen kötü koku ve hoş olmayan tadı da filtreler.

Sudaki klor, ters ozmoz membranının ömrünü de olumsuz etkiler. Aktif karbon filtre, Klor ve diğer organik safsızlıkları emer ve böylece RO membranının ömrünü uzatır. Bu nedenle, ters ozmoz membranın ömrünü uzatmak ve arıtılmış sudaki kötü koku ve kötü tadı önlemek için karbon filtrenin düzenli aralıklarla değiştirilmesi çok önemlidir.

Karbon filtrenizi yılda en az bir kez değiştirmenizi öneririz.

Ters Ozmoz Membranı Ne Zaman Değiştirilir?

Ters ozmoz membranı, herhangi bir ters ozmoz su arıtma cihazının en hayati parçasıdır. Ters ozmoz membranı aslında tüm işi yapan filtredir, tortu Filtresi ve karbon Filtresi sadece membran için suyu hazırlarken zarar görmez.

Tortu ve karbon filtrelerine iyi bakarsanız ve bunları gerekli aralıklarla değiştirirseniz, membranın yalnızca 4.000 ila 6.000 litre su arıtıldıktan sonra değiştirilmesi gerekir.

Membran , giriş suyunun TDS’sine bağlı olarak erken ölebilir veya daha uzun süre dayanabilir. membranın değiştirilmesi, su tüketimine, giriş suyunun kalitesine ve tortu filtresinin ve karbon filtrenin verimliliğine bağlı olacaktır.

Tipik olarak, membranlar yaklaşık 2-3 yıl dayanır, ancak bunların 5 yıl kadar uzun sürdüğünü gördük. Gerçekten sert suyunuz varsa veya membranı asla yıkamazsanız, membranınız daha erken ölebilir.

Membranınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bilmenin en iyi yolu, arıtılmış suyun TDS seviyesini kontrol etmektir. TDS seviyesini bulmak için bunun gibi bir TDS ölçüm cihazına ihtiyacınız olacak. Halihazırda bir tane yoksa, sudaki TDS’yi kolayca bulmak için dijital bir TDS ölçüm cihazı satın almanızı öneririz.

Lütfen Dikkat: Giriş suyu çok sertse veya yüksek TDS’ye sahipse, arıtıcının membranının daha sık değiştirilmesi gerekebilir. Her zaman arıtıcınızın özelliklerini veya en doğru haliyle membranınızın özelliklerini kontrol etmelisiniz. Örneğin, membran 1500 ppm TDS’ye kadar saflaştırma yeteneğine sahipse, 1500 ppm TDS’den daha yüksek olan giriş suyunu saflaştırmak ömrünü kısaltacaktır.

Bu eksiksiz bilgiyi önemli bir tavsiye ile bitirmek istiyoruz.
Hepimiz ters ozmoz su arıtma cihazlarının diğer su arıtıcı türlerine kıyasla oldukça pahalı olduğunu biliyoruz, ancak yüksek TDS suyu arıtmak için mutlak bir gereklilik. Bu tür arıtıcıların bakım maliyeti de pahalı filtreler ve membran nedeniyle nispeten yüksektir.

Maliyetin yanı sıra, ortalama bir ters ozmoz su arıtma cihazı atık suyun yaklaşık% 70-80’ini ürettiğinden, ters ozmoz arıtıcılarının büyük su israfına neden olduğunu da biliyoruz.

Aynı zamanda bir ters ozmoz su arıtma cihazı kullanıyorsanız ve boşa harcanan su miktarı konusunda endişeleriniz varsa, Ters Ozmoz Su Arıtma Cihazlarından Atık Suyu Kullanabileceğiniz En İyi 6 Yenilikçi Yolumuzu okumayı düşünebilirsiniz.

ters ozmoz

Arıtıcıyı yalnızca giriş suyu yüksek TDS’ye (500 ppm’den fazla) sahipse ve suyun tadı doğal olmadığında kullanmalısınız.

Evinizdeki su kaynağı yukarıdaki kriterleri karşılamıyorsa, bir ters ozmoz arıtıcıdaki ilk maliyet, bakım maliyeti ve su israfı faydaları gölgede bırakacaktır.

Düşük TDS suyunun etkili bir şekilde arıtılması için, daha az maliyetli, bakım maliyeti daha düşük ve ihmal edilebilir su israfına neden olan çok aşamalı bir UV arıtıcıyı tercih edebilirsiniz. En iyi yanı, UV veya UV + UF su arıtıcılarının ters ozmoz arıtıcıları gibi atık su üretmemesi ve bu nedenle çok fazla su tasarrufu sağlayabilmenizdir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.