Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Alkali su sizin için iyi mi?

Alkali su sizin için iyi mi?

Alkali su, asidik suyun tam tersidir. Sade sudan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir.

Çeşitli sağlık yararları olduğu iddiaları, alkali diyetlerin popülaritesini ve suyu alkali hale getiren makinelerin satışını artırmaya yardımcı oldu.

İyonizasyon makineleri bu ürünlere bir örnektir. Bunlar bin dolardan fazlaya mal olabilir.

Fakat alkali su içmenin arkasında hangi bilimsel kanıtlar yatıyor? Kanıtlanmış sağlık yararları var mı?

Alkali su nedir?

Suyun pH’ı nötrdür, pH 7 civarındadır. Kimyasallar ve gazlar bunu daha asidik veya daha alkali yapmak için değiştirebilir.

Suyun pH'ı 7 civarındadır, ancak bazı insanlar alkali su içmenin daha sağlıklı olabileceğini söylüyor.
Suyun pH’ı 7 civarındadır, ancak bazı insanlar alkali su içmenin daha sağlıklı olabileceğini söylüyor.

Yağmur suyunun pH’ı nötrün biraz altındadır, çünkü havadan karbondioksit vardır ve bu da asitliği arttırır.

  • Asidik maddelerin pH’ı 7.0’ın altında, sıfıra kadardır. Sirke pH’ı pH 3 civarında, limon suyu pH 2 civarında ve pil asidi pH 1 civarındadır.
  • Alkali maddelerin pH’ı 14’e kadardır. Kabartma tozunun pH’ı pH 8 ile 9 arasındadır ve magnezya sütü pH 10 ile 11 arasındadır.

Suyun pH’ı yüksek veya düşük olabilir, ancak çok yüksek veya çok düşükse olumsuz etkileri olabilir.

Çok alkali olan su acı bir tada sahiptir. Boruları ve cihazları kaplayan tortulara neden olabilir. Yüksek asidik su metalleri aşındırabilir ve hatta çözebilir.

Faydalar

Alkali su, sağlığa faydalı olabileceği inancıyla son yıllarda popüler hale geldi.

Kemik sağlığı ve osteoporoz

Alkali alımının kemikler üzerindeki etkileri üzerine bazı araştırmalar yapılmıştır. Bone’da yayınlanan bir araştırma, kemik erimesi üzerinde bir etki buldu. Kemik rezorpsiyonu, eski kemik hücrelerinin parçalandığı ve yenileriyle değiştirildiği süreçtir.

Daha az kemik rezorpsiyonu ve daha fazla mineral yoğunluğu, daha iyi kemik gücü ile sonuçlanır.

Yazarlar, “bikarbonat ve kalsiyum açısından zengin bir alkali maden suyunun, kalsiyum açısından zengin asidik bir maden suyundan daha fazla kemik emilimini azalttığı” sonucuna varmıştır.

Ancak bu küçük bir etkiydi.

Bilim adamları, daha az kemik emiliminin faydasının uzun vadeli olup olmadığını ve kemik mineral yoğunluğunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için daha fazla araştırma çağrısında bulundular.

Nutrition Journal’da yayınlanan bir başka çalışma, alkali su yerine asidik bir diyetin zayıf ve kırılgan kemiklerle kendini gösteren bir hastalık olan osteoporoz üzerindeki etkisini karşılaştırdı.

Çalışmanın arka planını gözden geçiren yazarlar, internette çok sayıda iddia yapıldığını kaydetti. Bu iddialar “alkali diyetlerin ve ilgili ticari ürünlerin asitliği azalttığını, vücudun pH’ını düzenlemesine yardımcı olduğunu ve böylece hastalık süreçlerini önlediğini” öne sürdü.

İnceleme, modern diyetteki asidin osteoporoza neden olmadığı sonucuna varmak için yüksek kaliteli kanıtlar kullandı. Ayrıca, bir alkali diyetin veya alkali takviyelerin veya tuzların osteoporozu önlemediği sonucuna varmıştır.

2012’de yayınlanan çalışmaların gözden geçirilmesi, Alkali bir diyetin idrarda daha alkalin ve muhtemelen daha az kalsiyumla sonuçlandığını buldu.

Bununla birlikte, araştırmacılar bunun toplam kalsiyum seviyelerini yansıtmasını beklemiyorlardı ve bunun kemik sağlığını iyileştireceğine veya osteoporozu önlemeye yardımcı olacağına dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Kanser

Alkalilerin kanser üzerindeki etkilerine ilişkin bir inceleme, BMJ Open dergisinde Dr. Tanis Fenton ve meslektaşları tarafından yayınlandı.

İnceleme binlerce çalışmayı değerlendirdi, ancak yazarlar diyet ve idrar kesesi kanserinde yalnızca bir tane uygun, randomize asit testi buldular.

İnsanlarda alkali su ve kanser hakkında hiçbir çalışma bulamadılar.

Araştırmacılar şunu belirtiyorlar: “Bizim deneyimlerimize göre, kanserli hastalara, kanserlerini tedavi etmenin bir yolu olarak su alkalinatörlerini teşvik eden satış görevlileri yaklaşıyor.”

Şu sonuca varıyorlar:

“Medya ve satış görevlileri tarafından alkali diyet ve alkali suyun tanıtımına rağmen, bu fikirleri destekleyecek veya çürütecek neredeyse hiçbir gerçek araştırma yok.”

Bir çalışma, alkali diyetin, ancak spesifik olarak alkali suyun değil, kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının etkisini artırabileceğini öne sürdü.

Asit Reflü

Asit reflü hastalığı, asidik olan mide içeriğinin yemek borusuna geri sıçramasıdır.

Uzun süre devam eden asit reflü, hasara ve gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH olarak bilinen bir hastalığa neden olabilir.

Annals of Otology, Rhinology & Laryngology’de yayınlanan bir araştırma, alkali su içmenin reflü hastalığı için diğer tedavilere ek olarak daha fazla çalışmaya değer olabileceğini buldu.

Alkali suyun pH 8.8’de reflü hastalığına bağlı bir enzimi durdurduğunu buldu. Ayrıca mide içeriğinin asitliğini azalttığı ortaya çıktı.

Çalışma, insanlardan ziyade bir laboratuvarda yapıldı. Bu bulguları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Ayrıca mide asidi bir amaç için vardır. Bakterileri ve diğer patojenleri öldürür ve vücudumuzun yiyecekleri sindirmesine ve besinleri emmesine yardımcı olur.

Kan Basıncı & Diyabet

Şanghay’daki bilim adamları, alkali su içtikten 3 ila 6 ay sonra, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek kan lipidleri olan kişilerin bu faktörlerin her birinde daha düşük ölçümler yaptığını buldular.

2016 yılında araştırmacılar, yüksek pH’lı elektrolitli suyun, egzersiz yaptıktan sonra 100 yetişkinde kan viskozitesini azalttığını buldular. Bu, dehidrasyon nedeniyle kardiyovasküler gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ancak bilim adamları, katılımcıların başlangıçta farklı tam kan viskozite ölçümlerine sahip olduklarını ve bunun sonuçları etkilemiş olabileceğini belirtiyorlar.

Çalışmanın, kullanılan alkali suyu da sağlayan Essentia Water tarafından desteklendiğini belirtmekte fayda var.

Önerilen Alkali suyun günlük alım miktarı

Alkali suyun sağlığa faydalarını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığından, sağlığı iyileştiren önerilen bir miktar yoktur.

Ancak alkali su içmeye başlamak istiyorsanız, düşük bir alımla başlayın ve kademeli olarak artırın. Bu, yüksek alkali suyun aşındırıcı etkilerini azaltabilir.

Alkali Diyeti Nedir?

Fenton’un araştırması, alkali diyetin “modern diyetin yarattığı asit durumunu” düzeltmeye teşvik edildiğini söyledi.

Daha fazla taze meyve ve sebze ve azaltılmış protein alımı içerir.

Yazarlar, “Alkali diyetin pazarlanması sadece bir diyeti değil, aynı zamanda web siteleri, kitaplar ve videolar dahil olmak üzere hemen hemen her medya aracı aracılığıyla ilgili takviyelerin ve su alkalileştirici makinelerin satışını da teşvik ediyor” diye yazdı.

Çevre ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir inceleme, alkali diyetin bazı faydaları olabileceği sonucuna varmıştır.

Araştırmacılar, meyve ve sebzelerin, kemik ve kas sağlığı için olası faydalarla birlikte sodyum ve potasyum arasındaki dengeyi iyileştirebilecek negatif bir asit yüküne sahip olduğunu söylüyor. Bu, yüksek tansiyon, felç ve diğer kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Şiddetli metabolik asidozlu çocuklar düşük büyüme hormonu seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve bu da boy kısalığına neden olabilir. Alkali diyet, duyarlı kişilerde düşük büyüme hormonu ile ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.

Alkali bir diyet de hücrelerde Magnezyum’u artırıyor gibi görünüyor. Magnezyum da D vitaminini aktive etmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu bulguların hiçbiri özellikle alkali su ile ilgili değildir.

Alkali Su & Uzun Yaşam

2016 yılında yayınlanan bir araştırma, 3 yıllık bir süre boyunca 150 farede alkali su tüketmenin etkisini inceledi.

Sonuçlar, alkali su içenlerin daha uzun ömürlü olduğuna dair işaretler olduğunu, başka bir deyişle daha az yaşlandıklarını ve daha uzun yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu önerdi.

Çalışılan grupların kalplerinde, karaciğerlerinde, böbreklerinde, beyinlerinde veya bağırsaklarında önemli bir farklılık görülmedi ve herhangi bir hasar meydana gelmedi, ancak farelerin ve organlarının yaşlarında farklılıklar vardı.

Alkali su kilo vermeyi hızlandırır mı?

Alkali su, genel sağlık ve metabolizma için hiçbir fayda göstermemiştir.

Dengeli veya yönetilen bir diyetin parçası olarak kalori eklemeyecek olsa da, alkali suyu bağımsız bir kilo verme çaresi olarak destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Riskler

Çok alkali olan içme suyunun olumsuz etkileri olabilir.

Alkali su, alkali diyet ve kanser arasındaki bağlantıyı inceleyen araştırmacılar, insanları önemli besinleri içeren gıdalardan kaçınmaya teşvik ettiği için alkali diyetin zararlı olabileceğini söyledi.

“Kanserin önlenmesi veya tedavisi için halka alkali diyet ve alkali suyun tanıtımının haklı olmadığı” sonucuna vardılar.

Olası sorunlar

Suyun pH'ı muhtemelen sağlık için fazla bir fark yaratmaz.
Suyun pH’ı muhtemelen sağlık için fazla bir fark yaratmaz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çok fazla asidin aşındırıcı olduğu gibi çok fazla alkalinin de aşındırıcı olduğunu belirtiyor.

2001 yılında bilim adamları, farklı yaşam evrelerindeki farelerin bir yıl boyunca pH 11.2 veya pH 12 olan alkali su tükettiği bir çalışmanın ardından bulgularını yayınladılar.

Deneyin sonunda, sıçanlar kilo vermiş veya büyümede gecikme yaşamış ve dişi sıçanların tüyleri yamalar halinde ince ve donuk görünüyordu. Bazı sıçanların ağız mukozasında renk değişikliği vardı.

BMJ’de yayınlanan inceleme, inceledikleri alkali su çalışmaları arasında “hiçbirinin […] alkali suyun sağlığı desteklediğini öne süren promosyonları desteklemediğini” buldu.

Alkali içme suyu nasıl yapılır

İyonlaştırıcı adı verilen makineler suyu alkali yapar, ancak bunlar pahalıdır.

Şişelenmiş maden suyu nötr veya hafif alkali olma eğilimindedir. Bazı üreticiler şişelenmiş sularının pH seviyesini belirtebilir.

Köpüklü sular asidiktir. Karbonasyon, pH’ı düşüren ve asitliği artıran karbondioksiti ortaya çıkarır.

Biocera Alkali filtresi ile alkali su elde edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.