Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Çok fazla su içerseniz ne olur?

Çok fazla su içerseniz ne olur?

Vücuttaki her hücrenin düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, çok fazla içmek su zehirlenmesine ve ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Kazayla çok fazla su içmek zordur, ancak genellikle spor etkinlikleri veya yoğun antrenmanlar sırasında aşırı sıvı alımının bir sonucu olarak olabilir.

Su zehirlenmesinin belirtileri geneldir – kafa karışıklığı, oryantasyon bozukluğu, mide bulantısı ve kusmayı içerebilir.

Nadir durumlarda, su zehirlenmesi beyinde şişmeye neden olabilir ve ölümcül olabilir.

Bu makalede su zehirlenmesinin belirtileri, nedenleri ve etkileri anlatılmaktadır. Ayrıca bir kişinin her gün ne kadar su içmesi gerektiğine de bakar.

Su zehirlenmesi nedir?

Bir kişi çok fazla su içerse su zehirlenmesi yaşayabilir.
Bir kişi çok fazla su içerse su zehirlenmesi yaşayabilir.

Su zehirlenmesi olarak da bilinen su zehirlenmesi, çok fazla su içmenin neden olduğu beyin fonksiyonunun bozulmasıdır.

Bunu yapmak kandaki su miktarını arttırır. Bu, kandaki elektrolitleri, özellikle sodyumu seyreltebilir.

Sodyum seviyeleri litre başına 135 milimolün (mmol/l) altına düşerse, doktorlar konuyu hiponatremi olarak adlandırır.

Sodyum, hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Aşırı su tüketimi nedeniyle sodyum seviyeleri düştüğünde, sıvılar hücrelerin dışından içine doğru hareket ederek şişmelerine neden olur.

Bu beyin hücrelerine olduğunda, tehlikeli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir.

Alt satır: Su zehirlenmesi, çok fazla su içmekten kaynaklanır. Fazla su, kandaki sodyumu seyreltir ve sıvıların hücrelerin içinde hareket ederek şişmelerine neden olur.

Fazla su içmenin zararları

Bir kişi aşırı miktarda su tükettiğinde ve beynindeki hücreler şişmeye başladığında, kafatasının içindeki basınç artar. Bu, aşağıdakileri içeren su zehirlenmesinin ilk belirtilerine neden olur:

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Şiddetli su zehirlenmesi vakaları daha ciddi semptomlara neden olabilir, örneğin:

  • Uyuşukluk
  • Kas zayıflığı veya kramp
  • Artan kan basıncı
  • Çift görme
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • Duyusal bilgileri tanımlayamama
  • Nefes almada zorluk

Beyinde sıvı birikmesine serebral ödem denir. Bu, beyin sapını etkileyebilir ve merkezi sinir sistemi işlev bozukluğuna neden olabilir.

Ağır vakalarda su zehirlenmesi nöbetlere, beyin hasarına, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Alt satır: Çok fazla su içmek kafatasının içindeki basıncı artırabilir. Bu, çeşitli semptomlara neden olabilir ve ciddi vakalarda ölümcül olabilir.

Su zehirlenmesine ne sebep olabilir?

Su zehirlenmesi nadirdir ve kazara çok fazla su tüketmek çok zordur. Bununla birlikte, olabilir – aşırı su alımı nedeniyle çok sayıda tıbbi ölüm raporu vardır.

Su zehirlenmesi en yaygın olarak spor etkinliklerine veya dayanıklılık antrenmanlarına katılan veya çeşitli zihinsel sağlık koşullarına sahip kişileri etkiler.

Spor etkinlikleri

Su zehirlenmesi özellikle dayanıklılık sporcuları arasında yaygındır. Bir kişi elektrolit kayıplarını doğru bir şekilde hesaba katmadan çok su içerse olabilir.

Bu nedenle, hiponatremi genellikle büyük spor etkinlikleri sırasında ortaya çıkar.

Bir çalışmanın yazarlarının bildirdiği gibi, 2002 Boston Maratonu’ndaki 488 katılımcıdan %13’ünde hiponatremi semptomları ve %0.06’sında kritik hiponatremi vardı ve sodyum seviyeleri 120 mmol/l’den düşüktü.

Bu olaylarda su zehirlenmesi vakaları ölümle sonuçlanmıştır. Bir vaka, bir maratondan sonra yere yığılan bir koşucuyla ilgiliydi.

Uygun olmayan şekilde rehidre edildiği için sodyum seviyeleri 130 mmol/l’nin altına düştü. Koşucu daha sonra beyninde hidrosefali olarak bilinen su ve beyin sapında ölümüne neden olan bir fıtık geliştirdi.

Askeri eğitim

Bir tıbbi rapor, eğitim sırasında çok fazla su içtikten sonra hiponatremi geliştiren 17 askeri tanımladı. Normal aralık 135-145 mmol/l iken kan sodyum seviyeleri 115-130 mmol/l idi.

Başka bir rapora göre, hiponatremi ve beyin ödemi nedeniyle üç asker öldü. Bu ölümler, sadece birkaç saat içinde 5 litreden fazla su içmekle ilişkilendirildi.

Hiponatreminin semptomları dehidratasyon semptomları olarak yanlış yorumlanabilir. Bir rapora göre, yanlış bir dehidrasyon ve sıcak çarpması teşhisi konan bir asker, rehidrasyon çabaları sonucunda su zehirlenmesinden öldü.

Ruh sağlığı koşulları

Psikojenik polidipsi olarak da adlandırılan kompulsif su içme, çeşitli zihinsel sağlık durumlarının bir belirtisi olabilir.

En çok şizofreni hastaları arasında yaygındır, ancak duygulanım bozuklukları, psikoz ve kişilik bozuklukları olan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Alt satır: Su zehirlenmesi hayatı tehdit edici olabilir ve en çok antrenman yapan askerler, dayanıklılık sporcuları ve şizofreni hastaları arasında yaygındır.

Ölümcül olabilir mi?

Yanlışlıkla çok fazla su tüketmek zordur. Bununla birlikte, olabilir ve aşırı su alımı nedeniyle çok sayıda ölüm raporu vardır.

Su zehirlenmesinden ölüm riski taşıyan kişiler, dayanıklılık sporları etkinliklerine veya askeri eğitimlere katılma eğilimindedir. Her ikisini de yapmayan bir kişinin çok fazla su içmekten ölmesi pek olası değildir.

Ne kadar su çok fazla?

Aşırı hidrasyon ve su zehirlenmesi, bir kişi böbreklerinin idrar yoluyla atabileceğinden daha fazla su içtiğinde meydana gelir.

Su miktarı tek faktör değildir – zaman da bir rol oynar.

2013 yılında yapılan bir çalışmada alıntılanan rakamlara göre, böbrekler günde yaklaşık 20-28 litre suyu atabilir, ancak saatte 0,8 ila 1,0 litreden fazlasını alamazlar.

Hiponatremiyi önlemek için, ortadan kaldırabileceklerinden daha fazla su içerek böbrekleri geçmemek önemlidir.

Çalışmanın yazarları, belirli bir süre tahmini vermeseler de, bir kişinin kısa sürede 3-4 litre su içmesi durumunda hiponatremi semptomlarının gelişebileceğini bildirmektedir.

Bir vaka raporuna göre, askerler saatte en az 2 litre (1,9 litre) su tükettikten sonra semptomlar geliştirdiler.

Başka bir rapor Güvenilir Kaynak, birkaç saat içinde 5 litreden fazla içtikten sonra hiponatreminin gelişimini açıklar.

Su zehirlenmesi ve uzun süreli hiponatremi, 3 saatte 6 litre su içen, aksi halde sağlıklı olan 22 yaşındaki bir mahkûmda da meydana geldi.

Son olarak, bir rapora göre, 9 yaşındaki bir kız çocuğu 1-2 saat içinde 3,6 litre su tükettikten sonra su zehirlenmesi geliştirdi.

Alt satır: Böbrekler günde 20-28 litre suyu çıkarabilir, ancak saatte 0,8 ila 1,0 litreden fazla atamazlar. Bundan daha fazla içmek zararlı olabilir.

Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, bir kişinin her gün ne kadar su içmesi gerektiğine dair resmi bir yönerge yoktur.

Doğru miktar, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, iklim ve emzirip emzirmeme gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

2004 yılında Ulusal Tıp Akademisi, 19-30 yaş arası kadınların günde yaklaşık 2,7 litre ve aynı yaştaki erkeklerin günde yaklaşık 3,7 litre tüketmesini tavsiye etti.

Bazı insanlar hala günde sekiz adet 8 ons bardak su içilmesini öneren 8×8 kuralına uyuyor. Ancak, bu araştırmaya dayalı değildi.

Susuzluğa güvenmek herkes için işe yaramayabilir. Örneğin sporcular, yaşlı yetişkinler ve hamile kadınların her gün daha fazla su içmesi gerekebilir.

Doğru miktarı tahmin etmek için kalorileri dikkate almak yardımcı olabilir. Bir kişinin günde 2.000 kaloriye ihtiyacı varsa, günde 2.000 mililitre su da tüketmesi gerekir.

Özet

Çok fazla su içmek su zehirlenmesine neden olabilir. Bu nadirdir ve dayanıklılık sporcuları ve askerler arasında gelişme eğilimindedir.

Ne kadar su içileceğine dair resmi bir yönerge yoktur. Su zehirlenmesini önlemek için, bazı kaynaklar saatte 0,8 ila 1,0 litreden fazla su içilmemesini önermektedir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.