Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Su arıtma tavsiye & Su arıtma arıza çözümleri

Galiparduc.com'a hoş geldiniz, su arıtma sistemleri üzerine yoğunlaşmış öncü bir bilgi platformu. Teknik ve bilimsel düzeyde ayrıntılı bilgilere, geniş kapsamlı su arıtma arıza, tamir ve çözüm önerilerine ulaşabileceğiniz bu platformda, su arıtma sistemlerine dair her türlü sorununuzun çözümüne ışık tutacak bilgileri bulabilirsiniz. "Soru Sor" bölümünden su arıtma arızaları ve problemleri hakkında sorularınızı paylaşabilir, uzman teknisyenlerimizin hızlı ve doğru çözüm önerilerini alabilirsiniz. Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için buradayız.

Bir Soru Sor

Es Son Haberler ve Güncellemeler

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

FilmTec™ Ters Ozmoz Membranlarının Temel Özellikleri

FilmTec™ Ters Ozmoz Membranlarının Temel Özellikleri

Ters ozmoz teknolojisi, su arıtma süreçlerinde sıklıkla karşımıza çıkan gelişmiş bir yöntemdir. FilmTec™ elemanları ise bu alandaki başarılı uygulamalardan biridir. ...

Aldicarb Kullanımı, Etkileri ve Arıtma Yöntemleri

Aldicarb Kullanımı, Etkileri ve Arıtma Yöntemleri

Aldicarb, Temik® ve SmartBox® ticari isimleri altında pazarlanan, patates, turunçgiller, pamuk, soya, fıstık ve tütün ürünlerinde nematod, böcek ve akarları ...

Aktif Karbonun Su ve Hava Arıtımındaki Rolü

Aktif Karbonun Su ve Hava Arıtımındaki Rolü

Aktif karbon, endüstriyel ve evsel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir adsorban maddedir. Kimyasalların arıtılmasında oynadığı bu kritik rol, aktif karbonun ...

Sorunuz nedir?
 1. merhaba hocam, evet 150-180 ve 200 GPD olarak normal membran kaplarına uygun membranlar vardır. Bu seriler için marka aramanıza gerek yok zaten çok çeşitliliği yok, vontron olarak 150 GPD mevcut bu markaya bakabilirsiniz, Pallas marka da var bu markaya da bakabilirsiniz.

  merhaba hocam, evet 150-180 ve 200 GPD olarak normal membran kaplarına uygun membranlar vardır. Bu seriler için marka aramanıza gerek yok zaten çok çeşitliliği yok, vontron olarak 150 GPD mevcut bu markaya bakabilirsiniz, Pallas marka da var bu markaya da bakabilirsiniz.

  Daha az gör
 2. Filtreler yeni değiştiğinde ve cihazı ilk kullanımlarda siyah sular kullanılan karbonların niteliğine göre siyah suların gelmesi normaldir. Örneğin asitle yıkanmış karbonların kül oranı daha düşüktür ve 1,2 litre su alınca siyah su gelme olayı durur. bazı karbonların kül oranı yüksek olur ve siyah sDevamını oku

  Filtreler yeni değiştiğinde ve cihazı ilk kullanımlarda siyah sular kullanılan karbonların niteliğine göre siyah suların gelmesi normaldir. Örneğin asitle yıkanmış karbonların kül oranı daha düşüktür ve 1,2 litre su alınca siyah su gelme olayı durur. bazı karbonların kül oranı yüksek olur ve siyah su gelme olayı biraz uzun sürebilir.

  Filtre değişimlerini yaparken karbon filtrelerini 5 dakika boyunca direk giriş suyunu bağlayın ve boşa akıtıp sonra cihaza takmanızı öneririm, siyah su gelme olayını %90 azaltır. Yıkama yapmadan taktıysanız da 2-3 tank suyu kullanmadan doldur boşalt yapınız siyah su olayı kaybolur. bu işlemden sonra bir kaç gün ilk aldığınız su da hala siyahlık varsa bunu kullanmayın 1,2 bardak akıtıp sonra suyunuzu kullanın, siyah su olayı eninde sonunda yok olacaktır.

  Filtreleri ilk kullanımda yıkamamanız membrana direkt zarar vermez ama yıkanması bu filtrelerden sonraki temas ettiği hortum, membran ve membran kabı vb. malzemelerde siyah kirliliğe neden olur ama membrana direkt zararı olmaz.

  Tavsiyeler:

  3 gün ve daha uzun süre hiç kullanmadığınız arıtma cihazını da direkt kullanmayın tanktaki suyu boşa akıtıp suyu yenilemeniz gereklidir.

  Filtrelerinizin değişim zamanlarını takip edin örneğin yılda bir değişim yapıyorsanız muhakkak değişikliği yapın daha uzun süreler kullanmayın. zamanında değişim yapılmayan su arıtma cihazları sağlık açısından zararlı hale gelebilir.

  Filtre türüne göre değişim zamanları

  Sediment çamur filtreleri; 3-6 ay

  Karbon filtreler; 9-12 ay

  Membran filtreler; ortalama 4 yıldır ama membran filtreler verim değerime göre hesaplanıp değişim önerilir. membran verimi hesaplaması şu şekildedir.

  Örnek: 

  şebeke suyu: 300 ppm olsun

  membran çıkış temiz su: 10 ppm olsun

  300-10=290

  290/300= 0,966

  0,96×100= 96,6 yapar yani membran verimi %96,6 demektir.

  Verim %90 ve altına düştüğünde membran değişim zamanı gelmiş demektir.

  Daha az gör
 3. Orp havayla temas ettiği sürece belirli bir süre sonra düşmeye başlar, cihazda ölçüm tamamlandığına dair bir uyarı (Genelde Ready gibi yazı belirir) çıkması gerekiyor normalde. Orp'li suyu bardağa doldurduğunuz an tüketmeniz gerekli bekledikçe antioksidan etkisi azalır. Sizdeki düşüşün nedeni de buDevamını oku

  Orp havayla temas ettiği sürece belirli bir süre sonra düşmeye başlar, cihazda ölçüm tamamlandığına dair bir uyarı (Genelde Ready gibi yazı belirir) çıkması gerekiyor normalde. Orp’li suyu bardağa doldurduğunuz an tüketmeniz gerekli bekledikçe antioksidan etkisi azalır. Sizdeki düşüşün nedeni de bu hocam.

  Daha az gör
 4. TDS aynı zamanda suyun sıcaklık durumuna, şebeke suyunun niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Daha soğuk sularda TDS düşük olur, Mineral yönünden zayıf olan şebeke sularında da TDS ve pH düşük olur. Biocera filtre yaklaşık olarak 3 ila 6 kat nadiren 10 kat TDS değerini suyun sıcaklığına göre yükDevamını oku

  TDS aynı zamanda suyun sıcaklık durumuna, şebeke suyunun niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Daha soğuk sularda TDS düşük olur, Mineral yönünden zayıf olan şebeke sularında da TDS ve pH düşük olur. Biocera filtre yaklaşık olarak 3 ila 6 kat nadiren 10 kat TDS değerini suyun sıcaklığına göre yükseltir (suyun sıcaklığı en büyük etkenlerden birisidir, sıcak sular daha çok çözünmesini sağlar filtrenin). Örneğin sizin membran çıkış değeri 3 ppm ise 9-18 arası bir değer verir Biocera filtre. Bu nedenlerden kaynaklı Biocera’nın sabit bir TDS değeri yoktur. Bioceralarda son zamanlarda pH yönünden sorunlar var ama TDS yönünden bir sıkıntı olduğunu henüz gözlemlemedim. Birde ilk kullanımlarda aldığınız değerler sağlıklı değerler olmaz yaklaşık ilk kullanımdan 5-6 gün sonra ölçümleri yapmak en sağlıklı olanıdır.

  Daha az gör
 5. Kaynak linkteki çalışmada, alkali ve nötr içme suyu alımını takiben bağırsak mikrobiyal topluluğundaki olası bileşimsel değişiklikleri ve genç sağlıklı yetişkinlerin glikoz regülasyonunu araştırmıştır. Kaynak linkteki çalışma, alkaliye karşı nötr içme suyunun sağlıklı erkek gönüllülerin bağırsak mikDevamını oku

  Kaynak linkteki çalışmada, alkali ve nötr içme suyu alımını takiben bağırsak mikrobiyal topluluğundaki olası bileşimsel değişiklikleri ve genç sağlıklı yetişkinlerin glikoz regülasyonunu araştırmıştır.

  Kaynak linkteki çalışma, alkaliye karşı nötr içme suyunun sağlıklı erkek gönüllülerin bağırsak mikrobiyotası bileşimi, glukoz regülasyonu veya inflamatuar durumu üzerinde herhangi bir farklı etki göstermedi. Ancak, içme suyu pH’ındaki varyasyonun ev sahibinin bağırsak mikrobiyotası veya fizyolojisi üzerinde herhangi bir etkisini kesin olarak dışlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır. Müdahale içindeki mikrobiyota bileşimindeki değişikliklerin analizleri, alışılmış içme alışkanlıklarındaki nicel veya nitel değişikliklerin olası bir etkisini gösterdi ve bu, daha fazla deneysel açıklamaya ihtiyaç duyar.

  Daha az gör
 6. Bu cevap düzenlendi.

  Kullandığınız 20 inc reçine 1 günde doyuma ulaşacağı için tuzlu suyla yıkama yapmanız gerekir (her gün tuzlu su ile reçineyi bir kullanıcı yıkama yapamaz) bu şekilde kireçten kurtulamazsınız kireçten kesin kurtulmak için en az 8-10 litrelik reçine haznesi olan ve haftada bir otomatik yıkamaya prograDevamını oku

  Kullandığınız 20 inc reçine 1 günde doyuma ulaşacağı için tuzlu suyla yıkama yapmanız gerekir (her gün tuzlu su ile reçineyi bir kullanıcı yıkama yapamaz) bu şekilde kireçten kurtulamazsınız kireçten kesin kurtulmak için en az 8-10 litrelik reçine haznesi olan ve haftada bir otomatik yıkamaya programlı bir su yumuşatma sistemi kullanırsanız kireç problemlerinden kesin olarak kurtulursunuz. Su yumuşatma sistemlerinin kabinet şeklinde olanları daha az yer kaplar ve fiyatları biraz daha uygun olabilir, kabinetli yumuşatma diye arama yaparsanız Google üzerinden bulabilirsiniz. Şuan kullandığınız sistem sediment sayesinde sadece tortu işlemini yerine getirir diğer iki filtreniz boşuna kullanmış olursunuz. sisteminizde sadece tortu 5 mikron sediment kalsın diğer ikisini söküp atın boşuna kullanmayın, sediment sonrası da kabinetli yumuşatma sistemi taktırın.

  Daha az gör
 7. 1000cc flow takarsanız atık suyunuz çok fazla olur ve membranda yeterli basıncı sağlayamazsınız. 1000cc takmanız size fayda getirmez, atığa atılan suyu hesapladığınızda membran maliyetini geçer. 75 lik için şuan maksimum 550 kullanın, maksimum derken şebeke suyu TDS değeriniz 600 ve üzerinde ise terDevamını oku

  1000cc flow takarsanız atık suyunuz çok fazla olur ve membranda yeterli basıncı sağlayamazsınız. 1000cc takmanız size fayda getirmez, atığa atılan suyu hesapladığınızda membran maliyetini geçer. 75 lik için şuan maksimum 550 kullanın, maksimum derken şebeke suyu TDS değeriniz 600 ve üzerinde ise tercih edebilirsiniz büyük flow. 400-500 tds sular için 420cc yeterlidir, 300 tds ve altı sular için de 300cc flow kullanabilirsiniz.

  flowlar da ki yani atık kısıcılarda ki numaralar dakikada attığı suyun miktarını cc cinsinden verir. örneğin 1000cc flow en az dakikada 1 litre su atar.

  Daha az gör
 8. Sistemi Takın ve en az 3 tank suyu boşa akıtın sonra suda koku yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer koku varsa filtreleri komple yenileyin.

  Sistemi Takın ve en az 3 tank suyu boşa akıtın sonra suda koku yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer koku varsa filtreleri komple yenileyin.

  Daha az gör
 9. 2. bir membran mı taktınız, şayet öyleyse membran basıncı düşeceği için yüksek TDS'li şebeke suyunda tds yükselmesi olabilir. 2. membranı iptal ettiğinizde sorun düzelecektir. (iptal etmek istemiyorsanız yüksek kapasiteli pompa ilave etmeniz gereklidir. 24 volt 300 GPD pompalardan, pompa takacaksanıDevamını oku

  2. bir membran mı taktınız, şayet öyleyse membran basıncı düşeceği için yüksek TDS’li şebeke suyunda tds yükselmesi olabilir. 2. membranı iptal ettiğinizde sorun düzelecektir. (iptal etmek istemiyorsanız yüksek kapasiteli pompa ilave etmeniz gereklidir. 24 volt 300 GPD pompalardan, pompa takacaksanız pompanın adaptörünü de yüksek amperli ile değiştirmeniz gereklidir. 4-5 amper adaptör yeterlidir. Yüksek TDS’li sularda 1000ppm ve fazla ise Filmtec de dahil normal TW, BW serileri olmaz, bu tür sular için HF serisi membranlar tercih etmek daha doğru olur. 2. membranı tam olarak nasıl bağlandığınızı detaylı anlatırsanız hatta varsa resim yüklerseniz yanlışlık varsa tekrar değerlendirebiliriz hocam.

  Daha az gör
 10. Su arıtma cihazlarında kullanılan ozmoz su tankının havası, tankın kapasitesine göre değişir. Genel olarak, boş tanklarda hava basıncı 7-10 psi arasındadır, fabrikadan 7psi olarak gelmektedir. (bu tüm tanklar için geçerlidir. 6,8,12,20,25,40,80,100,150 litre) dolu tanklarda ise 35-60 psi arasında olDevamını oku

  Su arıtma cihazlarında kullanılan ozmoz su tankının havası, tankın kapasitesine göre değişir. Genel olarak, boş tanklarda hava basıncı 7-10 psi arasındadır, fabrikadan 7psi olarak gelmektedir. (bu tüm tanklar için geçerlidir. 6,8,12,20,25,40,80,100,150 litre) dolu tanklarda ise 35-60 psi arasında olup dolu iken maksimum 100psi olmalıdır. Tankın hava basıncı, tankın içindeki suyun basıncını dengelemek ve suyun tanktan düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için önemlidir. Tankın hava basıncı çok düşükse, su tanktan yavaş akabilir veya hiç akmayabilir. Tankın hava basıncı çok yüksekse, su tanktan hızlı akabilir ve tankın patlamasına neden olabilir.

  Tankın hava basıncını kontrol etmek için, bir basınç ölçer kullanabilirsiniz. Basınç ölçeri tankın hava girişine takın ve hava basıncını okuyun. Hava basıncı, önerilen aralıklarda değilse, basıncı ayarlamak için bir hava pompası kullanın.

  Tankın hava basıncını düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde ayarlamak, su arıtma cihazınızın verimliliğini ve uzun ömürlülüğünü sağlamak için önemlidir.

  Daha az gör
 11. 10 inc uzunluğunda ve 2 inc kalınlıkta olan Biocera filtrenin 800 galon yani 3000 litre kullanım kapasitesi vardır. 3 ton suyu filtreden geçirdiğinde yenilemen gereklidir. Biocera filtre değişimi için en uygun seçenek ph, tds ve orp değerlerini ölçerekten de anlayabilirsiniz. Biocera filtreye girenDevamını oku

  10 inc uzunluğunda ve 2 inc kalınlıkta olan Biocera filtrenin 800 galon yani 3000 litre kullanım kapasitesi vardır. 3 ton suyu filtreden geçirdiğinde yenilemen gereklidir. Biocera filtre değişimi için en uygun seçenek ph, tds ve orp değerlerini ölçerekten de anlayabilirsiniz. Biocera filtreye giren suyun ph, tds ve orp değeri ve Biocera’dan çıkan suyun ph, tds, orp değerlerini karşılaştırın çıkan sonuçlar size yeterliyse kullanıma devam edebilirsiniz.

  Daha az gör
 12. Bu cevap düzenlendi.

  Şatof valfli sistemlerde şatof kesme basıncı ile yüksek basınç kesme basıncı bazen uyumsuz oluyor. Sizin yaşadığınız arıza durumu da bundan kaynaklıdır. şatof valf arıtmayı erken kestiği için bazen pompanız hiç stop etmez, bazen de anlattığınız gibi çok geç devreye girer. siz yüksek basınç siviciniDevamını oku

  Şatof valfli sistemlerde şatof kesme basıncı ile yüksek basınç kesme basıncı bazen uyumsuz oluyor. Sizin yaşadığınız arıza durumu da bundan kaynaklıdır. şatof valf arıtmayı erken kestiği için bazen pompanız hiç stop etmez, bazen de anlattığınız gibi çok geç devreye girer. siz yüksek basınç sivicini arızalı diye değiştirmişsiniz ama sorununuz şatof kaynaklıdır. şatof değişikliğinde sorun ortadan kalkacaktır. Kesin çözüm için; Şatof yerine selenoid valf kullanın hem atık su tasarrufu yaparsınız hem de bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız. Şatof valf ile ilgili bilgiler;

  Şatof Valf Arızaları Diğer adıyla Shut-Off Valf Arızaları

  1-Su arıtma cihazı çok su vermeye başladıysa şatof arızası olabilir şatof valfin bir tarafından şebeke suyu diğer tarafından arıtılmış su geçtiği için ortadaki zar yırtıldığında sular karışmış olur ve arıtma suyu debisi artar ve suyun kalitesi düşer.

  2-Su arıtma cihazınız su alırken bazen ses yapıyorsa örneğin titreşim gibi tırıldı ve inleme sesi gibi ses yapıyorsa şatof valften kaynaklıdır böyle bir durumda şatof valf değiştirilmeli şatof bu sesi genelde şebeke suyu basınç yüksekliğinden kaynaklıda zamanla sık sık yapmaktadır. Şebeke suyu basıncınız yüksek ise 70 PSI ayarında bir basınç düşürücü su arıtma cihazı girişine takınız. 3- Pompalı su arıtma cihazlarında şatof valfler bazen erken ya da geç keser ve pompanın devamlı devrede kalmasını ya da geç devreye girmesine neden olur. pompalı cihazlarda şatof yerine selenoid valf kullanmanızı tavsiye ederim.

  4-Atık su hiç durmuyorsa bu sorunda genelde şatof valften kaynaklıdır. Şatof tank dolduğunda kendini kapatmıyorsa atık su hiç durmaz aşağıdaki resimde örnek bir şatof valf çalışma ve bağlantı şeması var.

  Şatof valf çalışma ve bağlantı şekliŞatof Çalışma Prensibi

  Şatof nasıl çalışır

  Şatof valf bağlantı resmine baktığımızda bir taraftan (IN) yazan yerden şebeke suyu geçiyor IN’nin hemen alt kısmından ise arıtılmış su geçiyor. Membrandan gelen arıtılmış su tanka doğru gider tanka sıkışan su zamanla şatof valfin ortasında bulunan (kahve renkli kısım) kapama zarı devre girer arıtılmış su kısmında basınç arttıkça zarı şebeke suyu tarafına doğru yiter ta ki arıtılmış su basınç kuvveti şebeke tarafındaki basınç gücünü gecene kadar zarı temiz su şebeke tarafına tamamen yiter ve şebeke suyunun membrana gitmesini bu sayede engeller membrana su gelmediği içinde arıtma işlemi durur ve atık su kesilir.

  Kullanıcı arıtma çeşmesinden su aldığında bu sefer arıtılmış su tarafındaki basınç düşecektir ve zar tekrar açılacaktır bu sayede eksiltilen su tekrar cihaz devreye girerek tamamlanacaktır. Şatof valf çalışma mantığı kısaca budur.

  Bazı durumlarda şebeke suyu basıncı çok kuvvetli olur ve arıtılmış su basıncı şebeke basıncını yenemez ve şatofun kapatmasını engeller böyle bir durumda arıtma cihazı devamlı devrede kalır ve zamanla ortalama 1-3 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE MEMBRAN FİLTRESİNİ DEFORME EDER ve atık su hiç durmadığı için yüksek su faturalarına maruz kalırsınız şatof arızaları önemlidir. Maliyeti 20-40 lira arasında değişin bu parçayı mümkünse her membran değişimlerinde yenilenmesinde fayda vardır.

  Shut-Off Valf Nasıl Bağlanır.

  Arıtma cihazının su tankı dolduğunda membran fitrenin giriş suyunu kapatan shut-off valf bağlantısı nasıl olur alttaki resmi inceleyerek bunu görebilirsiniz. Shut-Off Valf Bağlantısı

  Su Arıtma Cihazı 24 Volt Selenoid Valf Bağlantı Şeması.

  5 asamali pompali SELENOID valfli housing tipi su aritma baglanti semasi scaled

  5 Aşama Housing Tipi POMPALI VE SELENOİD valfli Bağlantı Çizimi

  Daha az gör