Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorular ve Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Güvenlik sorusunun cevabını giriniz. Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Üzgünüz, soru sorma yetkiniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Su arıtma tavsiye & Su arıtma arıza çözümleri

Su arıtma cihazları hakkında teknik ve bilimsel bilgilerin yer aldığı, su arıtma arıza, tamir ve çözüm önerilerinin bulunduğu kişisel blog sitesi galiparduc.com web sitesine HOŞGELDİNİZ... Soru sor kısmından su arıtma arızaları ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sizlere doğru çözümleri hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.

Soru Sor - Sorunuz Nedir
 1. Hiç duş almasaydınız ne olurdu? Buna bir şekilde cevap verebilirim. 2 aydan fazla bir süredir duş almadan gittim. Ayrıca aylardır duş almayan insanların yanındaydım. Kesinlikle koklamaya başlarsınız. Kendimi kırdığımı söylerdim. Arabanızda yaşıyorsanız, arabanız ve içindeki her şey bu kokuyu almayaDevamını oku

  Buna bir şekilde cevap verebilirim. 2 aydan fazla bir süredir duş almadan gittim. Ayrıca aylardır duş almayan insanların yanındaydım. Kesinlikle koklamaya başlarsınız. Kendimi kırdığımı söylerdim. Arabanızda yaşıyorsanız, arabanız ve içindeki her şey bu kokuyu almaya başlar. Genellikle kendiniz koklayamazsınız ama ben küflü ölü deri kokan diğer insanların arabalarında bulundum.

  Cildiniz, cildinizi çizdiğiniz ve tırnaklarınızda kir ve yağlar aldığınız noktaya kadar çok kirli olmaya başlar. Biliyorum, brüt. Cildiniz tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan yaralar gibi küçük sivilce alır. Sonunda giderler. Neredeyse vücudunuz duşa uyum sağlamış gibi.
  Şimdi, eğer saçlarınız varsa, bu başka bir hikaye. Tıkanmış gözenekleri ve hepsini elde edersiniz, ancak saçınızda çok fazla kir ve yağ toplarsınız. Saçlarınız donuk bir görünüm kazanır ve uzunsa matlaşabilir. Sonunda saçlarımı yıkadığımda, köpürtücü bile alamadım. Bunu yaptığımda, 3 yıkamadan sonra, kabarcıklar kir rengindeydi. lol Şizofreni hastası bazı insanlar genellikle duş almamaktan kaynaklanan bu hijyen sorunlarına sahiptir.
  Çok şey yılın zamanına bağlıdır. Yaz aylarında daha da kötüdür. Parmak arası terlik giyerseniz, ayaklarınız oldukça hale gelir. Benimkinin ayak bileklerimin arkasında bir kir tabakası olurdu. Söylemeliyim ki, dünyadaki en iyi duygulardan biri, benzin istasyonundaki lavaboda ayaklarımı yıkamaktı.

  *Birisi benzin istasyonundaki lavaboda ayaklarımı yıkamamın olduğunu söyledi. Hiç benzin istasyonu banyosunda bulundular mı? Her neyse, kendim için bir kuralım var, her zaman yeri bulduğumdan daha iyi bırakıyorum. Buna duşlar için diğer insanların banyoları da dahildir.

  Duş almadığınızda veya kıyafetlerinizi değiştirmediğinizde olan başka bir şey daha eklemeliyim. Bunu yeni öğrendim. Evsiz arkadaşlarımdan birini gördüm ve bana her zaman kaşınan bir adamla takıldığını söylüyordu. Sonra kaşınmaya başladı ve kollarının altında ve karnında küçük kırmızı ısırık izleri vardı. Görünüşe göre BODY LICE! Vücut bitlerini hiç duymamıştım. Duş almadığınızda ve kıyafetlerinizi değiştirmediğinizde olurlar. Geceleri sıcak olduğu yerlerde beslenmeyi severler, bu da kollarınızın altında ve karnınızda kaşıntılı ısırıklarla uyandığınız anlamına gelir. Arkadaşım onları sadece erkeklerin arabasında olmaktan aldı. Çok. Duş almak çok önemlidir.

  Daha az gör
 2. Membran filtre girişine yeterli su geldiğinizden emin misiniz! Membrana su geliyor atık ve temiz hiç gelmiyorsa atık su kısıcınız yani flow kireçlenmeden kaynaklı tıkanmıştır. şayet flow tıkalıysa yeni taktığınız membranı bu şekilde 2 gün kullanmanız membranın bozulması için yeterli bir zamandır. atDevamını oku

  Membran filtre girişine yeterli su geldiğinizden emin misiniz! Membrana su geliyor atık ve temiz hiç gelmiyorsa atık su kısıcınız yani flow kireçlenmeden kaynaklı tıkanmıştır. şayet flow tıkalıysa yeni taktığınız membranı bu şekilde 2 gün kullanmanız membranın bozulması için yeterli bir zamandır. atık su flow çıkışını değil de flowun giriş bölümünü sökün eğer oraya su geliyor flow dan su çıkmıyor ise hem flow hem de yeni bir membran alıp değişim yapınız.

   

  Daha az gör
 3. Bu cevap düzenlendi.

  merhaba hocam öncelikle şunu belirtmek isterim nsf sitesinde geçen hidrotek ile sizin bahsettiğiniz hidrotek aynı firmalar değil gibi görüyorum bunun nedeni orijinal hidrotek sitesindeki membran tasarımı ile Türkiye de web sitesinde bulunan membran filtre tasarımı aynı olmadığını görüyorum hatta TürDevamını oku

  merhaba hocam öncelikle şunu belirtmek isterim nsf sitesinde geçen hidrotek ile sizin bahsettiğiniz hidrotek aynı firmalar değil gibi görüyorum bunun nedeni orijinal hidrotek sitesindeki membran tasarımı ile Türkiye de web sitesinde bulunan membran filtre tasarımı aynı olmadığını görüyorum hatta Türkiye sitesinde membran üzerinde made in usa diye bir ibare görüyorum çin firması olmasına karşı. aşağıda sayfasından aldığım resim bu

  buda üreticinin sitesindeki resmi

  belki de aynı firmada olabilir ama bunları gördüğüm için doğrulama yapamıyorum

  nsf.org de Ningbo Hidrotek Co Ltd. adında bir firma var ve bu firmanın nsf onaylı membranı ve bazı su tank modelleri mevcut nsf sayfası burada Listing Category Search Page | NSF International ve yine bu firmanın sattığı membran görüntüsü de burada mevcut Reverse Osmosis Membrane with NSF (hidrotek.cn) sizin bahsettiğiniz ürünü internet üzerinden inceledim maalesef sadece BioPlus AAA+ Alkali Mineral Filtre içerisindeki taşlar dikkatimi çekti bu taşların nsf sertifikası olduğunu doğruluyorum bu filtre haricinde diğer filtre ve bileşenlerin nsf onaylarını maalesef doğrulayamıyorum. bioplus filtrenin nsf linki şu firma adı altında kayıtlı BioTech Industries 4 adet seramik topu nsf listesinde Listing Category Search Page | NSF International

  • Bio+ Alkaline ball
  • Bio+ Antibacterial ball
  • Bio+ FIR ball
  • Bio+ Tourmaline ball

  Bioplus filtresini üreten firmanın web adresi de burası Alkaline Water Filter Manufacturer & Suppliers in India| BioPlus (biopluswater.in) Biocera filtresine alternatif tercih edebilirsiniz bu filtreyi.

  Daha az gör
 4. Depo dolduğunda ve arıtma stop ettiğinde atık su yavaş yavaş kesilmeye başlar bunun nedeni ise membran filtresinde basınç altında bekleyen suyun atıktan boşalmasıdır. Atık suyun tam kesilmesi 2-4 dakikak sürebilir ama derseniz benim atık suyum hiç kesilmiyor damla damla atıyor sattlerce derseniz o zDevamını oku

  Depo dolduğunda ve arıtma stop ettiğinde atık su yavaş yavaş kesilmeye başlar bunun nedeni ise membran filtresinde basınç altında bekleyen suyun atıktan boşalmasıdır. Atık suyun tam kesilmesi 2-4 dakikak sürebilir ama derseniz benim atık suyum hiç kesilmiyor damla damla atıyor sattlerce derseniz o zaman farklı bir yerde sorun olduğunu gösterir. Bununda iki nedeni olabilir.

  1. Shut-off valf
  2. Çekvalf

  2. seçenek yani çekvalf bozuk ise cihaz şu şekilde çalışması gerekli. diyelim ki çekvalf yavaş yavaş kaçırıyor suyu eğer çekvalf bozuk ise arıtma cihazının pompası ve arıtma cihazı tekrar devreye girmesi gerekir ki bunu zaten sesten anlarsınız. bu ihtimal düşük bir ihtimal anlattığınız duruma göre.

  1. seçenekte ise shut-off valfiniz kaçırma yapıyorsa cihaz devreye girmez ama atık sudan sızıntı şeklinde yada damla damla su çıkar. anlattığınıza göre shut-off valf arızalı gibi duruyor. (eğer cihazınız selenoid valfli ise selenoid valfiniz arızalı olabilir.)

  Başta dediğim gibi 2-4 dakika atıp tamamen kesiliyor ise sorun yoktur.

  Şebeke suyu basınç kaynaklı sorunlar şöyle olabilir. cihaz shut-off valfli ise shut-off valf basınç yükseldiğinde nlık kendini açabilir ve kapatabilir. bu durumun önüne geçmek için ise basınç düşürücü kullanmak gereklidir. pompalı cihazlarda 40 ya da 50 psi lık basınç düşürücü kullanmanız yeterli olaçaktır.

  Daha az gör
 5. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

 6. Hollow Fiber Membran dediğiniz UF yani ultra filtrasyon membranlardır. Ultrafiltrasyon (UF) membran sistemleri, bir ultrafiltrasyon membran gözenek boyutunun 0,01 ila 0,10 mikron aralığında olur bu Ters ozmoz membranlarda 0,0001 dir. UF membranlar bulanıklık giderme, bakteri ve çoğu virüsleri gidereDevamını oku

  Hollow Fiber Membran dediğiniz UF yani ultra filtrasyon membranlardır.

  Ultrafiltrasyon (UF) membran sistemleri, bir ultrafiltrasyon membran gözenek boyutunun 0,01 ila 0,10 mikron aralığında olur bu Ters ozmoz membranlarda 0,0001 dir.

  UF membranlar bulanıklık giderme, bakteri ve çoğu virüsleri giderebilir. yani askıda katı maddeleri, bakterileri, virüsleri ve patojenleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir ama ters ozmoz sistemi kadar güvenli değildir.

  Tuz,Kalsiyum,Nitrat,arsenik,Magnezyum,Sulfat, Florid ve TDS’yi evet bunlara dokunmaz.

  Daha az gör
 7. Tuzla yıkanabilir reçine ile kireç yok etmek istıyorsunuz bunun için bir marka vermeye gerek yok ama Dowex marka reçine tercih edebilirsiniz. Şebeke suyunun kireç koku ve renk giderimi için şunları yapmanzı yeterlidir. filtre için 5 mikron gözenek yapısına sahip sediment tortu filtresi kullanın filtDevamını oku

  Tuzla yıkanabilir reçine ile kireç yok etmek istıyorsunuz bunun için bir marka vermeye gerek yok ama Dowex marka reçine tercih edebilirsiniz. Şebeke suyunun kireç koku ve renk giderimi için şunları yapmanzı yeterlidir.

  1. filtre için 5 mikron gözenek yapısına sahip sediment tortu filtresi kullanın
  2. filtre için suyun klorunu ve kokusunu almak için GAc karbon veya CTO karbon filtre kullanmanız yeterlidir.
  3. Filtre suyun kireçini almak için reçine filtre kullanmanız yeterlidir.

  bu şekilde 3 lü bir sistem yeterli olur. 10 inc boyutunda olan filtreler dakika da maksimum 4 litre suyu filtre edecek güçte olup bu sistemi bina girişine bağlarsanız çok etki etmeyebilir. mutfakta tezgah altına bağlayıp giriş suyunuda az açmak kaydıyla kullanabilirsiniz. verdiğim 4 litre maksimum akış içindir siz dakikada 2 litre olarak ayarlama yapınız. yani arıtma çıkış musluğu açtığınızda 2 litrelik bir sürahiyi 1 dakikada dolduracak şelilde filtrelere girişini vana yardımı ile ayarlayın.

  Bu sistemi inline filtre olarak kullanamazsınız reçine olduğu için. Housing sistem tercih etmeniz gerekiyor. 3 adet boş housing ve 3 adet filtre aldığınızda sisteminiz hazırdır. çıkış  suyunu almak için de bir arıtma musluğu ya da plastik bir vana kullanabilirsiniz.

  • Karbon filte için tavsiyem Pentair GAC-10 filtresi ya da Swun Chyan GAC karbon filtresi (modeli: F-GAC-14-UDF) tavsiye ederim.
  • Sediment tortu filtresi için yine kapaklı Swun Chyan 5 mikron kapaklı sediment filtre tavsiye ederi.
  • Reçine ise litre ile satılıyor litre olarak satın almanız yeterlidir. 1 filtre için yaklaşık 600 ml reçine kullanılmaktadır. Reçine için tek sefere mahsuz 10 inc boş shell kab almanız gereklidir.
  Daha az gör
 8. Mekanik temizlemede, büyük depolama tanklarında birikmiş olan atık sulardaki iri kirler önce tarak ve süzgeçlerle alıkonur, ince kirler ise çökme havuzlarında ayrılır.

  Mekanik temizlemede, büyük depolama tanklarında birikmiş olan atık sulardaki iri kirler önce tarak ve süzgeçlerle alıkonur, ince kirler ise çökme havuzlarında ayrılır.

  Daha az gör
 9. Arıtma cihazının atık suyu kesmemesinin bir kaç nedeni olabilir ama ilk bakılaçak parça çekvalf parçasıdır hocam. öncelikle şu testi yapınız. Tank vanasını kapatın ve arıtmanızın çeşmesini açın akan su damla damla ise su basıncınız düşük ya da filtreleriniz tıkalıdır. Ama akan su ince ip gibi ise teDevamını oku

  Arıtma cihazının atık suyu kesmemesinin bir kaç nedeni olabilir ama ilk bakılaçak parça çekvalf parçasıdır hocam. öncelikle şu testi yapınız. Tank vanasını kapatın ve arıtmanızın çeşmesini açın akan su damla damla ise su basıncınız düşük ya da filtreleriniz tıkalıdır. Ama akan su ince ip gibi ise teste devam edelim . su ince ip gibi biraz 30-60 saniye) aktıktan sonra çeşmeyi kapatın ve bekleyin yaklaşık 1 dakika içinde atık su yavaş yavaş azalarak durması gerekiyor. bu şekild ehiç durmuyor ise shutoff valf arızalıdır ya da çekvalf hocam, ama duruyorsa sisteminiz de bir sorun yoktur.

  Daha az gör
 10. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

 11. Bu cevap düzenlendi.

  Asitle yıkanmış post karbon filtrelerde tds ve ph değerini etkiler, bu yüzden Biocera filtreyi her zaman karbon sobrasına takmanızı tavsiye ederiz. KX filtre, ph ve tds düşürmesi yapmaz. Biocera sonrası kullanabilirsiniz, ama tavsiyem kx ya da hangi karbon olursa olsun, karbon sonrası kullanım dahaDevamını oku

  Asitle yıkanmış post karbon filtrelerde tds ve ph değerini etkiler, bu yüzden Biocera filtreyi her zaman karbon sobrasına takmanızı tavsiye ederiz. KX filtre, ph ve tds düşürmesi yapmaz. Biocera sonrası kullanabilirsiniz, ama tavsiyem kx ya da hangi karbon olursa olsun, karbon sonrası kullanım daha doğru olur Biocera filtresini.

  Daha az gör
 12. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

Es Son Haberler ve Güncellemeler

Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi En son sözleşme

Aktif Karbon Tanımları Nelerdir?

Aktif Karbon Tanımları Nelerdir?

Aktif karbon aktif kömür olarak da bildiğimiz aktif karbon, bu gözenekli yapısı sayesinde oldukça yüksek bir emici güce sahip olması ...

Su Arıtma Cihazı Arıza Tespiti & Su Arıtma Cihazı Parçalarının Görevleri

Su Arıtma Cihazı Arıza Tespiti & Su Arıtma Cihazı Parçalarının Görevleri

Su Arıtma Cihazı Arıza, Öncelikle su arıtma cihazının sorununu anlamak için, su arıtma cihazınızı iyi tanımanız gerekiyor. Sizlere motorlu, motorsuz ...