Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorular ve Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Güvenlik sorusunun cevabını giriniz. Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.

Sorry, you do not have permission to ask a question, You must login to ask a question.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Su arıtma tavsiye & Su arıtma arıza çözümleri

Su arıtma cihazları hakkında teknik ve bilimsel bilgilerin yer aldığı, su arıtma arıza, tamir ve çözüm önerilerinin bulunduğu kişisel blog sitesi galiparduc.com web sitesine HOŞGELDİNİZ... Soru sor kısmından su arıtma arızaları ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sizlere doğru çözümleri hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.

Soru Sor - Sorunuz Nedir
 1. Tuzla yıkanabilir reçine ile kireç yok etmek istıyorsunuz bunun için bir marka vermeye gerek yok ama Dowex marka reçine tercih edebilirsiniz. Şebeke suyunun kireç koku ve renk giderimi için şunları yapmanzı yeterlidir. filtre için 5 mikron gözenek yapısına sahip sediment tortu filtresi kullanın filtDevamını oku

  Tuzla yıkanabilir reçine ile kireç yok etmek istıyorsunuz bunun için bir marka vermeye gerek yok ama Dowex marka reçine tercih edebilirsiniz. Şebeke suyunun kireç koku ve renk giderimi için şunları yapmanzı yeterlidir.

  1. filtre için 5 mikron gözenek yapısına sahip sediment tortu filtresi kullanın
  2. filtre için suyun klorunu ve kokusunu almak için GAc karbon veya CTO karbon filtre kullanmanız yeterlidir.
  3. Filtre suyun kireçini almak için reçine filtre kullanmanız yeterlidir.

  bu şekilde 3 lü bir sistem yeterli olur. 10 inc boyutunda olan filtreler dakika da maksimum 4 litre suyu filtre edecek güçte olup bu sistemi bina girişine bağlarsanız çok etki etmeyebilir. mutfakta tezgah altına bağlayıp giriş suyunuda az açmak kaydıyla kullanabilirsiniz. verdiğim 4 litre maksimum akış içindir siz dakikada 2 litre olarak ayarlama yapınız. yani arıtma çıkış musluğu açtığınızda 2 litrelik bir sürahiyi 1 dakikada dolduracak şelilde filtrelere girişini vana yardımı ile ayarlayın.

  Bu sistemi inline filtre olarak kullanamazsınız reçine olduğu için. Housing sistem tercih etmeniz gerekiyor. 3 adet boş housing ve 3 adet filtre aldığınızda sisteminiz hazırdır. çıkış  suyunu almak için de bir arıtma musluğu ya da plastik bir vana kullanabilirsiniz.

  • Karbon filte için tavsiyem Pentair GAC-10 filtresi ya da Swun Chyan GAC karbon filtresi (modeli: F-GAC-14-UDF) tavsiye ederim.
  • Sediment tortu filtresi için yine kapaklı Swun Chyan 5 mikron kapaklı sediment filtre tavsiye ederi.
  • Reçine ise litre ile satılıyor litre olarak satın almanız yeterlidir. 1 filtre için yaklaşık 600 ml reçine kullanılmaktadır. Reçine için tek sefere mahsuz 10 inc boş shell kab almanız gereklidir.
  Daha az gör
 2. Mekanik temizlemede, büyük depolama tanklarında birikmiş olan atık sulardaki iri kirler önce tarak ve süzgeçlerle alıkonur, ince kirler ise çökme havuzlarında ayrılır.

  Mekanik temizlemede, büyük depolama tanklarında birikmiş olan atık sulardaki iri kirler önce tarak ve süzgeçlerle alıkonur, ince kirler ise çökme havuzlarında ayrılır.

  Daha az gör
 3. Arıtma cihazının atık suyu kesmemesinin bir kaç nedeni olabilir ama ilk bakılaçak parça çekvalf parçasıdır hocam. öncelikle şu testi yapınız. Tank vanasını kapatın ve arıtmanızın çeşmesini açın akan su damla damla ise su basıncınız düşük ya da filtreleriniz tıkalıdır. Ama akan su ince ip gibi ise teDevamını oku

  Arıtma cihazının atık suyu kesmemesinin bir kaç nedeni olabilir ama ilk bakılaçak parça çekvalf parçasıdır hocam. öncelikle şu testi yapınız. Tank vanasını kapatın ve arıtmanızın çeşmesini açın akan su damla damla ise su basıncınız düşük ya da filtreleriniz tıkalıdır. Ama akan su ince ip gibi ise teste devam edelim . su ince ip gibi biraz 30-60 saniye) aktıktan sonra çeşmeyi kapatın ve bekleyin yaklaşık 1 dakika içinde atık su yavaş yavaş azalarak durması gerekiyor. bu şekild ehiç durmuyor ise shutoff valf arızalıdır ya da çekvalf hocam, ama duruyorsa sisteminiz de bir sorun yoktur.

  Daha az gör
 4. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

 5. #
 6. Bu cevap düzenlendi.

  Asitle yıkanmış post karbon filtrelerde tds ve ph değerini etkiler, bu yüzden Biocera filtreyi her zaman karbon sobrasına takmanızı tavsiye ederiz. KX filtre, ph ve tds düşürmesi yapmaz. Biocera sonrası kullanabilirsiniz, ama tavsiyem kx ya da hangi karbon olursa olsun, karbon sonrası kullanım dahaDevamını oku

  Asitle yıkanmış post karbon filtrelerde tds ve ph değerini etkiler, bu yüzden Biocera filtreyi her zaman karbon sobrasına takmanızı tavsiye ederiz. KX filtre, ph ve tds düşürmesi yapmaz. Biocera sonrası kullanabilirsiniz, ama tavsiyem kx ya da hangi karbon olursa olsun, karbon sonrası kullanım daha doğru olur Biocera filtresini.

  Daha az gör
 7. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

 8. Üzgünüm, bu özel bir cevap.

 9. Deiyonize (silikat) filtre öncesi şunları kullanman yeterli. 1. 5micron tortu filtresi 1 micronda olabilir 2. granül aktif karbon filtresi 3. ters ozmoz membranı bunla alakalı benzer bir ürün linki bırakıyorum buraya basit arıtma yapımı diye. https://galiparduc.com/en-basit-ro-aritma-yapma/ bu linktDevamını oku

  Deiyonize (silikat) filtre öncesi şunları kullanman yeterli.

  1. 5micron tortu filtresi 1 micronda olabilir
  2. granül aktif karbon filtresi
  3. ters ozmoz membranı

  bunla alakalı benzer bir ürün linki bırakıyorum buraya basit arıtma yapımı diye. https://galiparduc.com/en-basit-ro-aritma-yapma/

  bu linkte sadece tortu var isterseniz sadece tortu yani karbon kullanmadanda yapabilirsiniz.

  Daha az gör
 10. #
 11. Su yumuşatma nedir? Su, fazla miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiğinde sert su olarak adlandırılır. Sert suyun boruları tıkadığı ve sabun ve deterjanın suda çözülmesini zorlaştırdığı bilinmektedir. Su yumuşatma, suyun sertleşmesine neden olan iyonların, çoğu durumda kalsiyum ve magnezyum iyonlarınDevamını oku

  Su yumuşatma nedir?

  Su, fazla miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiğinde sert su olarak adlandırılır. Sert suyun boruları tıkadığı ve sabun ve deterjanın suda çözülmesini zorlaştırdığı bilinmektedir.

  Su yumuşatma, suyun sertleşmesine neden olan iyonların, çoğu durumda kalsiyum ve magnezyum iyonlarının giderilmesine hizmet eden bir tekniktir. Demir iyonları yumuşatma sırasında da uzaklaştırılabilir.

  Suyu yumuşatmanın en iyi yolu, bir su yumuşatma ünitesi kullanmak ve onu doğrudan su kaynağına bağlamaktır.

  Su yumuşatma neden uygulanır?

  Su yumuşatma önemli bir işlemdir çünkü bu işlem sırasında evlerde ve şirketlerde suyun sertliği azalır.

  Su sert olduğunda boruları tıkayabilir ve sabun içinde daha az çözünür. Su yumuşatma bu olumsuz etkileri önleyebilir.

  Sert su, evsel su sistemlerinde daha yüksek kireç tortusu riskine neden olur. Bu kireç birikmesi nedeniyle borular tıkanır ve sıcak kazanların ve tankların verimi düşer. Bu, kullanım suyu ısıtma maliyetini yaklaşık yüzde on beş ila yirmi oranında artırır.

  Kireç tortusunun bir diğer olumsuz etkisi de çamaşır makinesi gibi ev tipi makinelere zarar vermesidir.

  Su yumuşatma, çamaşır makineleri gibi ev tipi makinelerin ve boru hatlarının ömrünün uzatılması anlamına gelir. Ayrıca güneş enerjisi sistemleri, klima üniteleri ve diğer birçok su bazlı uygulamanın daha iyi çalışmasına ve daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur.

  Su Yumuşatma Süreci

  Su Yumuşatma SüreciSu Yumuşatma Süreci

  Su Yumuşatma Cihazlarının Faydalarını Anlatan Video

  Su Yumuşatma Cihazı

  Su yumuşatma cihazı endüstriyel alanda kullanılan, bir çok firmanın ihtiyaç duyduğu cihazlardır. Su yumuşatma cihazları çok farklı sektörlerde farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Gıda sanayinden tekstil sektörüne göre çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Firmalar kullanacakları suyun sertliğinden kurtarıp amaçları doğrultusunda suyu yumuşatmak istemektedir.

  Suyun yumuşatılması olayı bir takım işlemler sonrasında, su yumuşatma cihazı ile yapılabilmektedir. Firmalar yumuşatılmış suyu amaçları doğrultusunda üretim yaparken ya da başka bir herhangi sebep ile kullanmak istemektedir. Su yumuşatma cihazları sayesinde su kirecinden de arındırılır.

  Ev tipi kullanımda direkt tesisata bağlanan bu sistemler yazlık villa vb. yerlerde,kirecin yoğun olduğu şebeke sularında vb. çok amaçla kullanılabilmektedir. Su yumuşatma cihazı satın almak istediğiniz zaman ihtiyacınıza göre cihaz üretilir, suyunuz kirecinden ve sertliğinden arındırılarak size sunulur. Su yumuşatma cihazları; endüstriyel veya evsel kullanımda zarar veren Ca ve Mg iyonlarının sudan alınarak suyun yumuşatılması, kirecin giderilmesi işini yaparlar. Su içinde bulunan sertlik yapan iyonlar sudan uzaklaştığında, suyun bu açıdan kireçtaşı oluşturma niteliğide bertaraf edilir. Royal Green su yumuşatma cihazları uzun kullanım ömrü ve yüksek teknoloji ürünü bileşenleri ile endüstriyel alanların koşullarına uygun şekilde üretilmektedir.

  Suyun sertliği nasıl anlaşılır?

  Suyun temas ettiği ve özellikle ısındığı noktalarda oluşan kireç taşı suda kireç olduğunun göstergesidir. Ayrıca ROYAL GREEN SU SERTLİĞİ ÖLÇME KİTİ sayesinde suyunuzun sertlik derecesini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Profesyonel destek ise uzman laboratuvarlardan alınır.

  SUYUN SERTLİK DERECESİ TANIMI
  30 fr ve üstü Çok Kireçli
  15-30 fr Kireçli
  5-15 fr Orta Kireçli
  0-5 fr Çok Yumuşak

  Su yumuşatma cihazı tasarımı yapılırken aşağıdaki bilgilerin öğrenilmesi sonucun mükemmel olmasını sağlar.

  1. Suyun sertlik derecesi ve diğer analizler,
  2. Günlük ve anlık su debisi,
  3. Tesisatın ölçüsü,
  4. Tesisat basıncı,
  5. Depo ve hidrofor altyapısı,
  6. Suyun kullanım amacı,

  Su yumuşatma cihazı çalışması iyon değiştirme prensibi ilkesine göre çalışır. Burda amaç daha önceden Na iyonu ile yüklenmiş reçinenin Ca ve Mg iyonlarını yakalamasıdır. Cihazın ne kadar kireç yükleneceği tasarımcı tarafından hesap edilmiş olmalıdır. Böylece cihaz kapasitesi dolunca rejenarasyon aşamasına geçilebilir. Reçine miktarı hesaplanırken su setliği ve su miktarı gözönünde tutulmalıdır.

  İçinde tortu ve diğer safsızlıklar olmayan su cihazın giriş noktasından basınçla girer. Difizörler sayesinde yüzeye ve reçineye temas eden su sertliğini kaybederek cihazın çıkış noktasından işletmeye verilir. Kapasitesi dolan reçine kolonu, daha önceden hazırlanmış olan rejenarasyon solüsyonuyla (NaCl) kendini temizler. Temizleme esnasında ortaya çıkan atıksu uygun şekilde uzaklaştırılır. Bu işlem tamamen otomatiktir. İşletmeci sadece rejenarasyon tankındaki sodyum klorürü tamamlamakla görevlidir. Su yumuşatma cihazı, bazı ekipmanların biraraya gelip devreyi tamamlaması ile 5 ana bileşenden oluşur. Bunlar sırasıyla;

  1. Reçine Kolonu
  2. Otomasyon
  3. Reçine Hammaddesi
  4. Difizör/dağıtım Sistemi
  5. Rejenarasyon Tankıdır.

  Sistemi oluşturan bileşenler hem kendi kapasitelerine hem de diğer bileşenlere uyumlu olarak seçilmelidir.

  Royal Green Su Yumuşatma Cihazlarının Üstün Yanları;

  1. Sıfır sertliğe kadar yumuşatabilme,
  2. Sertlik oranını ayarlayabilme,
  3. Tandem/ikiz reçine kolonu seçeneği,
  4. Kesintisiz su üretebilme seçeneği,
  5. Otomatik tuz tankı dolumu,
  6. Üstün difizör grubu,
  7. Tuz kabı emniyetleri
  8. Basınç emniyetleri
  9. İhtiyaca uygun tasarım,
  10. Çevreye en az atık imkanı,
  11. Düşük işletme maliyeti,
  12. Kolay çalıştırma ve durdurma,
  13. Güncelleme opsiyonu,
  14. Sessiz ve kokusuz çalışma,
  15. Güvenli işletim
  16. Sertifikalı Ürünler Kullanımı
  BAZI SEKTÖRLERDE SU YUMUŞATMA SİSTEMİ KULLANIM ALANLARI EN ÇOK SATILAN KAPASİTELER
  Kimya, Kozmetik, Boya Doğrudan Ürün Formülünde, Kazan Yıkamada 15-30-50-200 m3/gün
  Cam Sanayi Lamine, Yıkama, Rodajlama Hatlarında 5-10-20-100 m3/gün
  Metal Sanayi Durulama, İşleme, Kaplama Hatlarında, Dökümhanelerde, 20-50-100-300 m3/gün
  Medikal Ve İlaç Sektöründe İşletmede, Otoklavlarda 2-5-10-20 m3/gün
  Seramik-Taş-Toprak Ürünlerinde Çamur Hazırlama, Sır Kaplamada 10-30-100 m3/gün
  Turizm Sektöründe Otellerde Kullanım Ve İçme Suyu 10-30-100-500 m3/gün
  Gıda Sektöründe Ürün Hazırlamada, Cateringlerde, Bulaşık Makinelerinde 10-20-50-100 m3/gün
  İnşaat Sektöründe Şantiyelerde, Projelerde, Evsel Kullanımda 20-50-100 m3/gün
  Enerji Sektöründe Türbinlerde, Soğutma Sularında 50-100-500 m3/gün
  Otomotiv Sanayi Yıkama, Kaplama, Boyama Hatlarında 50-100-200 m3/gün
  Tekstil Ve Deri Sektöründe Sıcak Su Ve Boya Hatlarında, Kazanlarda 20-50-500 m3/gün
  Kağıt Baskı Matbaa Sektörü Baskı Hazırlığında 5-10-20 m3/gün
  Isıtma Soğutma Sektörü Besleme Suyu 10-20-50 m3/gün
  Makine Sanayi Suyla Çalışan Makinelerde 5-10-20 m3/gün

  Su Yumuşatma Yöntemleri

  Su yumuşatma süreçleri için kullanılan pek çok method vardır. Bunlardan en çok bilinen ve uygulananları iyon değişimi, distilasyon ve reverse osmosis yöntemleridir. Şimdi bu yöntemler hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

  İyon Değişim Yöntemi (Ion Exchange)

  Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sudan uzaklaştırabilmek için kullanılan en eski ve sık kullanılan yöntemlerden biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi magnezyum ve kalsiyum iyonlarının değiştirilmesi prensibi ile uygulanmaktadır. İyon değişim yöntemiyle çalışan su yumuşatma sistemlerinin merkezinde bir tank bulunur. Bu tank değişimi yapılacak iyonlar için negatif yüklü reçine ve zeolit maddelerini barındırmaktadır.

  Distilasyon ile Su Yumuşatma

  Distile ya da diğer adıyla damıtma yöntemi hem su yumuşatmada hem de saflaştırmada kullanılan bir su yumuşatma yöntemdir. Suyu ısıtarak buharlaşmasını sağlamak ve ağır moleküllerinden ayırma prensibine dayanmaktadır. Buharlaştırılan su başka bir tanka yönlendirilerek yeniden yoğunlaşması sağlanır ve böylece suyun ağır molekülleri ve iyonları ana tankta kalırken, yumuşak ve saflaştırılmış su diğer tankta birikmeye başlar. Maliyet avantajı ve iyonları ayrıştırmadaki başarısı sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

  Reverse Osmosis ile Su Yumuşatma

  Reverse osmosis konusundaki detaylı bilgiler için reverse osmosis sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?

  Su yumuşatmada kullanılan en bilindik yöntem reçine kullanımıdır. Reçine doğal olarak kalsiyum ve magnezyum iyonlarını absorbe etme yeteneğine sahiptir. Bu sayede, su içerisindeki sertliğe sebep olan iyonlar sudan ayrıştırılmış olur.

  Royal Green’in üstün özellikli su yumuşatma cihazları ile su şartlandırma uygulamalarında ihtiyaç duyduğunuz verimi en uygun koşullarda alabilirsiniz.

  Su yumuşatma cihazları konusunda detaylı bilgi ve diğer teknik detaylar için katalogumuzu inceleyebilirsiniz.

  Daha az gör
 12. Bu cevap düzenlendi.

  Dupont Dow Filmtec Membran Filtre en kalitelisidir.

  Dupont Dow Filmtec Membran Filtre en kalitelisidir.

  Daha az gör
 13. GPD NEDİR? NEYİ İFADE EDER? Özellikle su arıtma sistemleri için ya da su arıtma teknolojilerinde kullanılan bir kavram olarak, GPD sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki GPD nedir, ne işe yarar ve neyi ifade eder? Tüm bu soruların cevapları, yazımız içerisinde yer alıyor… GPD Nedir? GPD, ozmoz cihazlarındDevamını oku

  GPD NEDİR? NEYİ İFADE EDER?

  Özellikle su arıtma sistemleri için ya da su arıtma teknolojilerinde kullanılan bir kavram olarak, GPD sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki GPD nedir, ne işe yarar ve neyi ifade eder? Tüm bu soruların cevapları, yazımız içerisinde yer alıyor…

  GPD Nedir?

  GPD, ozmoz cihazlarında kullanılan membran filtreleri ile ilgili bir kavramdır. GPD, İngilizce Gallons Per Day kavramının baş harflerinden oluşmuştur ve bir membranın günlük olarak ürettiği galon miktarını belirler. Yani bir membran filtre 24 saatte ne kadar su üretiyorsa, bu üretim miktarı GPD’yi belirler. Üretilen membran filtreler genellikle 75 GPD, 80 GPD ya da 100 GPD şekline karşımıza çıkar. Peki GPD önüne gelen tüm bu rakamlar neyi ifade eder ve söz konusu rakamları litreye çevirmek istersek bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? Şimdi tüm bu soruların cevaplarına bakalım…

  GPD Neyi İfade Eder?

  Su arıtma teknolojilerinde 1 galon yaklaşık olarak 3.78 litreye tekabül etmektedir. Örneğin eğer 75 GPD değerinden bahsediliyorsa, burada 75 rakamı, 1 galonun litre değeriyle çarpılır ve ortaya söz konusu membranın günlük olarak kaç litre su üretimi yapacağı ortaya çıkar. Bu formülü şu şekilde örneklemek mümkün: Diyelim ki elimizde 75 GPD değerinde bir membran filtre var. O halde burada 75 x 3,78 formülünü uygulamamız gerekir. Bu formül sonucunda ortaya 283,5 rakamı çıkar. Bu durumda 75 GPD değerinde bir membran filtre, günlük olarak 283,5 litre su üretiyor demektir.

  Daha az gör
 14. Yiyecek ve Giyeceklerimizin Tükettiği Su Miktarı   Yiyecek ve giyeceklerimizin üretimi için tüketilen su hesap edildiğinde ortaya inanılması güç rakamlar çıkıyor. Et, süt, peynir gibi hayvansal ürünler elde etmek için sürülerin tahıllarla beslenmesi ve giysilerimizin hammaddelerini üretmek içinDevamını oku

  Yiyecek ve Giyeceklerimizin Tükettiği Su Miktarı

   

  Yiyecek ve giyeceklerimizin üretimi için tüketilen su hesap edildiğinde ortaya inanılması güç rakamlar çıkıyor. Et, süt, peynir gibi hayvansal ürünler elde etmek için sürülerin tahıllarla beslenmesi ve giysilerimizin hammaddelerini üretmek için yetiştirilen bitki ve hayvanlar su tüketimi anlamına geliyor. Ortalama bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamak için 3000 litre su harcanması gerekiyor. Bu miktar bir insanın günlük içme suyu ihtiyacının yaklaşık 1000 katına denk geliyor.

   

  Ortalama bir batılı her gün, doğrudan ve suya ihtiyacı olan besinler aracılığıyla kendi ağırlığının 100 katı su tüketiyor. Besinlerin böylesine su yoğun ürünler olması, dünyadaki suyun % 70’inin sulama için kullanılmasını anlaşılır kılıyor. Dünyada her insan et ağırlıklı batılı beslenme şeklini benimsemiş olsaydı % 75 daha fazla suya ihtiyaç duyulurdu. Elektrikli aletlerde enerji tüketim bilgisi verildiği gibi, yiyecek ve giyecek etiketlerinde de üretim için ne kadar su kullanıldığı bilgisine yer verilse, kahveye çaya şeker koyarken yalnız kalori, giysilerimizi yıkarken yalnız yıpratma kaygısı taşımayız.

   

  Cinsi Miktarı Harcadığı su (litre)
  Buğday, Arpa 1 kg 1300
  Buğday ekmeği 1 dilim 40
  Pirinç 1 kg 3400
  Pilav 1 porsiyon 100
  Darı 1 kg 5000
  Mısır, Patates 1 kg 900
  Soya 1 kg 1800
  Şeker 1 kg (şeker kamışından) 1500
  Portakal 1 adet (100 gr) 50
  Portakal suyu 1 bardak (200 ml) 170
  Elma 1 adet (100 gr) 70
  Elma suyu 1 bardak (200 ml) 190
  Domates 1 kg 180
  Süt 1 litre 1000
  Peynir 1 kg 5000
  Biftek 1 kg 15500
  Hamburger 150 gr biftek 2325
  Koyun eti 1 kg 6100
  Keçi eti 1 kg 4000
  Domuz eti 1 kg 4800
  Tavuk eti 1 kg 3900
  Yumurta 1 adet (60 gr) 200
  Hindistan cevizi 1 kg 2500
  Dondurma 1 külah 1500
  Kahve 1 kg 21000
  Kahve 1 fincan (125 ml) 7 gr kahve 140
  Çay 1 kg 9200
  Çay 1 fincan (250 ml) 3 gr çay 28
  Bira 1 bardak (250 ml) 75
  Şarap 1 kadeh (125 ml) 120
  Tişört 250 gr pamuk 2700
  Kot pantolon 1 kg pamuk 10800
  Ayakkabı 1 kg deri 16600
  Kağıt 1 adet A4 80 gr/m2 10

   

  Su Kaynakları ve Su Tüketimi

   

  Yeryüzündeki suyun % 95’i içemediğimiz ve çok yüksek maliyeti nedeniyle arıtamadığımız deniz suyudur; geri kalan % 5’i tatlı sudur ve bunun da % 4’ü kutuplarda saklıdır. Dolayısıyla yüzey ve yeraltı sularının ancak % 1’inden faydalanılabilir. Ne var ki, bu % 1’lik kısmı düzensiz dağıldığından su talebindeki artış ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ekvator kuşağı, Avrupa, Amerika’nın belirli bölgeleri su kaynağı yönünden çok zengin iken Ortadoğu, Orta Asya, Avustralya gibi geniş bölgeler oldukça fakirdir.
   
  Tıpkı yeryüzü gibi, insan vücudunun da yaklaşık % 70’i sudur. Bir insan, solunum, terleme ve boşaltım yoluyla vücudundan kaybolan suyu telafi edebilmek için günde 2-5 litre içme suyuna ihtiyaç duyar. İnsanların mutfak, banyo, tuvalet ve diğer temizlik ihtiyaçları için tükettikleri evsel su miktarı günde kişi başına ortalama 180 litredir. Bu miktar ülkelere göre farklılık göstermekte, gelişmiş ülkelerde 500-800 litreye çıkarken, gelişmekte olan ülkelerde 60-150 litreye düşmektedir. Su sıkıntısının asıl sebebi tarımdaki su tüketimidir.

   

  Dünyada nehirlerden ve yeraltı kaynaklarından çekilen suyun % 70’inden fazlası, dünyada tüketilen besinlerin üçte birini yetiştiren 2,7 milyon dönüm araziyi sulamaktadır. Mısır, Meksika, Pakistan ve Orta Asya gibi kurak bölgelerde çekilen suyun % 90’ından fazlası tarla sulanması için kullanılmakta, nehirler giderek kurumakta, yeraltı su seviyeleri, tekrar yerine konamayacak hızda düşmektedir. Artan nüfusu besleyebilmek için yapılan sulu tarımın su sistemi üzerinde oluşturduğu baskı, kişi başına su tüketiminin artmasıyla iyice şiddetlenmektedir. Dünya nüfusu yirminci yüzyılda üçe katlanmış ama su tüketimi yedi katma çıkmıştır. Günümüzde dünyada bir kuşak öncesine göre iki kat fazla yiyecek yetiştirilse de nehirlerden ve yeraltı kaynaklarından üç kat fazla su çekilmektedir.

  Daha az gör

Es Son Haberler ve Güncellemeler

Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi En son sözleşme

Kalitesiz Su Arıtma Cihazı & Kaliteli Su Arıtma Cihazı Arasındaki Farklar

Kalitesiz Su Arıtma Cihazı & Kaliteli Su Arıtma Cihazı Arasındaki Farklar

Kalitesiz su arıtma cihazı ve kaliteli su arıtma cihazı farklarını burada inceleme altına alacağız, İnternet alışveriş sitelerine baktığımızda birçok değişkenli ...

Klorlama Nedir?

Klorlama Nedir?

Klorlama Nedir? İçme Suyuna Niçin Klor Atılır? Klorlama, parazitleri, bakterileri ve virüsleri öldürmek için içme suyuna klor ekleme işlemidir. İçme ...