Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazı Tavsiye – Kaliteli su Arıtma Filtreleri 2022

Su Arıtma Cihazı Tavsiye – Kaliteli su Arıtma Filtreleri 2022

Su arıtma cihazı Tavsiye sektörü günümüzde gelinen noktada çeşme ve damacana sularına olan güvenin azalması ve su arıtım sistemlerinin fiziksel özellikler bakımından halkın talep ettiği kalitede su üretiyor olmaları, arıtım sistemlerinin bir sektör oluşturmasına yardımcı olmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü tanımlarına göre içinde hastalığa neden olmayan, gözle görülmeyen kimyasalların bulunmadığı suya ‘güvenli su’, içinde yaşam için gerekli belirli oranda mineralleri içeren suya da ‘sağlıklı su’ denilmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO 2003) Su Raporuna göre içme suyu en az 10 mg/l Magnezyum ve en az 20 mg/l Kalsiyum içermelidir.

Arıtma Cihazlarının Kalitesini Belirleyen Unsurlar

Arıtılmış su yani Ters Ozmoz sistemleri suyu arıtır bu doğru ama zararlı maddeleri sudan uzaklaştırırken faydalı minerallerin tümünü de uzaklaştırır. Su da bulunması gereken başlıma 4 minerallerin (magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum) tekrardan suya kazandırılması son yıllarda popüler hale gelmiş ve bu mineralleri en doğru şekilde suya geri kazandıran su arıtma cihazlarını tercih etmeye özen göstermek gerekiyor.

Mineral filtrelerin NSF tarafından sertifikalı olmaları sizin sağlıklı suya ulaşmanıza olanak sağlar. Sertifikasız filtre kullanmak faydadan çok zarara uğratabilir. Seçeceğiniz su arıtma cihazlarında NSF/ANSI 58 sertifikasını aramanızı tavsiye ederiz. Arıtma satıcı firmaların sizlere beyan ettiği NSF sertifikasını https://www.nsf.org/certified-products-systems sayfasından marka ve modeli ile karşılaştırıp doğrulama yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde farkında olmadan sahte ya da sertifikası olmayan filtreleri satın alabilirsiniz. Kaliteli su arıtma cihazı tavsiye faslını çözdüysek nasıl güvenilir ve sağlıklı su arıtma cihazı tercih etmeliyim konusuna cihaz tipleri ve teknolojileri ile devam edelim.

Güvenilir ve Sağlıklı Arıtma Cihazı Ne Tür Özelliklere Sahip Olmalı

Ters Ozmoz Su arıtma cihazları açık kasa, kapalı kasa, tezgah üstü, sebil tarzı, direkt akışlı, su arıtma cihazı, sürahi tipi olmak kaydıyla çeşitli tipleri vardır ve bunlar kendi aralarında motorlu motorsuz diye de ayrımları vardır. Bu tipler arasında ne tür farklılıklar var bunları inceleyelim.

Kapalı Kasa – Açık Kasa Su Arıtma Cihazı Tavsiyesi

Kapalı ya da açık kasa su arıtma cihazları güvenli su ve sağlıklı su açısından çok da bir farkları yoktur, Kapalı kasa su arıtma cihazlarını daha kolay pazarladıkları için genelde ön plana çıkarlar, arıtma cihazının açık ya da kapalı olmasının hiçbir önemi yoktur. Tamamen görsel ve görüntü bakımından farklılıkları vardır, bir de yer kaplama açısından farklılıklar gösterebilir, cihaz estetiği önemli değilse bu tür farklılıklara bakmanıza gerek yoktur.

Örnek Kapalı Kasa su Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü

Kapalı Kasa Su Arıtma Cihazları

Kapalı kasa su arıtma cihazı tavsiye genelde bir plastik kasa içerisinde cihazın filtreleri ve su tanının beraber yani bütünleşik bulunduğu bir su arıtma cihazıdır. Genelde kasa içerisinde inline filtre tabir edilen kullan at filtreler tercih edilir ki bu filtrelerde dış plastiği ile değiştiği için filtre maliyetleri açık aksaya göre bir tık pahalı olacaktır, aynı zamanda kullan at filtreler genelde açık kasa housing filtrelere göre de boyutları küçük olacağı için ömür bakımından çoğu marka da daha düşük ömürlü olacaktır.

Açık Kasa (Housing Tip) Su Arıtma Cihazları

Açık kasa su arıtma cihazı tavsiye housing filtrelere sahip olup, filtre değişimlerinde kapalı kaşardaki inline filtreler gibi dış plastiği ile değişmez. Housing filtrenin kapağı açılır eski filtre içinden çıkartılır yeni filtre içerisine konar ve bu şeklide uzun yıllar arıtma cihazını kullanabilirsiniz.

Örnek Açık Kasa su Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü
Örnek Açık Kasa su Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü

Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazları

Tezgah üstü su arıtma cihazları Türkiye pazarında çok fazla yoktur yine de değinmekte fayda var. tezgah üstü adında anlaşıldığı gibi mutfak tezgahının üstüne monte edilir ve cihaz üzerinden su alınır, diğer ters ozmoz su arıtma cihazları gibi basınçlı tankı bulunmaz damacanaya benzer normal basınçsız tank bulundurur. Artık son çare tezgah altında normal arıtma cihazlarını monte etmeye yer yoksa tezgah üstünde bu arıtma modelini tercih edebilirsiniz. normal arıtma cihazlarına göre fiyatları biraz daha uygun maliyetlidir. musluk ve tank gibi bazı parçaları bulundurmadığı için.

Örnek Tezgah Üstü su Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü
Örnek Tezgah Üstü su Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü

Tezgah üstü bu tür modeller çok fazla tercih edilmiyor, sebebi ise tezgah üstünde yer kaplaması ve sadece üzerinden su alma ünitesi olduğu için, mutfağında yeri uygun olanlar tercih edebilir. Ama Türkiye’de bu tür modelleri bulmanız biraz zor. Rekabeti de olmadığı için pahalı fiyatlara satabilirler. 2002 ve 2009 yılları arasında baya yaygındı Türkiye’de.

Arıtmalı Su Sebili Modelleri

Su arıtma cihazı tavsiye; Arıtmalı sebiller de çok fazla müşteriler tercih etmiyor hem ürün montaj yer sorunu hem de mutfakta ya da salonda veya başka bir alana su hatlarını çekme zorluğu ve yer kaplama sorunu yüzünden çok fazla tercih edilmez ama bu sebil tarzı arıtma cihazları, yazları soğuk su ihtiyacı çok olan aileler tercih edebilir. Pazar rekabeti az olduğu için maliyetleri hem sıcak hem de soğuk su ünitesi olduğu içinde fiyatları bir tık yukarıda seyreder. tezgah üstü modellerin sıcak ve soğuk veren versiyonu diyebiliriz.

Örnek Arıtmalı su sebili Arıtma Cihazı Kurulum Görüntüsü
Örnek Arıtmalı su sebili Arıtma Cihazı Görüntüsü

Normal damacana sebillerine benzer ama içerisinde filtreleme sistemi vardır, cihaza su girişi ve atık su çıkışı yapılarak istediğiniz yere montaj yapılabilmektedir.

Direkt Akışlı Su Arıtma Cihazları

Direkt akışlı su arıtma cihazı ya da direkt flow olarak da geçen bu modeli genelde su tankı olmadığı için tercih ederler, direkt akışlı su arıtma cihazların da normal ev tipi arıtma cihazlarında kullanılan membranın 300-500 GPD olanı kullanılır ve su cihaz su tankına ihtiyaç duymaz örnek normal arıtma cihazı saatte 12 litre su üretiyorsa bu tür cihazlar saatte 50-120 litre arasında değişen bir miktarda su üretimi yapar akış hızlı olduğu için tanka suyu depolamaya gerek yok.

Direkt akışlı su arıtma cihazı görünümü
Direkt akışlı su arıtma cihazı görünümü

Şöyle kısa bir örnek verelim normal arıtma cihazı saatte 12 litre su akışında 1 su bardağını 40 saniyede doldurur, direkt akışlı su arıtma cihazları 4-5 saniye de doldurur. kısa sürede su alma imkanı olduğu için bu tür cihazlarda tank kullanılmaz. genel de yoğun su ihtiyacı olan işyerleri, kafeler ya da evlerde tank istemeyen kullanıcılar tercih eder. Fiyatları normal arıtma cihazlarına göre 2 kat pahalıdır. Filtre değişimleri de yüksek maliyetlidir sebebi normal membrana göre 5-10 kat daha büyük kapasiteli membranlar kullanılmasıdır. evler için çok ideal değildir, işyerleri ve kafe tarzı yerler için çok uygundur.

Sürahi Tipi Portatif Basit Filtreleme ya da Arıtma Sistemi

Sürahi tipi arıtma cihazları genelde üstten sürahiye suyu ekleriz ve bir karbon filtresinden geçerek sürahinin haznesine birikir, yerçekimi arıtma sistemi de diyebiliriz buna, bu tür sürahi tipi arıtma cihazları, kısa kullanımlar ve portatif olarak taşıma kolaylığı sayesinde piknikte, tarlada, bağda, bahçede, yada geçici konaklama yapacağınız mekanlarda kullanılabilir. Filtreleri çok kısa ömürlü olduğu için 15-30 günde bir filtrelerini değiştirmeniz gerekiyor. Çok tavsiye edilen bir sistem olmadığı gibi sadece geçici su ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. ters ozmoz tezgah altları gibi çok kapsamlı bir arıtma işlemi yapmaz. Sudaki kloru yok ederek suyun tatlı ve kokusuz olmasını sağlar başkada bir işelemi yoktur.

Örnek Filtreli Su Sürahisi
Örnek Filtreli Su Sürahisi

Filtreli sürahilerin en iyi yanı çok ucuz olması 10-20 dolara her yerden temin edilebilir.

98%

Arıtma Cihazı Tavsiyesi Arayanlar İçin Güzel Bilgiler

Arıtma cihazı arayışında olanlar için yol gösterici olarak hazırladığımız, su arıtma cihazı tavsiye makalesi hakkında görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Genelde arıtma cihazı tavsiyesi verilirken bir markaya yönlendirme değil de arıtma cihazı hakkında gerçek bilgilere ulaşarak, kaliteli bir arıtma cihazı nasıl tercih edilir bunu anlatmaya çalıştık. Bizleri 1 ile 10 puan arasında bir değer seçerek değerlendirin.

Sending
User Review
8.88/10 (12 votes)

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.