Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yüksek Basınç Switchi Nedir?

Yüksek Basınç Switchi Nedir?

Pompalı (Motorlu) su arıtma cihazlarında hep gördüğümüz yüksek basınç switchi nedir?, Ne işe yarar?

Yüksek Basınç Switchi Nerede Kullanılıyor?

Su Arıtma cihazlarında çek valf, shut-off (selenoidli cihazlarda shut-off yoktur) dan sonraya takılan genelde yassı şeklindeki elektrik bağlantılı parça yüksek basınç sivicidir.

Yüksek Basınç Switchi Nedir

Yüksek Basınç Switchlerin giriş, çıkışlarının bağlantı şekilleri farklıdır. Örneğin yukarıda ki resimde Quick bağlantılı bir Yüksek Basınç Switchi görünüyor, bunun bir jaco dişli bağlantılı olanları da mevcuttur. Yüksek Basınç Switchlerinin bağlantı giriş çıkış hortum ölçüsü genelde 1/4 inc 6,3 mm lik plastik hortumlar takılır.

Yüksek Basınç Switchi Görevi Nedir?

Yüksek Basınç Switchi su arıtma cihazlarında tank dolduğunda pompanın elektriğini keser ve pompanın durmadan çalışmasını engeller. Normalde açık olan (elektriği ileten) bir anahtardır arıtma cihazına bağlandığı hatta suyun basıncı 1,3 bara yaklaştığında yada 1,5 barın az yukarında kendini kapatır. (Kapatma basıncı şebeke suyunun giriş basınç değerine göre farklılıklar gösterir)

Yüksek Basınç Switchi Elektrik Bağlantı Şekli Nasıldır?

Yüksek Basınç Switchinin 2 adet elektrik bağlantı noktası vardır. Giriş ve çıkış yönleri yoktur, arıtma cihazlarına seri bağlanır, örnek elektrik trafosundan çıkan + ucu alçak basınç switvhine bağlanır oradan Yüksek Basınç Switchine gelir ve Yüksek Basınç Switchinden pompanın + ucuna kablo bağlanır, trafonun -(eksi) ucu ise direk pompaya bağlanır.

Pompalı su arıtma cihazı bağlantı şeması
pompalı bir su arıtma cihazının örnek bağlantısı

Yüksek Basınç Switchi Ayarı Nasıl Yapılır?

Fabrikasyon 1,3 ile 1,5 bar arasında bir değerde zaten ayarlı olarak gelmektedir. Ama dilerseniz erken kessin ya da geç kapatsın diye üzerinde bir basınç ayar vidası vardır. Bakınız aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Yüksek Basınç Switchi Nedir

Yukarıda resimde gösterilen Yüksek Basınç Switchi ayar vidası vardır, bu vidayı allen anahtar yardımı ile çevirerek ayar yapabiliriz, vidayı yukarı doğru çıkardıkça kesme basıncı düşer, örneğin fabrikasyon ayarı 1,5 barda kesiyorsa vidayı yukarı çıkardığımızda 1,5 barın altına düşecektir, 0 ila 12 bar arasında bir ayar yapılabilir.

Başka amaçlar için kullanacaksanız dilediğiniz basınç ayarını değiştirip kendinize uygun bir basınç ayarında bırakabilirsiniz.

Yüksek Basınç Switchi Teknik Özellikleri

  • Maksimum çalışma basıncı: 6 bar.
  • Çalışma Voltajı: 0-250 Volt Arası 50 Hz.
  • Maximum çalışma amperi: 10 Amperdir.
  • Giriş Çıkış Bağlantı Hortumları Ölçüsü: 1/4 inc 6,3 mm hortum
Yüksek Basınç Switchi Nedir

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.