Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yıllarca Süren Kuraklıktan Sonra Menindee’ye Ulaştı

Yıllarca Süren Kuraklıktan Sonra Menindee’ye Ulaştı

2019’da toplu balık öldürme bölgesi önemli miktarda su akışı aldı ve aşağı Darling Nehri nihayet Murray ile yeniden bağlantı kuracak. Graeme McCrabb, suyun Menindee Göllerine tekrar aktığını görmek için “Kelimelere dökmek zor” diyor.

“Balık öldürdükten sonra, suyun daha duygusal bir görüntüsü geliyor. Bu havuzların yenilenmesinin ve balıkların hayatta kalma şansı yakalamanın önemi oldukça etkileyici. “

McCrabb, NSW’nin uzak batısındaki , 2019’da toplu balıkların öldürüldüğü yer olan Menindee’nin bir sakini .

Üç yıl içinde ilk kez, Menindee göl sistemine önemli miktarda akış aldı ve su bültenleri, uzun süren kuraklıktan sonra Darling’i Murray ile yeniden birleştirmeye başladı.

WaterNSW, akışların 8 Nisan ile 10 Nisan tarihleri ​​arasında su içinde kamyonla taşınan uzak batı NSW’deki uzak bir kasaba olan Pooncarie’ye ulaşacağını tahmin ediyor.

McCrabb, Avustralyalıları 2019 yazında 70 yaşındaki Murray morinası da dahil olmak üzere yüz binlerce balığın ölümüne karşı uyaran ilk kişilerden biriydi .

Kasabanın “büyük bir belada” olduğunu, ancak birkaç hafta önce Wetherell Gölü ve Tandure Gölü’ne akışlar gelmeye başladıktan sonra “daha iyimser” hissettiğini söyledi.

Şubat ayında Namoi ve Gwyder vadileri ve Sınır nehirleri boyunca şiddetli yağmurlar , 2017’nin başından bu yana Menindee’ye ilk makul akışı getirdi.

WaterNSW, Menindee Göllerinin önümüzdeki haftalarda 290-355 gigalitre su daha alabileceğini tahmin ediyor.

Geçen haftanın sonlarında 32 numaralı savaktan Lower Darling’e su salmaya başladı.

Lower Darling’e yapılan salınımlar, Şubat 2019’da 32 savak sürümünün kesilmesinden bu yana kasıtlı olarak nehrin kuraklığa maruz kalan kısmına gönderilen ilk ikmal akışlarıdır.

Daha düşük kaliteli suyu sistemden geçirmek için salım oranı günde 3.000 megalitre yükseltilecek. Su zaten stresli habitatın içinden geçerken bazı balıkların öldürülmesi bekleniyor.

UNSW Ekosistem Bilimi Merkezi direktörü Richard Kingsford, nehir akışlarının gelişinin “gerçekten olumlu” olduğunu ve bunun 2016’dan beri görülen en iyi sel olduğunu söyledi.

“Bu büyüklükte bir sele gerçekten ihtiyacımız var” dedi.

“Bu nehir için gerçekten kritik ve geçen yıl harap olmuş nehirde kalan balık popülasyonlarını birbirine bağlamak” dedi.

“Darling Nehri’nin çoğunda kuru alanlar var. Bu su, onu sistemde yukarı ve aşağı bağlayarak balıkların nehirde yukarı ve aşağı hareket etmesini ve daha fazla yaşam alanı oluşturmasını sağlıyor.

Kingsford, en büyük faydanın nehir sisteminde yaşayan ve düşük su kaynağı ve düşük su kalitesiyle uğraşan ve hem geçimlerini hem de zihinsel sağlıklarını kaybeden insanlar için olacağını söyledi.

McCrabb, Menindee çevresindeki suyun yakın zamana kadar koyu yeşil olduğunu söyledi. Şimdi gelmekte olan şey taze bir griydi.

“Böyle görünmesi gerekiyor” dedi.

Suyun gelişi iyimserlik getirse de McCrabb, kasabanın tek sorununun herkes gibi Covid-19 krizinin etkilerini hissetmeleri olduğunu söyledi. İşletmeler boğuşuyordu ve yerel oteller kapanmıştı.

“Sudan alacağımız ekonomik etki virüs yüzünden gitti” dedi.

“Ama yağmur yağmadığında suyumuzun olması bize ileriye dönük güvenlik sağlıyor.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.