Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Ay’daki Su ve Apollo 15 – 17 Örnekleri

Ay’daki Su ve Apollo 15 – 17 Örnekleri

Ay’ da var olan volkanik çöküntüler, yer kabuğunun altında kayda değer miktarda su olabileceğini bilgisini bizlere gösteriyor

Brown Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, uydudan gelen veriler vasıtasıyla, büyük volkanik patlamalar sonucu oluşan kaya örneklerini inceledi.

24 Temmuz tarihinde Nature Genoscience’da yayımlanan çalışmaya göre bu patlamalarla, doğal uydumuzun yerkabuğu altında bulunan magma, çok daha derinlerden geliyor.

Başka çalışmalarda bilim insanları, Ay’ın karanlık yüzündeki kutup bölgelerinde suyun izlerine rastlamıştı zaten. Bilim insanlarına göre bu su büyük bir olasılıkla, Güneş rüzgarlarından gelen hidrojen sonucu var olmuştur.

Bu araştırmanın sonucuna göre ise, Ay’ın kabuğunda da büyük miktarda su olabilir.

Ay’daki Su

Bu su diğerinin aksine, Ay’ın oluşumunun daha ilk zamanlarında, yani katılaşmadan önce Ay’a ulaşmış olabilir. Araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde buldukları suyun, volkanik çöküntülerde olduğunu bundan sebeple de derinliklerde suyun varlığı ihtimalinin güçlü olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar, volkanik çöküntülerde daha fazla emilen Güneş ışığı gördüklerini ve bunun, suyun varlığına delalet olduğunu dile getiriyorlar.

Ay’ın manto tabakasının büyük oranda su bulunduruyor olma ihtimali var. Yine de bu bahsi geçen suyun, yer kabuğunun altına nasıl ulaşmış olabileceği hala gizemini koruyan bir mesele.

Tüm bulgular Ay’daki bu volkanik çöküntülerden su çıkarılabileceğine işaret ediyor.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.