Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yeşil Hidrojen (Green H2) Geleceğin Temiz Enerjisi Mi?

Yeşil Hidrojen (Green H2) Geleceğin Temiz Enerjisi Mi?

Potansiyeli, dünya çapında yenilenebilir enerji sektöründe bir oyun değiştirici olarak gösteriliyor.

Yeşil hidrojen veya Green H2, hammadde olarak, depolama çözümleri ve yakıt hücreli elektrikli araçlar için kullanılabilen çok işlevli bir gaz olduğu için küresel olarak hükümetlerin ve işletmelerin dikkatini çekiyor.

Geleneksel yöntemlerle üretilen hidrojen yüzyıllardır çeşitli uygulamalarda kullanılırken, Green H2 büyüyen yenilenebilir enerji (YE) sektörü için cazip bir katma değer fırsatı sunuyor.

Yeşil H2, suyu elektrolize etmek için RE’yi kullanarak emisyonları ortadan kaldıran temelde temiz yanan bir yakıttır. Süreçte, içindeki hidrojen atomunu moleküler ikizi oksijenden ayırır.

yeşil hidrojen

Yeşil Hidrojenin Avantajları

Hindistan, 2030 yılına kadar 450 GW yenilenebilir enerji kapasitesini hedeflediğinden, Yeşil H2 üretimine odaklanma yenilenmiştir. YE maliyetleri hızla düşerken, Green H2 dağıtım için mevcut gaz boru hattı ağını ve hammadde olarak kullanabildiğinden oyunun kurallarını değiştiren bir unsur olarak görülüyor.

Enerji ve Kaynaklar Enstitüsü’nün (TERI) yakın zamanda gerçekleştirdiği bir arayüz etkinliğinde, Niti Aayog Başkan Yardımcısı Dr Rajiv Kumar, “Hidrojeni bir sonraki büyük gün doğumu sektörümüz ve hidrojen ekonomisine geçişi Hindistan için bir yol olarak görüyoruz . Teknolojideki gelişme ve hidrojen maliyetindeki düşüş tahmin edilenden daha erken gerçekleşecek. Ekonomik iyileşme için hükümet tarafından yakın zamanda açıklanan üretime bağlı mali teşvikleri alacak endüstrilerde hidrojen üretmek için elektrolizörler eklemeyi düşünmek iyi olacaktır.

Kumar, yenilenebilir enerjinin sürekli olarak düşen maliyetinin onu Green H2 üretmek için son derece çekici bir kaynak haline getirdiğini düşünüyordu. Yakın zamanda yapılan bir güneş enerjisi teklifi, kWh başına 0,027 $’lık bir fiyat bulmuştu ve bunu depolamayla birlikte kullanmanın maliyetinin birim 0,054 $   olduğu tahmin ediliyor . Ve hidrojeni eklersek, enerji geçişine doğru bir sonraki büyük fırsat olur.

Çalışmalar da yukarıdaki prognoza ulaştı. Bir TERI raporuna göre, Yeşil H2 talebinin 2030 yılına kadar yarıya inen maliyetle Hindistan’da 2050 yılına kadar beş kat artacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, hidrojenin bazı endüstriyel uygulamalarda, özellikle de zorlu koşullarda 2030 yılına kadar fosil yakıtlarla potansiyel olarak rekabet edebileceğini öne sürüyor.

Küresel olarak, Green H2 ile projeler halihazırda devam ediyor. KPMG International Yenilenebilir Enerji Küresel Başkanı Mike Hayes, Green H2’yi göndermenin bir yolu olarak gördüğü için Hollanda’da bir açık deniz rüzgar girişimi üzerinde çalışan ve 200 megavatlık bir elektrolizör inşa eden büyük bir petrol ve gaz şirketi örneğinden bahsediyor Avrupa pazarına açık deniz rüzgârından üretilen elektrik. “Sektördeki çoğumuz, yeşil hidrojenin 2030-35 için bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Ama size söyleyebilirim, Green H2 için hükümetlerin odak noktasında ve desteğinde şimdiden inanılmaz bir değişim görüyoruz… Yeşil hidrojenin ticarileştirilmesinin ilk aşamalarındayız . Hala inanılmaz derecede pahalı. Ancak destek ve bağlılıkla işler daha hızlı ilerleyecektir ”diye düşünüyor.

Rüzgar enerjisi devi Siemens Gamesa da yolda. Şebekeye bağlantısı olmayan bir rüzgar türbini ile doğrudan havadan Green H2 üretebilen dünyanın ilk projesini olduğu gibi “ada modunda” geliştiriyor. Brande’deki Danimarka merkezinin yakınında bulunan pilot proje Ocak 2021’de hazır olacak.

Hindistan’daki yenilenebilir enerji şirketlerinden bazıları, yalnızca rüzgar ve güneşten enerji üretmenin ötesine bakma ihtiyacının da farkında. Greenko Group ve Adani, değer katma ve muhtemelen Green H2 üretimiyle uğraşmak için İtalyan bir büyük olan Snam ile işbirliği yaptı. Dolayısıyla, Hindistan‘ın Green H2’ye büyük bir fırsat olarak bakmaya başlaması çok uzun sürmeyecek.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.