Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

ICAR:Hindistan’ın kişi başına Su Mevcudiyeti Daha Da Azalacak

ICAR:Hindistan’ın kişi başına Su Mevcudiyeti Daha Da Azalacak

Tarımsal araştırma kuruluşunun üst düzey bir yetkilisi ICAR Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın kişi başına düşen su mevcudiyetinin 2025 yılına kadar 1.465 metreküpe düşeceği tahmin edildiğini söyledi.

ICAR ayrıca, Hindistan için hangi çiftçilere hangi mahsulün ne kadar alanda yetiştirileceğinin tavsiye edileceğini önerecek bir mekanizma üzerinde çalıştığını duyurdu.

Medyaya tarım sektöründe su yönetimi hakkında bilgi veren Hindistan Tarım Araştırma Konseyi (ICAR) Genel Müdürü T Mohapatra, kişi başına yıllık su mevcudiyetinin 1951’de 5.177 metreküpten 2014’te 1.508 metreküp’e düştüğüne dikkat çekti.

“Kişi başına düşen su mevcudiyetinin 2025’te 1.465 metreküp ve 2050’de 1.235 metreküpe daha da düşeceği tahmin ediliyor. Eğer yaklaşık 1.000-1.100 metreküpe daha da düşerse, Hindistan su sıkıntısı çeken ülke olarak ilan edilebilir.” uyardı.

Böyle bir senaryoda Mohapatra, su konusunda ve hatta eyaletler içinde farklı devletler arasında bir kavga olabileceğinden korkuyordu.

Toplam 140 milyon hektarlık net ekilen alanın yalnızca yüzde 48,8’inin sulanmakta olduğunu ve geri kalanının yağmurla beslendiğini de sözlerine ekledi. 68,38 milyon hektarlık net sulanan alanın yaklaşık yüzde 60’ı yeraltı sularından sulanmaktadır.

Tarım sektöründe su tüketiminin azaltılmasına ihtiyaç var. Daha az su ile daha fazlasını üretebiliriz. Başbakan damla başına daha fazla mahsul için çağrı yaptı .

Bir grup sekreterin ICAR’dan tüm ülke için mahsul planlaması üzerinde çalışmasını istediğini söyledi.

Mohapatra, bunun bir bölgede hangi mahsulün ne kadar alanda yetiştirileceğini önermeye yardımcı olacağını belirterek, böyle bir mahsul planlamasının ortaya çıkmasının bir yıl alacağını sözlerine ekledi.

ICAR’ın iki organı Ulusal Tarım Ekonomisi ve Politika Araştırma Enstitüsü ve Meerut, Modipuram’daki Hindistan Tarım Sistemleri Araştırma Enstitüsü bu mahsul planlama mekanizması üzerinde çalışıyor.

GM, mahsul planlamasının yerel iklim koşullarına, su mevcudiyetine ve genel talep-arz durumuna dayalı olacağını ve hükümetin teşviklerini çiftçilerin önerilen mahsulleri benimseyecek şekilde planlamasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Muhtemel su kıtlığını ciddi bir sorun olarak nitelendiren Mohapatra, ICAR’ın çiftçileri 1 Temmuz’dan 15 Ekim’e kadar tarlalarında doğru su kullanımı konusunda eğitmek için bir kampanya başlattığını söyledi. Krishi Vigyan Kendraları aracılığıyla şimdiden 10 yüz çiftçiye ulaşıldığını söyledi ve plan başka bir 5 lakh çiftçiye ulaşmak için.

Mikro sulama altındaki alanın mevcut 9 milyon hektardan iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi. “Bunun başarılması için çiftçilerin öne çıkması gerekecek”.

Mohapatra, sel sulamasının su ve enerji israfına yol açtığını ve gübre verimliliğini düşürdüğünü söyledi.

ICAR’ın Genel Müdürlüğü ayrıca sulama sürecinin planlanması ihtiyacını vurguladı ve nem sensörü ve diğer yazılımlar gibi teknolojiler bunu başarmak için mevcut.

Teknolojilerin maliyetli olmadığını ve uygulamalarının girdi maliyetinin düşürülmesine yardımcı olacağını söyledi.

Mohapatra ayrıca suyun yapıcı kullanımı, özellikle yeraltı suyu, yağmur suyu hasadı ve sulamada atık su kullanımı hakkında konuştu.

Ürün çeşitliliğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Ürünlerde değişime ihtiyaç var. Daha az su varsa, daha az su alan mahsuller yetiştirilmeli ”ve daha az su alan yağlı tohumların ve kaba tahılların ve bakliyatların yetiştirilmesini savundu.

ICAR Genel Müdürlüğü, buğday ve pirinç üretiminin ülkenin gıda güvenliği açısından önemli olduğunu, ancak bunun alanı değil verimi artırarak başarılabileceğini söyledi.

Su ölçümü ile ilgili sorulan Mohapatra, bunun caydırıcı olacağını ve tüketimi azaltacağını söyledi, ancak bunun hükümetin karar vermesi gerektiğini ekledi.

Benzer Yazılar

Asidik Su

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.