Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Ay’da NASA’nın Düşündüğünden Daha Fazla Yerde Su ve Buz Var

Ay’da NASA’nın Düşündüğünden Daha Fazla Yerde Su ve Buz Var
Ayda su arayan geleceğin astronotlarının su bulmak için kutup bölgelerindeki en tehlikeli kraterlere gitmeleri gerekmeyebilir.
Ay’ın güney kutbundaki Shackleton kraterinin Lunar Reconnaissance Orbiter’dan alınan veriler kullanılarak oluşturulmuş bir resmi … NASA’nın Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu

Aya giden geleceğin astronotları için su bulmak ve buz kazmak sanıldığından daha kolay olabilir.

Pazartesi günü Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede, bir bilim insanı ekibi, bir Boeing 747 jumbo jetin içine monte edilmiş kızılötesi bir teleskop olan SOFIA’yı, ayın güneşin parladığı kısımlarında su olduğuna dair net kanıtlar gösteren gözlemler yapmak için kullandı.

NASA’nın astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz Pazartesi günkü basın toplantısında “Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini ve ay kutuplarının yakınındaki soğuk gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını ortaya koyuyor.” dedi.

Bu suyu astronotların toplaması zor olsa da, başka bir araştırmacı grubu Pazartesi günü, ayın kutup bölgelerindeki büyük, soğuk, derin ve potansiyel olarak tehlikeli kraterlere ek olarak, aynı bölgelerdeki daha küçük ve daha sığ çöküntülerin de soğuk olabileceğini bildirdi. Su buzunu milyarlarca değilse bile milyonlarca yıl tutmaya yetecek kadar soğuk.

Colorado Üniversitesi’nde astrofizik ve gezegen bilimleri profesörü olan ve bu araştırmaya liderlik eden Paul O. Hayne, bir röportajda bu küçük su buzu yataklarının “Her şeyi değiştirebileceğini” söyledi. “Bu keşif suyu gelecekte aya gidecek olan astronotlar ve yollanan robotlar için çok daha erişilebilir hale getirebilir.”

Kaynak

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.