Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Meksika ve Amerika arasında sulama suyu anlaşmazlığı

Meksika ve Amerika arasında sulama suyu anlaşmazlığı

Boquila/Meksika’da çiftçiler sopalar ve taşlarla sınır bölgesindeki suyun çoğunu kontrol eden Amerikan barajını koruyan askerlere saldırdı.

Çiftçiler, Meksika hükümetinin bütün suyu Teksas’a gönderdiğini ve kendilerine hiçbir şey bırakmadığını söyledi. Öfkeli çiftçiler barajı ele geçirdiler ve Teksas’a giden suyu 1 aylığına kestiklerini iddia ediyorlar.

Saldırıya öncülük eden çiftçi Victor Velderrain, “Bu bir savaş,” dedi, “Hayatta kalmak, çalışmaya devam etmek, ailemi beslemek için.”

Meksikalı çiftçileri kendi başkanları ve yandaki küresel süper güçle karşı karşıya getiren saldırı, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasında su konusunda uzun süredir devam eden gerilimlerin patlak vermesinin bir sonucu.

İki ülke arasındaki müzakereler uzun zamandır gergin, üstüne artan sıcaklıklar ve uzun süren kuraklıklar, sınır boyunca paylaşılan nehirleri her zamankinden daha değerli hale getirerek, her iki ülkenin de çıkarlarını artırdı.

Barajın ele geçirilmesi, insanların iklim değişikliğinin tehdidi altındaki geçim kaynaklarını savunmak için ne kadar ileri gitmeye istekli olduklarının ve giderek sertleşen hava koşullarında daha da artabilecek türden çatışmaların çarpıcı bir örneği.

Kurak sınır bölgesi boyunca su kullanım hakları, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’yı Colorado ve Rio Grande nehirlerinin akışlarını paylaşmaya zorlayan ve her iki tarafın da diğerine su göndermesini sağlayan onlarca yıllık bir anlaşmayla yönetiliyor. Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’ne olan yükümlülüklerinde çok geride kaldı ve ABD tarafından Meksika’ya suyu geri açmak için 1 ay süre verildi.

Kaynak

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.