Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yellowstone Gayzerini Isıtan Şey Nedir ?

Bilim adamları, dünyanın en büyük aktif gayzerinden gelen patlamalar dizisinde depremleri ve aşırı kar yağışını suçlu olarak reddetti.

Yellowstone Milli Parkı'ndaki Steamboat Gayzeri geçen Şubat.

Yellowstone Milli Parkı, geniş volkanik manzaralardan çok renkli süsenlerle köpüren kazronlara kadar çok sayıda jeolojik zenginliktir. Ancak 10.000 termal özelliğinden biri son zamanlarda herkesin dikkatini çekiyor: Steamboat Gayzer.

Dünyanın en uzun aktif şofben olan Steamboat, süper ısıtılmış suyu gökyüzüne neredeyse 400 fit kadar fırlatabilir. Bu patlamalar düzensizdi, her büyük patlama arasındaki boşluklar dört günden 50 yıla kadar sürdü. Ancak Mart 2018’de, gözden kaybolma belirtisi göstermeyen, çarpıcı bir performansa başladı. Gayzerin uyanma anından günümüze kadar olan 129 patlaması, önceki yarım yüzyılda Steamboat’tan fışkıran görülen toplam sayıyı aşıyor.

Doğal olarak, bilim adamları bu gösterişli akışkanlık gösterisini neyin başlattığını bilmek istiyorlar.

Ve Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma, en azından depremler veya kar yağışı gibi bazı suçluları dışladı. Bilim adamları ana bir şüpheliyi tespit edememiş olsalar da, bulgu, gayzerlerin altında yatan doğal mühendisliğin bilimsel bilgisini genişletiyor ve bu, en iyi ihtimalle bulanık kalır.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Mara Reed , “Nasıl çalıştıklarıyla ilgili basit şeyleri hala açıklayamıyoruz” dedi . “Öğrenecek çok şey var.”

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bir yerbilimci olan ortak yazarı Michael Manga , gayzerleri basitleştirilmiş volkanlar olarak çerçevelediğini kabul etti. “Bir gayzeri anlayamazsak, magmatik volkanları anlama şansımız çok daha düşük” dedi.

Gayzerler volkanik güçle çalışan su toplarıdır. Magma derin yeraltı, yukarıdaki kayaları ısıtır, bu da basınç altında depolanan sığ, yeniden doldurulabilir bir su kaynağını ısıtır. Su veya ısı kaynağını değiştirin veya yüzeye giden yolları değiştirin örneğin sıvıdan kristalleşen ve bir tıkaç oluşturan mineraller yoluyla ve gayzerin davranışı değişir.

Yellowstone’un termal özelliklerinin normu değişimdir. Parkın altında yatan süpervolkanın cıva hidrotermal sistemine ilişkin ayrıntılı gözlemler bir asırdan daha uzun bir süre önce başladığından beri, izleyiciler sayısız sıcak yama, sıcak su kaynakları ve geyzerlerin gelip gittiğingördüler . US Geological Survey’in Yellowstone Volcano Gözlemevi’nden sorumlu bilim adamı Michael Poland , bu , Steamboat’ın dramatik değişiminin yerinde olmadığı anlamına geldiğini söyledi .

Ancak Steamboat’un verimli patlamaları, parkın etrafına dağılmış modern bilimsel sensörlerin bolluğu ve vatandaş bilim adamlarının gözlemleri, araştırmacılara onu neyin tetiklediğini araştırmak için harika bir fırsat verdi ve Bayan Reed’in ekibinin geyser’ın dramatik 2018’i için açıklamalar aramasına izin verdi. aktivasyon.

Depremler suçlu olabilir mi? Steamboat’un aktivasyonundan önce bir deprem sürüsü meydana geldi, ancak bu tür sarsıntılar, yerin altındaki jeolojik su tesisatını yeniden düzenlemek ve gayzerin davranışını değiştirmek için yeterince kuvvetle zemini sallayamadı.

Bununla birlikte, yeterli bir yağış kaynağı, Steamboat’ın hiperaktivitesine katkıda bulunabilir: Erüpsiyonların, eriyen kar toprağa girdiğinde, ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında daha sık meydana geldiği görüldü. Ancak Dr. Manga, çeşmelerin kimyasının patlayan taze kar erimesi olmadığını gösterdiğini söyledi. Bunun yerine, yağmur suyu basınç üzerine yığılıyor ve eski sıcak su ceplerinin püskürmesine neden oluyor olabilir.

Yine de kar erimesi ilk tetikleyici değildi. Steamboat’un oturduğu Norris Gayzer Havzası’na düştüğü tahmin edilen yağış miktarı ile Steamboat’ın uyanışı arasında hiçbir ilişki yoktu.

Bu havzanın Chicago büyüklüğündeki bir bölümü son zamanlarda yükselip alçalıyor ve son zamanlarda yapılan bir araştırma , bunun, hareket eden ve nihayetinde yüzeyin hemen altında toplanan hidrotermal sıvı cepleri tarafından yönlendirildiğini öne sürdü. Bu aynı zamanda Steamboat’un son aktivasyonunun olası bir açıklaması olarak tartışıldı.

Ancak, Dr. Manga, yeni gelen sığ sıcak sıvı havuzunun, sadece Steamboat değil, bölgedeki birden fazla hareketsiz gayzerini başlatmış olması gerektiğini söyledi. Yerel hidrotermal özellikler de gözle görülür derecede daha sıcak olmalıydı, ancak kesin bir sıcaklık artışı tespit edilmedi.

Kesin cevapların olmaması bazılarını hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak Bayan Reed için Steamboat ile dedektif oynamak, gerçekleşmiş bir rüya. Son büyük patlama dönemi, onun zamanından önce 1980’lerdeydi. Muhteşem gösterilerinden birini görme şansını kaçırdığını düşündü. “Şimdi görmeye başladım” dedi “ve her seferinde aklımı uçurdu.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.