Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

+%40 Verimli Tuzdan Arındırma Buluşu

+%40 Verimli Tuzdan Arındırma Buluşu

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Austin – Texas Üniversitesi ve Penn Eyalet Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıları, bilim insanlarına onlarca yıldır ket vuran kompleks bir soruna çözüm getirdi! Bunun sayesinde artık daha düşük maliyetle temiz su üretmek artık mümkün olabilir gibi gözüküyor.

Desalinasyon yani tuzdan arındırma nedir?

Desalinasyon kısaca tuzsuzlaştırmaktır. Sudaki safsızlıkları giderip kullanma amaçlı su elde edilmesini hedefleyen sürece desalinasyon prosesleri adı verilir.

Desalinasyon (tuzdan arındırma) membranları (zar), sudaki tuzu ve diğer kimyasalları ayırmada kullanılan bir teknolojidir. Toplumun sağlığı için çok önemli olan bu proses birlikte milyarlarca litre su çeşitli amaçlarla temizleniyor.

Fikir bir hayli basitmiş gibi görünüyor olsa da bilim insanlarının hâlâ çözmeye uğraş gösterdiği karmaşık süreçlere sahip.

DuPont Su Çözümleri ile ortaklaşa çalışan bir grup bilim insanı, bu karmaşık olayın önemli bir kısmına ışık tutmuş ve temiz enerji üretiminde maliyetin düşürülmesine olanak vermiştir.

Ekip, desalinasyon membranlarının bazı yönlerden tutarsızlık sergilediğine ve bu durumun, prosesteki verimini azaltabildiğini açıklamış.

tuz

Austin – Teksas Üniversitesi İnşaat, Tarım ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı profesör olan ve çalışmaya liderlik eden Maniş Kumar şöyle ifade ediyor:

“Ters osmoz membranları, su arıtımında yaygın şekilde kullanılıyor fakat bunlar hakkında hâlâ bilmediğimiz birçok şey var. Suyun bunların içinden nasıl geçtiğini gerçek manada söyleyemiyoruz. Bu yüzden son 40 yılda kaydedilen tüm ilerlemeler, esasında karanlıkta meydana geldi.”

Maniş Kumar

Bulgular bir süre önce Science mecrasında yayınlandı

Makalede, test edilen membranlarda %30-40’lık bir verimlilik artışından bahsediliyor. Bu membranlar bir hayli sevindirici oranda daha düşük enerji kullanırken, daha fazla suyu arıtabilme kapasitesine sahip.

Bu haber, temiz ve sağlıklı suya erişimin artmasına ve ayrıca su faturasının azalmasına yol açabilecek nitelikte.

tuz

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.