Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Permafrost nedir?

Permafrost nedir?

Rus topraklarının 3′ te 2′ sini kaplayan permafrost toprak biçimi, en az iki ardışık yıl veya daha uzun bir süre donmuş halde kalan buz tabakasının üzerindeki topraklardır. Bu toprak biçimi genellikle ortalama yıllık sıcaklığın eksi derecelerde olduğu soğuk iklimlerde olur. Bu tür iklimlere Kuzey ve Güney kutupları çevresinde rastlamak mümkündür.

permafrost

Toprakların bazıları sıcak havalara maruz kalma durumunda kısa bir süre için erir. Bu erime ve çözünme ise toprağın üst tabakası ile sınırlıdır. Permafrost tabakası olan yer yüzeyin birkaç santim altında donmuş halde kalır. Bu tarz coğrafyalarda, toprağın üst kısmı yani aktif tabaka olarak bilinen toprak tabakası, sıcak aylarda bitkilerin yetişmesini sağlayacak kadar ısınabilir. Donuk bölge ise aktif tabakanın hemen altında yer alır.

Bu toprağın özelliği suyu toprak yüzeyine yakın tutmasıdır. Bu durum da onu çok sulu yapar. Permafrost tabakası toprakta çok miktarda su tuttuğunda pingo toprak formları meydana gelir. Su donarsa, doymuş toprağı genişleterek geniş bir tümseğe veya pingoya doğru iter.

Toprak akması da çözünme denilen süreç ile çözülmüş toprakların donmuş tabaka üzerinde eğim oluşturup aşağı doğru kaymasıyla ortaya çıkan yeni bir toprak oluşumu olarak açıklanabilir. Yani aslında toprak akması tamamiyle permafrost ile ilgili bir durumdur.

Permafrost çözülmesi ne gibi etkiler yaratır?

  • Sera gazı depolarının kaybı
  • Bozulan altyapı
  • Değişen manzaralar

Kuzey ülkelerinde rastlanan bir durum olarak yollar, şehirler altyapı sıkıntıları yaşıyor ve birçok insanın hayatı tehlikeye giriyor. Bu talihsiz durumdan etkilenen ülkelerin başında Rusya, Kanada ve Danimarka geliyor.


Karbon ayak izini azaltırsak, enerji tasarruflu ürünlere yatırım yaparsak ve iklim dostu oluşumları desteklersek dünyanın dengesini koruyabiliriz. Yeşil kalma dileğiyle!

permafrost

İleri okuma için;

https://climatekids.nasa.gov/permafrost/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.