Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

WHO, Sudaki Mikroplastiklerin Henüz Zararlı Olduklarına Dair Kanıt Yok

Rapor, daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor ve bu konuda gönül rahatlığına karşı uyarıyor

Şişelenmiş su içme kadın
Çalışmalar, şişelenmiş suyun kapta ve kapakta kullanılan polimerlerin çok küçük unsurlarını içerdiğini göstermektedir.

Mikroplastikler içme suyunda giderek daha fazla bulunur, ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan yeni bir değerlendirmeye göre, şu ana kadar bunun insanlar için bir risk oluşturduğuna dair hiçbir kanıt yok .

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler organı, plastiğin çevreye nasıl yayıldığını ve insan vücudunda nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğundan, kayıtsızlığa karşı uyarıda bulundu.

Mikroplastiklerin evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur, ancak genel olarak yarım milimetreden daha küçük oldukları kabul edilir.

Plastik üretimi son yıllarda katlanarak büyüdü ve 2025 yılına kadar tekrar ikiye katlanacağı tahmin ediliyor, bu da daha fazla boncuk ve ipliğin küçük parçacıklara ayrıldığı ve su kaynakları, borular, bardaklar, boğazlar ve karınlarda dolandığı anlamına geliyor. Araştırmalar, şişelenmiş içme suyunun kapta ve kapakta kullanılan polimerlerin çok küçük unsurlarını bile içerdiğini göstermektedir.

Bu, insanların plastiklerde kullanılan kimyasallardan veya parçacıkların üzerine binen patojenlerden bulaşmış olabileceği endişelerine yol açtı. Daha da endişe verici olan, hayati sistemlerin yabancı madde tarafından ezilebileceği, deniz kuşlarının, balıkların ve diğer vahşi hayvanların iç kısımları plastik atıklarla boğulmuş görüntülerini çağrıştıran öneriler.

Konuyla ilgili hakemli araştırmaları özetleyen WHO raporuna göre, bu korkular bilime dayanmıyor.

Parmak ucunda mikroplastiklerin yakından görünümü
WHO raporu, su kaynağındaki mikroplastiklerin bakteri ve virüslerden daha az risk taşıdığını söylüyor

Tahminlere aykırı olarak, rapor daha büyük mikroplastiklerin (150 mikrometreden büyük olanlar ( bir saçın çapı kadar)) en az endişe verici olduğunu çünkü doğrudan insan vücudundan geçtiğini söyledi. Daha küçük parçacıklar potansiyel olarak sindirim sistemi duvarlarından geçebilir ve sıkışabilir, ancak araştırmacılar bunların zararlı miktarlarda birikme ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor. Etkilerinden emin olmak için en küçük nanoplastikler (1 mikrometreden küçük olanlar) hakkında yeterli bilgi yoktur.

“Mevcut sınırlı kanıtlara dayanarak, içme suyundaki mikroplastiklerle ilişkili kimyasallar ve mikrobiyal patojenler, insan sağlığı için düşük bir endişe oluşturmaktadır. Nanopartiküllerin toksisitesi hakkında kesin sonuçlara varmak için yeterli bilgi olmamasına rağmen, hiçbir güvenilir bilgi bunun bir endişe olduğunu göstermiyor ”dedi.

Yazarlar, içme suyundaki mikroplastiklerin rutin olarak izlenmesinin tavsiye edilmediğini, çünkü kaynakların çok daha büyük ve kanıtlanmış bir risk olan bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak için daha iyi harcanacağını söyledi. 2 milyardan fazla insan kirlenmemiş içme suyuna erişemiyor.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Bruce Gordon “Genel sonuç, tüketicilerin fazla endişelenmemesi gerektiğidir” dedi ancak daha kapsamlı araştırmayı teşvik etti. “Elimizdeki verilerle riskin düşük olduğuna inanıyoruz ancak gelecekte bir risk olmayacağını kesin olarak söyleyemiyoruz. Hiçbir şekilde paniğe kapılmadık. “

Soruna en iyi cevabın, tek kullanımlık plastikleri aşamalı olarak kaldırarak ve geri dönüşümü ve alternatiflerin kullanımını teşvik ederek plastik kirliliğini azaltmak olduğunu söyledi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.