Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Kısır Döngü: Hassas Yıkama Daha Fazla Plastik Mikrofiber Açığa Çıkarıyor

Çalışma, standart çamaşır makinesi ayarına göre 800.000 fazla lifin döküldüğünü ortaya çıkardı

Hassas bir yıkama (L) ve normal bir yıkama döngüsünün ardından toplanan mikro elyaflı çamaşır makinesi filtreleri
24 yaşındaki Newcastle Üniversitesi öğrencisi Max Kelly, hassas bir yıkama (L) ve normal bir döngüden sonra toplanan mikro elyaflı çamaşır makinesi filtrelerini tutuyor.

Standart yıkama döngülerine göre çevreye yüzbinlerce daha fazla plastik mikrofiber bırakabileceklerini keşfeden bilim insanlarına göre, mümkün olduğunca hassas yıkama döngülerinden kaçınılmalıdır.

Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, standart bir döngüden iki kat daha fazla su kullanan hassas bir yıkamanın, daha az su aç döngülerinden ortalama 800.000 daha fazla mikrofiber saldığını göstermek için tam ölçekli makinelerle testler yaptılar.

Araştırmayı yöneten bir deniz mikrobiyoloğu olan Prof Grant Burgess “Bulgularımız bir sürprizdi” dedi. “Hassas yıkamaların kıyafetleri korumasını ve daha az mikrofiber salınmasına yol açmasını beklersiniz, ancak dikkatli çalışmalarımız aslında bunun tam tersi olduğunu gösterdi.”

“Giysilerinizi hassas bir yıkama programında yıkarsanız, giysiler çok daha fazla plastik lif bırakır. Bunlar polyesterden yapılmış mikroplastiklerdir. Biyolojik olarak parçalanmazlar ve çevremizde birikebilirler. “

Bu bulgu, daha az su kullanan, daha sık yön değiştiren ve daha yüksek hızlarda dönen daha agresif yıkama döngülerinin atık suya daha fazla elyaf bıraktığı varsayımına meydan okuyor. Bunun yerine, çalışma başına kullanılan su hacminin, liflerin giysilerden çıkarılmasında en önemli faktör olduğu görülüyor.

Newcastle Üniversitesi'ndeki çamaşır makineleri bankası
Giysiler, Newcastle Üniversitesi’nde bir çamaşır makinesi bankası kullanılarak test edildi. 

Burgess “Su hacmi yüksekse, su giysilere daha az su kullanılmasına oranla daha fazla vurur” dedi. “Su, giysilere doğru ilerliyor ve polyester liflerini tekstil ürünlerinden koparıyor.”

Giyim endüstrisi her yıl 42 milyon tondan fazla sentetik elyaf üretiyor. Yaklaşık% 80’lik büyük çoğunluğu polyester giysiler yapmak için kullanılıyor. Önceki testler, sentetik çamaşırların yıkanmasının yıkama başına 500.000 ila 6 milyon mikrofiber açığa çıkarabildiğini bulmuştur.

Alglerden karbon nötr giysiler yapmak: hızlı modayı benimseyen tasarımcılar.

Çoğu çamaşır makinesinde mikroplastikleri atık sularından çıkarabilen filtreler bulunmadığından, lifler su arıtma tesislerine taşınır ve sonunda denizlere ulaşabilir. Çeşitli kaynaklardan gelen parçacıklar, gelen, çevrede artık her yerde vardır Pasifik Okyanusu’nda derin deniz hendek için Antarktika’nın bozulmamış vahşi . Bilim adamları plastiği planktondan deniz memelilerine kadar besin zincirinin her seviyesinde organizmalarda buldular .

Kolayca yutulan mikroplastiklerin deniz yaşamı için hangi sağlık risklerini oluşturduğu belirsizdir, ancak araştırmacılar plastiklerdeki toksik kimyasallardan ve bunlara yapışan poliklorlu bifeniller (PCB’ler) gibi diğer bileşiklerin hayvanlar için zararlı olabileceğinden korkmaktadır. Parçacıklar ayrıca hastalığa neden olan virüslerin ve bakterilerin yayılmasına da yardımcı olabilir.

Newcastle ekibi, önce tam ölçekli çamaşır makinelerini taklit eden bir dizi laboratuvar testinde ve ardından bir Procter & Gamble araştırma merkezinde gerçek çamaşır makinelerinde siyah polyester tişörtlerden salınan mikrofiber miktarını ölçtü. Sonuçlar, daha fazla su ve daha az agresif yıkama döngülerinin kullanılması yönündeki önceki tavsiyelerin aslında çevreye daha fazla mikrofiber bıraktığını gösterdi.

Bazı çamaşır makinesi üreticileri mikrofiber filtreleri piyasaya sürüyor, ancak Environmental Science and Technology’de yayınlanan çalışmanın ilk yazarı Mark Kelly, hassas yıkamalardan ve yarım yüklemelerden kaçınmanın yıkamayla salınan mikrofiber miktarlarını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Exeter Üniversitesi’nde ekotoksikolog olan ve çalışmaya dahil olmayan Prof. Tamara Galloway, “Bu araştırma, mikrofiberlerin deniz ortamına nasıl ulaştığını belirlemeye yardımcı olduğu için önemlidir” dedi.

“Kaplumbağalar, foklar ve yunuslar da dahil olmak üzere incelediğimiz deniz hayvanlarının çoğunda mikroplastik bulduk. Mikrofiberler, en sık bulduğumuz mikroplastik türüdür. Tekstil ürünlerinden mikrofiber yutmanın sağlık üzerindeki etkilerinin ne olabileceğini kesin olarak söyleyemesek de, deniz ortamını ve gıda zincirini korumak için maruz kalmayı en aza indirmek yüksek bir öncelik olmalıdır. “

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.