Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Tarım, Çevredeki En Büyük İnsan Kükürt Kaynağı Olarak Fosil Yakıtların Yerini Aldı

Sulfert - ÜRÜNLER

Nature Geoscience’da bugün yayınlanan yeni bir makale , ekili alanlara gübre ve pestisit uygulamalarını çevredeki en büyük sülfür kaynağı olarak tanımlıyor . Bu, 20. yüzyılın ikinci yarısında görülen en yüksek sülfür yükünden 10 kat daha fazla.

Sonuç olarak, Colorado Boulder Üniversitesi araştırmacıları, sulak alanlarda artan cıva seviyeleri, toprak bozulması ve tarımsal alanlardaki popülasyonlar için daha yüksek astım riski dahil olmak üzere, sülfürün büyük ölçüde genişletilmiş şekilde izlenmesini ve bu artışın olası olumsuz etkilerinin incelenmesini önermektedir.

Araştırmanın baş yazarı, çevre araştırmalarında yardımcı doçent ve Enstitü’de ​​görevli olan Eve-Lyn Hinckley, “Tarımda kükürt birçok farklı biçimde kullanılıyor ve bu farklı biçimlerin toprakta nasıl tepki verdiğini geniş bir şekilde incelemedik,” dedi. Colorado Boulder Üniversitesi’nde Arktik ve Alp Araştırmaları (INSTAAR). “Hiç kimse bu [tarımsal] ilavelerin çevre ve insan sağlığı sonuçlarına kapsamlı bir şekilde bakmadı.”

Kükürt, doğal olarak oluşan bir element ve önemli bir bitki besin maddesidir ve nitrojen alımına yardımcı olur. Yeraltından fosil yakıt çıkarma yoluyla ve gübre ve böcek ilacı oluşturmak için çıkarılır. Ancak kükürt aynı zamanda oldukça reaktiftir, yani kararlı bir şekilde yüzeyleri oluştuğunda hızlı bir şekilde kimyasal dönüşümlere uğrayacaktır ekosistemlerin sağlığını etkiler ve vahşi yaşam ve insanlar için tehlike oluşturan ağır metaller oluşturmak için tepki verir.

Tarihsel olarak, kömürlü termik santraller biyosfer için en büyük reaktif kükürt kaynağıydı – 1960’larda ve 1970’lerde asit yağmurlarına ve kuzeydoğu ABD ve Avrupa’da orman ve su ekosistemlerinin bozulmasına yol açtı. Bu konudaki araştırmalar, hava kirliliğini düzenleyen ve kükürt seviyelerini atmosferik kaynaklardan sanayi öncesi seviyelere düşüren Temiz Hava Yasası ve değişikliklerine yol açtı.

Hinckley, “Bu asit yağmurlu günlerden çok farklı bir sorun” dedi. “Uzak ormanlar üzerindeki yaygın atmosferik birikimden, bölgesel ekin alanlarına hedeflenen reaktif kükürt eklemelerine geçtik. Bu miktarlar, asit yağmurunun zirvesinde gördüğümüzden çok daha yüksek.”

Bilinmeyen Riskler

Tarımda aşırı besin kullanımını inceleyen araştırmaların çoğu azot ve fosfor ile ilgili olarak yapılmıştır. Bilim adamları, bu iki kimyasalın, artan sera gazı emisyonları ve aşağı akış sularında alg patlamaları dahil olmak üzere çevre üzerinde zararlı etkilere neden olabileceğini uzun süredir biliyorlar.

Hem gübre hem de böcek ilacı olarak hizmet veren kükürt, mahsulün üretimini ve sağlığını iyileştirmek için tarım alanlarına uzun süredir uygulanmaktadır.

Hinckley “Çevremizde ve ekosistemlerimizde başka türlü olacağından çok daha hızlı bir şekilde hareket ettiriyoruz” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki bazı tarım endüstrileri, doğrudan tarlalarına daha fazla kükürt koymaktadır. Şimdiye kadar yalnızca münferit çalışmalar bilim insanlarına aşırı kükürdün toprak sağlığı ve çevredeki sular üzerindeki etkilerine bir bakış sağladı.

Florida Everglades’te ABD Jeoloji Araştırması’nın uzun vadeli araştırması, şeker kamışına büyük kükürt uygulamalarını Everglades’teki metil cıva üretimine bağladı besin zincirinde yükseldikçe biriken güçlü bir nörotoksin, her bir yırtıcı hayvanı daha fazla etkiliyor. Tükettiği av bu insanları ve balıkları yiyen çeşitli yerel vahşi yaşamı tehdit ediyor.

Araştırmacılar, ABD’deki birçok önemli mahsulde kükürt uygulamalarındaki eğilimleri inceledi: Ortabatı’da mısır; Florida’da şeker kamışı; ve Kaliforniya’daki şarap üzümleri. Yüzey sularındaki kükürt modelleri, asit yağmurlarının etkilerinden kurtulan bölgelerde kükürt miktarının yeniden arttığını gösterdi.

Araştırmacılar, fosil yakıt emisyonlarını düzenlemeye devam eden Çin ve Hindistan gibi yerler de dahil olmak üzere, dünyadaki birçok ekim alanında artan kükürt seviyelerinin devam edeceğini tahmin ediyor.

Hinckley, artan kükürdün çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini basitçe belgelemenin yeterli olmadığını vurguladı . Artan izleme ve araştırmalar, konuyla ilgili işbirliğini ve toplu eylemi artırmak için çiftçileri düzenleyici kurumları ve arazi yöneticilerini içermelidir.

Hinckley “Çevre üzerinde sahip olduğumuz etkiyi anlamak için bir zorunluluğumuz var” dedi. “Ve sonra bu etkileri azaltmak için çözümlere doğru birlikte çalışmalıyız.”

Bu makalenin ortak yazarları arasında INSTAAR’da doktora sonrası araştırmacı ve Colorado Boulder Üniversitesi’nde Colorado Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı’nda (SILC) araştırmacı olan John Crawford ve Syracuse Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Charles T. Driscoll ve Habibollah Fakhraei. Fakhraei, o zamandan beri Southern Illinois Üniversitesi’nde bir pozisyon aldı.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.