Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Günlük Yaşamda Su Tasarrufu Yapmanın 18 Kolay Yolu

Dünyanın %70‘i su ile kaplıdır , ancak yalnızca %1’i kolayca erişilebilir durumdadır. Su çok kıt bir kaynak. Su kıtlığı ve kuraklıkla mücadele eden alanlarla ilgili her geçen gün daha fazla haberle birlikte, su tasarrufu yapmak ve daha verimli kullanmak mutlak bir zorunluluk haline geldi.

Evinizde bol su bulunsa bile, su tasarrufu yapmak ve israfı azaltmak, gelecek nesillerimiz için ortak bir sorumluluk haline gelir. Su kullanımınızı azaltmak, doğrudan veya dolaylı olarak kullanılan elektriği de azaltacaktır.

Su yaşam için çok hayati bir doğal kaynak olduğundan, su tasarrufu yapmak ve su israfını azaltmak, harekete geçmenin harika bir yoludur. Gelecek nesillerimiz için suyu korumaya yönelik bu mücadeleyi başlatmak için zahmetsiz bazı yolları benimseyebilirsiniz. Günlük hayatınızda nasıl su tasarrufu yapabileceğinize dair en temel ve en etkili ipuçlarından bazılarını listeledik.

Giysilerinizi yıkarken, banyo yaparken, tıraş olurken, dişlerinizi fırçalarken veya bahçeyle ilgilenirken, birkaç basit su koruma yöntemi su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Banyoda Su Nasıl Tasarruf Edilir?

1. Sızıntılarınızı Giderin

su-sizintisi-tasarruf

Musluklar, borular ve tuvaletlerdeki bilinen veya bilinmeyen sızıntılar, 11.000 Litreye kadar suyun israf edilmesine neden olabilir. Her zaman tüm banyo armatürlerinizi herhangi bir sızıntı için kontrol etmeli ve sızıntıları mümkün olan en kısa sürede tamir ettirmelisiniz. Su israfını önleyecek ve duvarlarınıza ve donanımlarınıza zarar gelmesini önleyecektir.

2. Dişlerinizi Fırçalarken veya Tıraş Olurken Musluğu Kapatın

Ortalama bir musluk her dakika yaklaşık 10 litre su akıtır. Bu yüzden fırçalarken veya tıraş olurken musluğu açık bırakmayın. Lütfen fırçanızı ıslattıktan sonra musluğu kapatın ve durulama zamanı geldiğinde açın.

3. Ellerinizi Yıkarken Musluğu Kapatın

Ellerinizi yıkarken musluğu çalışır durumda bırakmayın. Ellerinizi ıslatın ve musluğu kapatın; durulamanız gerektiğinde musluğu açın.

4. Sifonda Daha Az Su Kullanın

Eski tuvalet sifon sistemleri, yenilerine göre 3 ila 4 kat daha fazla su kullanır. Eski sifonlu tuvaletinizi çift sifonlu tuvalete dönüştürün. Çift sifonlu tuvalet, doğru düğmeye basarak sıvı atığı temizlemek için daha az su ve katı atığı temizlemek için daha fazla su kullanmanızı sağlar.

5. Bir Musluk Fıskiyesi Kurun

Musluğunuza bir fıskiye eklemek, su akışına hava katacak ve genel olarak daha az su kullanırken size daha tutarlı bir akış sağlayacaktır.Fıskiye kurulumu çok kolaydır, ucuzdur ve oldukça etkilidir. Fıskiyeli musluklar, fıskiye olmayan musluklara göre %80’e kadar su tasarrufu sağlayabilir. Banyolarda musluk / bataryalarda da fıskiye kullanılmalıdır.

6. Duş Sürenizi Kısa Tutun

Daha uzun süre banyo yapmak veya duş almak daha fazla su gerektirir. Duş süresini kısaltmaya çalışın. Sadece çok ihtiyaç duyulan suyu kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda diğer şeylerin tadını çıkarmak için size daha fazla zaman verecektir.

Mutfakta Sudan Nasıl Tasarruf Edilir?

1.Bulaşıkları Elde Yıkıyorsanız Dikkat Edin

Elde bulaşık yıkarken durulama için suyu akıtmayın. Lavabonuzu suyla doldurun veya bulaşıkları yıkamak için büyük bir tencere veya kova kullanın. Bulaşıkları fırçalarken suyun sürekli akmasına izin vermeyerek su israfını en aza indireceksiniz.

2. Bulaşık Makinenizi Doldurun

Bulaşık makinenizi her zaman tam kapasitesine yüklemeyi unutmayın. Bulaşık makinesinin birden fazla çalışmasını önleyecek ve çok fazla su tasarrufu sağlayacaktır.

3. Dondurulmuş Gıdaların Buzdolabında Çözülmesi

Dondurulmuş yiyecekler veya sebzeler pişiriyorsanız, onları suya batırmak yerine buzdolabınızın buz çözme seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için biraz daha erken plan yapmanız gerekecek çünkü buzdolabında buz çözme işlemi biraz zaman alacaktır.

4. Bir Tavada Meyve ve Sebzeleri Temizleyin

Meyve ve sebzeleri suyla temizlemeniz gerektiğinde, musluğun çalışmasına izin vermek yerine yıkamak için bir tencere su doldurmayı deneyin. Bunu yaparak daha az su kullanacak ve bitkilerinizi sulamak için tavadaki suyu kullanacaksınız.

Giysileri Yıkarken Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1. Eski Verimsiz Çamaşır Makinenizi Etkili bir Çamaşır Makinesi ile değiştirin

Eski tarz üstten yüklemeli çamaşır makineleri, yıkama başına 150-170 litre su kullanır. Yüksek verimli üstten yüklemeli çamaşır makineleri kullanarak bunu% 50’ye kadar azaltabilirsiniz. Önden yüklemeli çamaşır makineleri, üstten yüklemeli çamaşır makinelerine göre çok daha az su ve elektrik kullanır.

2. Boş Çamaşır Makinelerini Çalıştırmayın

Çamaşır makinenizi birkaç çorap veya 1 veya 2 gömlek için çalıştırmayın. Tam dolu çamaşır yıkadığınızdan emin olun. Giysilerinizi yıkarken ekonomi modunu kullanın bu size hem su hem de elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

3. Az Sık Yıkayın

Kazak, kot pantolon, havlu, eşofman altı ve ceket gibi birçok giysinin her giyişinizde yıkanması gerekmez. Sadece sudan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda giysilerinizin yıpranmasını da önleyecektir.

Dışarıda Sudan Nasıl Tasarruf Edilir?

1. Bir Su Sayacı takın

Bir su sayacı, kullandığınız su miktarını ölçmenize yardımcı olacaktır. Su israfını azaltmaya karşı mücadelenizde önemli bir araçtır. Çünkü su kullanımını ölçmeden suyu israf etmediğinizi hissedebilirsiniz. Bir su sayacı taktıktan sonra, ne kadar su kullandığınızı öğrenmek sizi şoke edebilir. Sayaçlar ayrıca sızıntıları tespit etmede faydalı olabilir. Sayaç okumasını yapın, su akıtmadan bir veya iki saat bekleyin ve tekrar okuyun. Sayaç okumasında herhangi bir fark varsa, bir şeylerin sızdığını anlarsınız.

2. Bahçenizde ve Bitkilerinizde Akıllı Sulama Taktiklerini kullanın

Çok fazla su israf etmeden ev bahçenizi ve bitkilerinizi yeşil ve sağlıklı tutabilirsiniz. Yalnızca gerçekten ihtiyaç duyan alanları sulamanız en iyisidir. Sulamanızı yapmak için günün en iyi zamanı sabah veya akşamdır, böylece su hemen buharlaşmaz. Yağmurlu bir günde sulama yapmayın. Derinden, ama daha seyrek su. Bitkilerin daha derin kökler büyümesini teşvik edecek ve daha derin köklere sahip bitkiler daha az suya ihtiyaç duyacaktır. Bir boru kullanarak sulama yapıyorsanız , uca bir hortum veya püskürtme tabancası bağlayın . Su tasarrufu sağlayan hortumlar ve püskürtme tabancaları daha fazla alanı kaplar ve nispeten daha az su kullanır.

3. Su Sıkıntınız Varsa Çim Dikmeyin

Yetersiz su kaynağı veya yetersiz yağış olan bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Birinin size verebileceği en iyi tavsiye, çim ekmemenizdir çünkü çim önemli miktarda su gerektirir. Bunun yerine çok fazla suya ihtiyaç duymayan bitkiler yetiştirebilirsiniz.

5. Arabanızı Yıkamak için Kova Kullanın

Kova kullanmak biraz daha fazla çaba gerektirebilir, ancak arabanızı yıkamak için akan su borusu yerine kova kullanmak su israfını azaltacaktır.

6. Verandayı veya Arka Bahçeyi Boruyla Yıkamayın

Verandanızı veya arka bahçenizi temizlemeniz gerekiyorsa, kuru maddeleri temizlemek için bir süpürge kullanın. Alanın hala ek temizliğe ihtiyacı varsa, bir kova su kullanın.

Bizimle el ele verin ve suyu kurtarmak için söz verelim. Daha sorumlu olun ve dünyayı kurtarmak için şimdi harekete geçin ve çok geç olmadan yaşayın.

İlgili Makale : Küresel Isınma Okyanusun En Derin Kısımlarını Bile Isıtıyor

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.