Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Küresel Isınma Okyanusun En Derin Kısımlarını Bile Isıtıyor

Küresel Isınma Okyanusun En Derin Kısımlarını Bile Isıtıyor

Küresel ısınma o denli büyük bir problem olmaya başladı ki, okyanuslarımızın en derin kısımlarına bile artık ulaşmayı başarıyor.

küresel ısınma

Bu devasa büyüklükte, engin su yüzeyleri, insan kaynaklı ısınmanın büyük çoğunluğunu aslında özümsüyor olsa da; günümüzde endişe verici sıcaklık değişimleri yavaş yavaş aşağılara doğru ulaşıyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nde ( National Oceanic and Atmospheric Administration ) çalışan bir grup bilim insanı, kısa bir zaman önce Atlantik Okyanusu’nun güneyinde, okyanusun en derin kısımlarının bazılarında bir ısınma durumu tespit etmişler.

Arjantin Havzası’ndan 2009 ila 2019 yılları arasında alınan on yıllık sıcaklık kayıtlarını dikkatlice inceleyen araştırmacılar, dört bölgenin tümünün derinliğe de bağlı olarak 0,02 ila 0,04 derece Celsius arasında ısındığını fark etmişler.

Dalgaların 4.757 metre altına yerleştirilen kayıt cihazlarından bir tanesi, küresel ısınma yüzünden bir yıl boyunca şaşkınlık veren miktarda değişim gerçekleştiğini kaydetmiş.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi için çalışan okyanus bilimci Chris Meinen şöyle söylüyor:

“Geçtiğimiz yıllarda herkes, okyanusun derinliklerinin durgun olduğunu varsayıyordu. Hiç hareket yoktu. Hiç değişim yoktu. Fakat ne zaman bakmaya gitsek, okyanusun düşündüğümüzden daha karmaşık olduğunu keşfediyoruz.”

Chris Meinen

Bu gizemin büyük bir kısmı konumuyla ilgili. Okyanus derinliklerinde gerçek dünya verileri elde etmek, özellikle uzun vadeli veriler açısından oldukça zor.

Ancak bazı ölçümlere ve iklim modellerine dayalı sistematik yeni ölçümlere göre; okyanus deveran edip su tabakaları yer değiştirdikçe, derin okyanusun bazı kısımlarının ısındığı tahmin edilmiş.

Nispeten iyi havalanan Güney Okyanusu’nda, bu değişimleri Kuzey Okyanusu’na göre çok daha hızlı gerçekleştiği bulunmuş. Günümüzdeyse Uruguay civarında yer alan Arjantin Havzası’ndan gelen bazı veriler, ısınmanın kesin ve hızlı bir şekilde güneyin derinliklerine doğru ilerlediğini ifade ediyor.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.