Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı

Su arıtma mutfak çeşmesinin altına kurulumu yapılan ve su kalitesini yükselten işlemin adına su arıtma cihazı ya da su arıtma denir. Son kullanım içe suyu, endüstriyel su ihtiyacında, sulama sularında ve daha birçok alanda arıtma işlemi yapılır. Çevreye iade edilen atık sularında arıtılması mümkündür.

İçme Suyu Arıtma Cihazı Nedir?

İçme suyu üretimi için arıtma, herhangi bir olumsuz sağlık etkisi için kısa veya uzun vadeli bir risk olmadan insan tüketimi için yeterince saf su üretmek üzere kirletici maddelerin ham sudan çıkarılmasını içerir. İçme suyu arıtımı işlemi sırasında uzaklaştırılan maddeler arasında asılı katı maddeler, bakteri, yosun, virüs, mantarlar, demir ve manganez gibi mineraller bulunur.

İçme su arıtma cihazları gelişen teknolojilerle birlikte son 10 yılda büyük bir pazara sahip olmuştur. Hemen her evde olmasa da damacana, kaynak sularının kanserojen etkisi ve hijyen sorunu yüzünden insanları su arıtma cihazı arayışına itmiştir. Su arıtma cihazlarının bakımları düzgün yapılmadığı zaman hijyen yerine bakteri, virüs, mantar vb. gibi zararlı organizmalara ev sahipliği yapabilir. Su arıtma cihazlarını firmaların önerdiği zamanlarda düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Luxplus Su Arıtma Cihazı

En Sağlıklı Su Arıtma Cihazı Hangisi?

En sağlıklı su arıtma cihazı kriterlerine baktığımızda NSF belgesi olan ve uluslararası geçerliliği olan NSF Sertifikası ile belgelenmiştir anlamına gelen su arıtma cihazlarını tercih etmeniz sizi en sağlıklı su arıtma cihazına ulaştıracaktır. NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. Ürünlere ait sertifikaları http://www.nsf.org adresinden sorgulayabilirsiniz. Bir firma NSF sertifikalı su arıtma cihazım var diyorsa satıcı firma ismiyle önce nsf.org den firma ismini sorgulayıp çıkan sonuçlardan da belgeli cihazlarının modellerini kontrol ederek doğrulamalısınız. Firma ismi geçiyor diye her sattığı ürün NSF’li olduğu anlamına gelmez.

Hangi NSF Standartlarını Aramamız Gerekli

Genelde ülkemizde ters ozmoz su arıtma cihazları satılır su arıtma piyasasının %85’i ev tipi su arıtma cihazında RO Reverse Osmosis yani Türkçe ismiyle ters ozmoz sistemi kullanır. Ters ozmoz su arıtma cihazları için NSF’in uyguladığı standart numarası vardır NSF/ANSI 58

NSF/ANSI 58 Nedir?

En iyi su arıtma Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir. Çoğu ters ozmoz sistemi, zarın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtre içerir. Bu sistemler Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır. Bu NSF belgesi ters ozmoz su arıtma cihazlarına verilir su sertifika numarası verilmiş bir ürünü NSF sizin yerinize 6 ay boyunca test eder ve güvenirliğine kanaat getirdiğinde sertifikasını onaylar. NSF-58 sertifikası olan bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz.

Suyun Ph Derecesi Kaç Olmalı?

Suyun kalitesini belirleyen bir diğer etmen ise suyun pH derecesidir. PH 7 nötr olarak kabul edilir. Suyun pH’ının 7.2-8,8 arasında olması vücut için daha sağlıklı olduğu anlamına gelir.

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı Mı?

Düzenli bakımları yapıldığı sürece arıtma cihazları sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Arıtma cihazı aldığınız zaman ilk olarak kurulumun doğru yapıldığından emin olmanız gerekir. Tezgah üstü ve tezgah altı modeller farklı şekilde kurulum gerektirir. Kurulum aşamasında profesyonel yardım almak doğru kurulum yapmanıza yardımcı olmaktadır. Daha sonraki aşamada ise filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Su arıtma cihazı filtreleri, şebekeden gelen kirli suyu süzerek içilmeye uygun hale getirir. Filtreme işlemi sırasında birden fazla filtre kullanılmaktadır. Böylelikle sudaki tüm zararlı mikroorganizmalar ve bileşenler arındırılmaktadır. Cihazın filtreleri musluktan gelen sudaki zararlı bileşenleri tuttuğu için filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bu değişim, aynı zamanda sağlık için gereklidir.

Su arıtma cihazı mı damacana mı sağlıklı?

Su arıtma sektörü bu nedenle her yönüyle temiz su konusuna çok başka bir bakış açısı getirmiştir. İnsanlar temiz suyu nasıl temin edeceğini düşünmekten çok, temiz suyu sağlayacak hangi cihazı almalıyım diye düşünmeye başlamıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde kullanılan su arıtma cihazları oldukça etkili bir şekilde temiz su sağlamaktadır. Aynı zamanda piyasada temiz su alternatifi olarak damacana su satıcıları vardır. Su arıtma cihazı ve damacana suyu karşılaştırarak ikisinin de olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyacağız.

Su Arıtma Cihazının Faydaları Nelerdir?

 • Tam etkili temiz suyu anında size sunar.
 • Temiz su elde etmek için sipariş, bekleme vs. durumlar yoktur. Temiz su için musluğunuzu açmanız yeterlidir.
 • Mineralleri arıtılmadan, yüksek verimli su elde edebilirsiniz.
 • Sürekli temiz su tüketmek için para ödemezsiniz.
 • Cihazının yılda bir kez çok düşük maliyetli filtre bakımını yapmanız yeterlidir.
 • Size uzun seneler sorunsuzca hizmet eder.
 • Suda bulunan bakteriler, kimyasallar tamamen arındırılır.

Damacana Suyun Özellikleri Nelerdir?

 • Damacana su markadan markaya farklılık gösterse de temiz su olanları da vardır.
 • Temiz su olsa bile, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığı için bakteri üremesi ve plastikte kimyasalların suya geçmesi mümkündür.
 • Su bittikçe sipariş vermek, beklemek zorundasınız.
 • İkamet ettiğiniz yere su bayisi uzaksa, oldukça zorlanırsınız.
 • Zaman zaman su bayisine ulaşamayabilirsiniz.
 • Her firmanı ph değeri ve su temizliği ihtilaflı bir konudur.

Su Arıtma Cihazı ile Elde Edilen Suyun Özellikleri

Su arıtma cihazı kullandığınız zaman içme suyunuzu vücudunuz için uygun pH aralığına getirmiş olursunuz. Sağlıklı bir vücut için içilen suyun pH değeri son derece önem taşır. Ayrıca yine cihaz sayesinde suyun içinde bulunan kimyasallar süzülür. Aynı zamanda, musluk suyu her ne kadar temiz gibi görünse de içinde sağlığınız için zararlı olabilecek kimyasallar vardır. Cihazının özellikli filtresi kimyasalların süzülmesini sağlar. İçtiğiniz suyun lezzetini belirleyen faktörlerden birisi de suyun yumuşaklığıdır. Sert suyun içini zordur. Hem içerken hem de içtikten sonra sizi rahatsız eder. Lezzetli ve yumuşak içimli suya ulaşmanın yolu, su arıtma cihazı kullanmaktan geçer.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.