Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazı Arıza Tespiti & Su Arıtma Cihazı Parçalarının Görevleri

Su Arıtma Cihazı Arıza Tespiti & Su Arıtma Cihazı Parçalarının Görevleri

Su Arıtma Cihazı Arıza, Öncelikle su arıtma cihazının sorununu anlamak için, su arıtma cihazınızı iyi tanımanız gerekiyor. Sizlere motorlu, motorsuz su arıtma cihazı ve selenoid, shut-off valfli su arıtma cihazları olmak üzere çalışma şekillerini açıklayalım ve su arıtma cihazının arızasını bulma işlemini bu şekilde kolaylaştırmış olalım.

Arıza konusuna geçmeden önce pompalı, pompasız su arıtma nedir? Selenoid valf, shut-off valf nedir? Nasıl anlarım bunların açıklamasına geçelim.

Motorsuz (Pompasız) ve Motorlu (Pompalı) Su Arıtma Cihazı Nedir?

Motorlu yani pompalı su arıtma cihazları elektrikle çalışmak zorunda olduğu için su arıtma cihazında bir elektrik fişi olması gerekiyor. Eğer elektrik fişi varsa su arıtma cihazınızda motorludur yani pompalıdır. Elektrik aksamı yoksa su arıtma cihazınızda motorsuz (pompasız) su arıtma CİHAZIDIR.

Pompa Nedir Su Arıtma Cihazı Neden Pompaya İhtiyaç Duyar?

Şebeke suyu basıncının düşük olduğu evlerde ters ozmos su arıtma cihazları ozmos olayını gerçekleştiremez yani düşük su basıncı olursa su arıtma cihazı arıtma yapmaz ve deposuna yeterli suyu depo edemez bu yüzden membran filtreye giren suyun basıncını yükseltmek için su arıtma cihazları pompaya ihtiyaç duyarlar. 3 barın altındaki sularda mutlaka pompa kullanılmalıdır.

Pompalı ve Pompasız su Arıtma Cihazı Görünümü

Resim 1: Pompalı pompasız su arıtma cihazı görünümü

Selenoid Valf ve Shut-Off Valf Nedir? Arıtma Cihazında Niçin Kullanılır?

Selenoid valf genelde pompalı su arıtma cihazlarında kullanıma uygundur. Nedeni ise selenoid valfin çalışabilmesi için elektriğe ve alçak, yüksek basınç sivichine ihtiyaç duymasıdır. Bu yüzden pompasız su arıtma cihazlarında shut-off valf kullanılır.

Selenoid valf ve Shut-Off valf ayrımı

Pompalı su arıtma cihazı kullanıyorsanız selenoid valfli olan modeller tercih etmenizi tavsiye ederiz. Selenoid valf shut-off valf gibi garip sesler çıkarmaz ve su basıncı yükseldiğinde arıtma cihazı kendi kendine boşa çalışmaz selenoid’li modellerde.

Shut-Off Valf Nedir?

Shut-off otomatik kapama valfi arıtma cihazının devreye girmesini ve devreden çıkmasını sağlayan manuel otomatik kapama valfidir. Su arıtma tankı dolduğunda membran filtreye giden suyu kapatarak arıtma cihazının stop etmesini ve atık suyun kesilmesini sağlar.

Selenoid Valf Nedir?

Su Arıtma Cihazı Arıza, Su arıtma cihazlarında selenoid valf pompalı modellerde kullanılır, selenoid valfin elektriğini alçak ve yüksek basınç sivici kontrol eder. Su tankı dolduğunda yüksek basınç sivici selenoid valfin elektriğini kapatır ve arıtma cihazına giren suyu bu sayede engellemiş oluruz. Arıtma cihazına su girmediği için atık suyumuzda otomatikman kesilmiş yani durmuş olacaktır.

Buraya kadar pompalı su arıtma cihazı, pompasız su arıtma cihazı nedir ve nasıl anlaşılır ve kendi aralarında selenoid valf ile shut-off valf nedir ve görevleri nelerdir öğrenmiş olduk. Şimdi su arıtma cihazı arıza tespit ve onarma konusuna geçiş yapabiliriz.

Pompasız Su Arıtma Cihazı Arızalarını Tespit Etme ve Arıza Çözme Yolları

İlk olarak 5 filtreli ve pompasız su arıtma cihazının arıza çözme ve arızayı giderme prosedürlerine bakalım ve pompasız su arıtma cihazının bağlantı şemasını arıtma cihazına hakim olmak için inceleyelim.

Pompasız 5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı Bağlantı Şekli Çizimi Su Arıtma Cihazı Arıza
Pompasız 5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı Bağlantı Şekli Çizimi Su Arıtma Cihazı Arıza

Flow Arızası Nedir? Flow Arıza Yaparsa Nereden Anlaşılır.

Flow su arıtma cihazlarında atık su kısıcı olarak kullanılmaktadır. Kireçli sularda sık sık flow tıkanarak arıza yapmaktadır. Flow tıkanırsa ne olur, flow tıkandığında atık suyu dışarı atamaz ve membran filtrenin 1-3 gün içerisinde bozulmasına neden olarak arıtma cihazı su vermemeye başlar ve arıtılmış suyun TDS değeri yükselir. Her filtre değişiminde muhakkak kontrol edilmesi gereken bir parçadır.

Su Arıtma Cihazı Arıza Flow’un çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

Arıtma giriş suyu vanası açık olmalı, tank vanasını kapatın ve arıtma musluğunu açın arıtma musluğundan ince ip gibi su akmaya başladığında atık su hortumunu yerinden çıkarıp kontrol edin atık su hortumundan arıtılan suyun en az iki katı kadar su geliyor flow sorunsuz çalışıyor demektir. Eğer bu şekilde arıtılmış sudan az ya da damla damla geliyorsa flow tıkanmaya başlamış demektir bu gibi durumlarda flow yenisiyle değiştirilmelidir. Flow değiştirilene kadar da arıtma cihazı kullanılmamalıdır ve giriş suyu vanası kapatılmalıdır.

Dediklerinizi yaptım ama hiçbir şekilde ne arıtma cihazı musluğundan ne de atık sudan su gelmiyor? O zaman membran girişi sökülmeli ve buraya su gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Eğer membrana tazyikli yani yeterli su geliyor ama hiçbir şekilde atık su ya da arıtılmış su akmıyorsa membran ve flow tıkanmıştır ikisini de değiştirmeniz gereklidir.

Dediklerinizi yaptım atık su geliyor ama arıtılmış su gelmiyor? O zaman membran filtresi tıkanmıştır membran filtresini değiştirmeniz gereklidir.

50-75-100 GPD membranlar da hangi atık su flow kullanılmalıdır? 50 GPD membranlar için 200-300 cc flow, 75 GPD membranlar için 300-450 cc flow, 100 GPD membranlar için 450-500 cc flow tavsiye edilen değerlerdir. Çok kireçli sularda bu değerlerin altına inilmesi tavsiye edilmez. Flow da ki bu numaraların anlamı ise 4 bar giriş suyu altında dakikada attıkları mililitre cinsinden suyun litresidir. Yani 300’lük flow 4 bar ile çalışan bir arıtma cihazında dakikada 300 mililitre su atar.

Düşük Flow Kullanırsam Ne Olur?

Tavsiye edilen flowların dışına çıkarsanız yani daha düşük numaralı flow kullanırsanız membran filtreniz daha erken ömrünü tamamlar ve size devamlı membran filtre maliyeti çıkarır ve suyun kalitesinin ne zaman düştüğünü anlayamazsınız, arıtılmış suyun TDS değeri düşük flowlar da daha yüksek olabilir.

Flow Nedir? Atık Kısıcı Nedir?

Flow atık kısıcı bir nevi ayarlı yani sabit akışlı bir vanadır. Flow’a giren suyun çıkışta belirli bir miktarda geçişine izin veren bir tür akış kısıtlayıcı, ayarlı vana diyebiliriz.

Flow Arıtma Cihazlarında Neden Kullanılır?

Flow atık su kısıcıları su arıtma cihazlarında membran filtresinde basınç oluşturmak için kullanılan ayarlı bir vanadır. Su membran filtresine girdikten sonra flow’a gelir be flow suyun geçişini kıstığı için membran filtre içerisinde bir basınç oluşur bu basınç sayesinde de membran gözeneklerinden su geçerek arıtılmış olur.

Shut-Off (Şatof) Valf Arızası Nedir? Shut-Off Valf Arıza Yaparsa Nereden Anlaşılır? Arıtma cihazı bağlantı Şeması shut-off

Shut-Off valf nedir yukarıda değinmiştik. Shut-Off valf, Su arıtma tankı dolduğunda membran filtreye giden suyu kapatarak arıtma cihazının stop etmesini ve atık suyun kesilmesini sağlayan parçaydı. Shut-Off valf arıza yaptığında genelde atık suyu kesmez ve arıtma cihazı devamlı devrede kalır. Devamlı devrede kalan arıtma cihazı çok fazla atık su atacağı için aşırı derecede su faturanızı şişirecektir ve membran filtrenin de 1-3 ay gibi kısa sürede bozulmasına neden olur. Shut-Off valf kireçlenmeden kaynaklı hareketli parçaları işlem görmez suyu kesmez.

Shut-Off valfin bozuk olup olmadığını nasıl anlarız?

Su arıtma arıza, Shut-Off valf testini şu şekilde yapmamız gerekiyor, (Not* çek valfin sağlam çalışıyor olduğunu varsayıyoruz, eğer çek valf de bozuksa shut-off valf testini yapamayız, çek valf sağlam diyelim) ayrıca çek valf konusuna aşağıdaki başlıklarda değineceğiz.

Teste geçelim, öncelikle tank vanası kapatalım, arıtmaya giriş suyu vanası açık olmalı ve arıtma çeşmesini (musluğunu) açalım, arıtma musluğundan tank vanası kapalıyken ince ip gibi su akması gerekiyor. İnce ip gibi arıtma musluğundan su akıyorsa, arıtma musluğunu kapatalım ve 1-3 dakika kadar bekleyelim atık suyun bu sürede kapanması gerekiyor.

3 dakika içinde kapanmadı ise en fazla 5 dakika bekleyin hala atık su aynı hızda atmaya devam ediyorsa shut-off valf arızalıdır. Yenisiyle değiştirmeniz gereklidir. Eğer bu yaptığımız teste atık kesiliyor ise shut-off valf ve çek valf sağlam demektir. Bu yaptığımız test çek valf kontrolü içinde geçerlidir.

Çek Valf Arızası Nedir? Çek valf Arızası Nasıl Anlaşılır?

Çek valf su arıtma cihazlarında membran filtrenin arıtılmış su çıkışına takılan dirsek veya boru tipinde olmak üzere birkaç çeşidi vardır. Dirsekli ve 1/8 inç dişli olanlar genelde membran housing’ine takılırlar, boru tipi o0lanlar ise membran temiz su çıkış dirseğinden sonraki hortuma takılırlar. Yukarıdaki resimde çek valf çeşitleri mevuttur.

Çek Valf Arızaları

Çek valf arıza yaptığı zaman su arıtma cihazı hiç stop etmez ve devamlı atık suya su atacağı için yüksek sevide su israfına neden olmaktadır, aynı zamanda çek valf bozukluğu membran filtrenin de hızlı bozulmasına neden olarak su arıtma cihazını kullanılmaz hale çevirebilmektedir.

Çek valf kontrolü nasıl yapılır?

Çek valf kontrolü aynı shut-off valfteki gibi yapılmalıdır. Öncelikle tank vanası kapatalım, arıtmaya giriş suyu vanası açık olmalı ve arıtma çeşmesini (musluğunu) açalım, arıtma musluğundan tank vanası kapalıyken ince ip gibi su akması gerekiyor. İnce ip gibi arıtma musluğundan su akıyorsa, arıtma musluğunu kapatalım ve 1-3 dakika kadar bekleyelim atık suyun bu sürede kapanması gerekiyor. 3 dakika içinde kapanmadı ise en fazla 5 dakika bekleyin hala atık su aynı hızda atmaya devam ediyorsa çek valf arızalıdır. Çek valf tamiri olmadığı için arızalı çek valfler yenisiyle değişim yapılmalıdır.

Membran arızası nedir? Nasıl Anlaşılır?

Membran filtre arızası su arıtma cihazlarında en önemli filtrelerden birisidir. membran arıza yaptığında suyun kalitesi düşer hatta hiç su vermemeye başlar arıtma cihazı. Membran filtrenin arızalı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu bir TDS metre ile ölçüm yapmaktır. Membran temiz su çıkış hattından çıkan suyun TDS değeri eğer yüksek ise membran filtre arıza yapmış demektir.

Membran filtre gözenekleri zamanla tıkanır ya da gözenekler yırtılır ve kirli suyun temiz tarafa karışmasına neden olur bu da arıtma cihazında tds yükselmesine sebep olur.

Membran filtre arızasında TDS nasıl hesaplanır ve nasıl anlaşılır?

Ev tipi bir membran filtrenin verimli çalıştığını anlamak için şu hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Arıtma cihazına giren su Tds değeri – Ro Tds değeri/ giriş suyu tds değeri ×100 = membranın % verimlilik değerini verir. şebeke suyu tds değerine Z arıtma suyu tds değerine Y diyelim formül şu şekilde olacak Z-Y÷Zx100=?

Örnek şebeke suyu 500 – 80 ro suyu 500-80= 420

Çıkan sonucu şebeke suyu değerine bölüyoruz 420/500=0.84 bölme işleminden sonra 100 ile çarpıyoruz 0.84×100= 84 % çıkar yani membran filtremiz %84 verimle çalışıyor anlamına gelir. Kısaca şebeke suyu içindeki tüm faydaki zararlı maddeleri %84 arıtıyor anlamı çıkar. hangi değerde değişim yapılması gerekiyor sorusunu sormak istiyorsanız buna siz karar vermelisiniz suyunuzun %kaç arıtmak istiyorsanız o değerde membranı yenileyin %90 bir değer çıkıyorsa değiştirmenizde fayda vardır.

Su arıtma membran arıza nasıl anlaşılır?

Membran arıza yaptığında genelde ya suyu çok verir ya da hiç vermez zamanla gözenekleri kireçten kaynaklı tıkanan membranlar suyu vermemeye başlar böyle bir durumda membranı yenilemek gerekmektedir. Tank vanasını kapatın ve arıtma musluğunu açın eğer suyunuz damla damla ya da hiç su vermiyor ise membran filtreniz tıkanmış demektir. bu testi yapmadan önce membran filtre girişine yeterli su gelip gelmediğini kontrol ediniz.

Su arıtma cihazı neden öter?

su arıtma cihazları genelde şatof valf (shut-off) valf ve çek valf yüzünden sık sık ötme veya değişik sesler çıkarabilmektedir. Eğer arıtma cihazınız ıslık gibi bir ötme sesi geliyor ise çek valf arızası yüzünden yaşanmaktadır. Eğer arıtma cihazının dırıltı, takırtı, veya inleme gibi bir ses yapıyorsa genelde su alırken yada arıtma depoyu doldurup stop ettiğinde bu ses gelir şatof arızası var demektir. şatof valflar zamanla kireçten kaynaklı plastik esnek kısımları sertleşir ve bu tür sesler yapmaktadır, hatta suyu hiç kesmeyip hem atık su atmasına hem de membran filtrenin kısa sürede zarar görmesine neden olmaktadır.

Arıtma suyu neden Kireçlenir?

arıtma suyunun kireç yapmasının genelde tek nedeni vardır membran filtrenizin zarar gördüğünü işaret eder ya da şebeke suyunuz 1000 TDS üzerindedir. böyle durumlarda membran filtre yenilenmelidir. Bazı arıtma cihazlarında mineral filtre ve alkali filtre bulunmaktadır. Bu filtrelerden kaynaklı da arıtma cihazı kireçlenme yapabilmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.